Bilindiği üzere 6 Şubat 2023 gecesi, 10 il ve 13,5 milyon insanımızı etkileyen, merkez üssü Kahraman Maraş Pazarcık ve Elbistan olan 7,7 ve 7,6 olan iki deprem meydana gelmiştir. Deprem geniş bir alanda kendini hissettirmiş, çok sayıda ölüme ve yaralanmaya sebep olmuştur. Aynı gün toplanan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanlar Kurlu, depreme maruz kalan her ile bir genel başkan görevlendirerek bir deprem komisyonu oluşturmuştur. Oluşturulan deprem komisyonu hem genel merkez hem de şube ve üyelerin yürüteceği faaliyetleri koordine etmekle görevlendirilmiştir. Komisyon öncelikle deprem bölgesinin ihtiyaçlarını Valilik ve AFAD üzerinden belirlemiş ve harekete geçmiştir. Takiben 7 Şubat 2023 Salı günü depreme maruz kalan her ile görevlendirilen genel başkanlar intikal etmiş ve çalışmaya başlamışlardır. Öncelikle arama kurtarma ekipleri bölgeye nakledilmiş takiben de ayni yardım çalışmasına başlanılmıştır. Bu arada Kamu-Sen’e ait Ankara, İstanbul’daki misafirhaneler boşaltılarak AFADA ücretsiz tahsis edilmiştir. Bu kapsamda Ankara’daki 600 kişilik öğrenci Misafirhanemizde kalan depreme maruz ailelerden ücret alımı iptal edilmiştir. Ayrıca AFAD yardım hesaplarına sendikanın her kademedeki yöneticilerden topladığı bağışları da aktarmıştır.

Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi, depremden etkilenen vatandaşlarımıza öz kaynaklarından karşılanmak suretiyle battaniye, giyim malzemeleri, ısıtıcı, erzak ve kumanya başta olmak üzere her türlü yaşam malzemesinden oluşan ayni yardımları temin etmiş ilgili illere göndererek AFAD Başkanlıklarına teslim etmiştir. Ayrıca bölgede üye ve ekipleri aracılığı ile malzeme ve günlük tüketim gıda maddesi dağıtımı da yapılmıştır.

Fizki çalışmayı gerektiren, paketleme, koli düzenleme, araçlara yükleme ve diğer çalışmalarda üyelerimiz gönüllü görev almışlar ve çalışmaya devam etmektedirler.   

              İl temsilciliklerimiz ve şube başkanlıklarımız, Deprem Bölgesine aynî yardımda bulunmak isteyen üyelerimizden topladıkları ısıtıcı, battaniye, giyim malzemesi, yastık, gıda kolisi, kuru gıda, hijyen seti, bebek maması, bebek bezi, kışlık bot ve mont gibi ürünleri bulundukları bölgelerdeki valilikler bünyesindeki AFAD veya Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakıfları’na ulaştırmışlardır.

Türkiye Kamu-Sen olarak, sürecin insani yönünü önde tutarak millet olma şuuru ile hareket edilmiştir. Her türlü istismardan uzak durulmaya özen gösterilmiş ve konunu özüne yoğunlaşılmıştır.

Geldiğimiz noktada ilimizde ayni yardımların yoğun yapıldığı görülmektedir. Bu noktada nakdi yardımlara yönelmenin daha uygun olacağı düşüncesi ile sendika başkan, yönetici ve üyelerimizi nakdi yardıma yönelmeye davet ediyoruz. Deprem Bölgesi için nakdi yardımda bulunmak isteyenlerin, “deprem” yazarak 1866’ya SMS yoluyla ya da AFAD’ın hesaplarına havale yapmak suretiyle nakdi yardımda bulunmalarını öneriyoruz.

Depremde hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun. Milletimizin birlik ve yardım konusundaki kadirşinaslığı takdire şayan ve övülmeye değerdir. Hatalarımız görüp gerekli dersleri alarak, birlikte aşamayacağımız badire yoktur. Yaraları birlikte saracağız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

Coşkun DİLBER

Kamu-Sen İl Başkanı

Editör: Köksal Ustaoğlu