Amasra İlçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü'nde Dün Saat 18.15 Sıralarında Yer Altında Patlama Meydana Geldi. Patlama Sonrası Hayatını Kaybeden İşçi Sayısı 41’e Yükseldi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İle Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Dün Bartın’ın Amasra İlçesinde Gerçekleşen Maden Faciasına İlişkin Son Duruma İlişkin Bilgi Verdi.

BAKAN SOYLU: CAN KAYBI 41’e YÜKSELDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şunları Kaydetti:

*Madencilerimiz Onların Aileleri Ve Türkiye’de Bu Mesleği Yapan Tüm Madencilerimizin Hem Gözleri Hem Kulakları Hem Bütün Kalbi Buradaydı.

*Türkiye’nin Bir Çok Yerinden Gerek Arama Kurtarma İçin Gerek Yardım İçin Tüm Kurumlarımız Hem Bu Konuya Yetkin Olan Enerji Bakanlığımızın Tüm Kurumları Hem Yardımcı Ve Destek Hizmetleri İçin Bulunan AFAD’dan Sağlık Bakanlığına Kadar Tüm Kurumlarımız, Ambulans Uçaklarımızdan Buradaki Tüm Sağlık Personelimize Kadar Herkes Seferber Oldu.

*Arzu Ederdik Ve İsterdik Ki Karşımızda Hiç Bir Kaybımız Olmadan Sizlere Bu Açıklamayı Yapabilelim.

*Ancak O Saatten İtibaren Yapılan Çalışmalarda 300-350 Metre Yerin Altında Büyük Bir Seferberlik Ve Tüm Arkadaşlar Tarafından Büyük Bir Çaba Sarf Edildi.

*Olay Olduktan Sonra Da Kamuoyunu Doğru Bilgilendirmeye Çalıştık. Sabah Saat 07.30 İtibarıyla Gece Yaptığımız 26 Şehidimizin Açıklamasından Sonra 14 Şehidimize Daha Ulaştık.

*Yine Orada Bir Kısımda Yangın Olmasına Rağmen Kahraman Madencilerimiz, Arama Kurtarmacalarımız, Arkadaşlarını Orada Bırakmamak İçin Büyük Bir Fedakarlık Ortaya Koydu.

*Hepsine Minnettarız. 41 Madencimizi, 41 Şehidimizi Çıkarıp Buradan Hastanelere Ulaştırdık. 11 Yaralarımız Da Hastanelerde, 6’sı İstanbul’da Çam Sakura Şehir Hastanesi’ne, 5’inin 3’ü Bartın Devlet Hastanesi, 2’si İse Özel Hastanede, Birisi Taburcu Oldu.

*110 Madencimizden 58 Madencimiz De Kimisi Kendi İmkanlarıyla, Büyük Bir Bölümü De Arama-Kurtarma Sonucu Kurtarılmış Oldu. Bir Madencimizle İlgili Bir Belirsizliğimiz Var.

*40 Madencimizin Kimliği De Belirlendi. Biraz Sonrada Yine Geri Kalan 14 Madencimizin, Şehidimizin Kimliğini De Kamuoyu İle Paylaşacağız.

“ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINDA SONA YAKLAŞTIK”

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Yaşanan Patlama İle İlgili Son Bilgileri Verdi…

Konuşmasının Bir Bölümünde Zorlandığı Görülen Bakan Dönmez, Duygusal Anlar Yaşadı…

Dönmez, Şunları Söyledi:

*Arama Kurtarma Çalışmalarında Hemen Hemen Sona Yaklaşmış Durumdayız. Rabbim Şehitlerin Mekanını Cennet Eylesin.

*Arama Kurtarma Çalışmalarını Başta TTK’nın Tahlisiye Ekipleri Yaptı. Kendi Arkadaşlarını Kurtarmak İçin Ellerinden Geleni Yaptılar.

*Saatlerce Kaybolan Arkadaşlarımızı Aranması Durumları Da Oldu. O Arkadaşların, Arkadaşlarını Canlı Çıkarması Durumundaki Sevinçleri De Yaşadılar.

*Onlarla Sevildik Ve Üzüldük. Belirsizliğin Söylendiği Arkadaşımızı Da Arama Çalışmaları Sürüyor.

*Galeride Süren Yangın Da Büyük Oranda Kontrol Altına Alındı, Sabah Saatlerinde 14 Kardeşimiz O Bölgeden Çıkarıldılar.

*AFAD’ımıza, Sağlık Personellerine Teşekkür Ediyorum. Daha 3 Hafta Önce Burada Biz, Türk İş Başkanımızla Birlikteydik. İnşallah Bir Daha Böyle Acıları Rabbim Bize Yaşatmasın.

Editör: Köksal Ustaoğlu