Sel ve su baskını tehlikesi devam ediyor. Çarşamba gününden itibaren hem Afrika, hem de Basra’dan gelen sıcak hava akımları ile hava sıcaklıkları yükseliyor. İstanbul'da hissedilen sıcaklıklar 40 dereceye kadar çıkacak, deprem bölgesi 46 dereceyi görecek.

Kuvvetli yağışlı sistem Marmara ile Karadeniz’de sel, su baskınları ve ne yazık ki can kayıplarına neden oldu. Yağışlar bugün de Doğu Karadeniz’de etkili olmaya devam ediyor. Bölge için sel ve su baskını tehlikesi var. Yağışlı sistem bu gece itibariyle etkisini kaybediyor. Birkaç gün hava sıcaklığı mevsim normallerinde seyretmeye devam ederken Çarşamba günü hem Afrika hem de Basra’dan gelen sıcak hava akımları ile hava sıcaklıkları yükseliyor.

HEM AFRİKA’DAN HEM BASRA’DAN SICAK HAVA

Çarşamba’dan itibaren Afrika’dan ve Basra’dan gelen sıcak hava dalgaları ülkemizde aynı anda etkili olup sıcaklıklarda yüksek artışa neden oluyor. Sıcaklıklar yurt genelinde 6-10 derece artıyor. Çarşamba gününden Pazar gününe kadar Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu’da termometreler 44-46 dereceleri gösterecek.

İSTANBUL’DA HİSSEDİLİR SICAKLIK 38-40 DERECE

Marmara Bölgesi ve İstanbul'da haftanın ilk 3 günü sıcaklıklar 30-32 derece dolaylarında ancak İstanbul Perşembe’den itibaren 35 dereceyi buluyor. Nem oranı ile birlikte hissedilir sıcaklık öğle saatlerinde 38-40 dereceyi buluyor. Zaten kalabalık ve boğucu olan şehirde Perşembe gününden itibaren öğle saatlerinde dışarda bulunmaktan kaçınmak, mümkünse evden çalışmak en doğrusu.

DİKKAT! DEPREM BÖLGESİNDE SICAKLIKLAR 46 DERECEYİ BULACAK

Yaz mevsiminde zaten sıcak geçen Akdeniz ve Güneydoğuda’da sıcaklıklar mevsim normallerinin üstüne çıkıyor. Kahramanmaraş, Hatay, Adana, Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır illerimizde sıcaklık 44-46 derece oluyor. Deprem bölgelerinde bulunan konteyner kentlerde, zeminden yansıyan güneş ışınlarının etkisi ile hissedilir sıcaklıklar daha da yüksek. Bölgede bulunan kalp damar hastaları, tansiyon hastaları ve yaşlılar tehlike altında.

NELERE DİKKAT ETMELİ?

- Çarşambadan itibaren iş temponuzu düşürün. Mümkünse evden çalışın. Yorucu aktivitelerden kaçının.

- Bol su tüketin. Kuru ve sıcak havada vücut dengenizi ve sağlığınızı korumak için bolca su ve mineralli su tüketin.

- Güneş çarpmalarına dikkat edin! Öğle saatlerinde kesinlikle koruyucu şapka, şemsiye olmadan dışarı çıkmayın.

- Havalar hem sıcak hem kuru, orman yangınları tehlikesi had safhada. En ufak bir kıvılcım yangına neden olur. İzmarit, kül ve cam kırığı gibi çöplere dikkat edin, en ufak bir şüphe duyduğunuzda orman yangınları hattı ALO 177’yi aramayı unutmayın.

KAYNAK: halktv.com.tr

Editör: Köksal Ustaoğlu