“Akılla ve bilimle yöneteceğiz”

Yerel seçim sürecinde sona yaklaşırken İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Opr. Dr. Muhammet Erkan, belediye yönetimine dair önemli mesajlar verdi. Seçildiği zaman belediye yönetiminde akıl ve bilimin ön planda olacağını ve liyakatten ayrılmayacağını vurguladı.

“ŞEHİRCİLİK DİSİPLİNLER ARASIDIR”

İYİ Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Opr. Dr. Muhammet Erkan, belediye yönetiminde planlı ve disiplinler arası bir çalışma yapacaklarına dikkat çekere, “Biz yola çıkarken Trabzon’u “akılla bilimle ve özenle” yöneteceğiz dedik. Şehircilik bir bilimdir. Şehircilik biliminin evrensel kaidelerine uyulmadığı takdirde telafisi imkansız sorunların ortaya çıktığını biliyoruz. Şehirciliği hayata geçirmenin yolu bilimin evrensel verileriyle, yerel verileri harmanlayıp planlama yapmaktır. İşte biz bunu yapacağız.

Şehircilik aynı zamanda disiplinler arasıdır. Şehir plancılarının, mimarların, sosyologların, iktisatçıların, mühendislerin, coğrafyacıların vb birlikte çalışacağı bir alandır. Şehirciliğin bu karakterini dikkate alan bir kurumsal yönetim anlayışını benimsiyoruz.” İfadelerini kullandı.

“NİTELİKLİ KADROLAR KURACAĞIZ”

Belediyeyi kazandıktan sonra nitelikli kadrolar kuracağını söyleyen Erkan,

“ Belediye’yi kazandığımızda yapacağımız ilk işlerden birisi “ belediyeyi tanımak” olacaktır. Belediyeyi masaya yatıracağız. Ne aldılar ne verdiler, nerede ne var, imkanlar neler, gelir ne gider ne, ne kadar borç var. Ne yapabiliriz. Her alanda nitelikli kadrolarımızı kuracağız. Belediye kadrolarına rant odaklı bakmayacağız.   Ehliyet, liyakat ve vazgeçilmez ilkemiz olacak. Nitelikli kadromuzu kuracağız.  Sonra üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte işbirliği yaparak kentin her alanda  master planını yapacağız. Bu plan sayesinde, şehrin gelecekteki büyümesi ve gelişmesi için hangi alanların geliştirileceğini, yeni yapıların nereye inşa edileceğini ve hangi hizmetlerin ne şekilde sunulacağı belirlenecek. Planlama demek aklın ve bilimin işe karışması demektir.” şeklinde konuştu.

ORTAK AKIL ÖN PLANDA OLACAK

Belediye yönetiminde ortak akılı benimseyecekleri belirten Dr. Muhammet Erkan sözlerine şu şekilde son verdi:

“Planlama İYİ belediyeciliğin  başarılı olması için önemlidir. Özenle yapılan planlama; herkesin ortak hedeflere doğru çalışmasını  ve kaynakların etkili bir şekilde kullanılmasını sağlar. Şehrimizin  geleceğini planlarken katılımcı bir yaklaşım geliştireceğiz. Gerek Trabzon genelinde, gerek ilçenizde, gerekse mahallenizde plan kararları geliştirirken Trabzon halkının, uzmanların, bilim insanlarının, meslek örgütlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının değerli görüş, katkı ve önerilerini alacak, bilgiyi şeffaf olarak paylaşacak ve ortak kararlar üreteceğiz. Birbirimizi anlamaya, birbirimizden öğrenmeye ve birbirimize saygı göstermeye, ortak sorunların çözümü için kabul edilebilir bir uzlaşma zemini oluşturmaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz.

Şehircilik bilimi nereye, ne zaman , ne yapılacak diyorsa onu yapacağız. Bir defa Trabzon’a yapacak olduğumuz hizmetlerin bir öncelik sırası olacaktır. Biz bu kentte yönetim anlayışını değiştirmeye geliyoruz. Sadece klasik belediyecilik yapmayacağız. Sadece nikah kıyan, beton döken belediyecilik anlayışını kabul etmiyorum. Üreten, halka dokunan sosyal belediyeciliği önemsiyorum. Düşünen, uygulayan ve üreten belediyecilik anlayışıyla yola çıkıyoruz.

Editör: Köksal Ustaoğlu