Enflasyondan, işsizliğe, üretici fiyatlarından, tarım girdi fiyatlarına kadar yurttaşlarımızın yaşam kalitelerini etkileyen en kritik alanlarda TÜİK verileri tamamen aldatmacadır.

Enflasyonda gerçekleştirdiği manipülasyonlara kendisi bile yetişemediği için hesaplama yöntemini yurttaşlardan gizleyerek, kapalı kapılar ardında talimatlarla açıklayanlar, işsizlik hesaplama yöntemleri üzerinde çağ dışı yöntemlerle AKP iktidarı adına seçim çalışması yürütmektedir.

Devletin kurumu olan İŞKUR işsizliğin arttığına yönelik açıklamalar yaptıkça, TÜİK’in işsizlik azaldı diye açıklama yapması iş gücü hesaplama yöntemlerinde AKP iktidarı lehine kullanıldığının bir göstergesidir.

İş aramaktan vazgeçenler, açık öğretim fakültelerinde eğitim alarak iş arayanlar, ne eğitimde ne de istihdamda olmayanlar, altı aydan az süredir işsizlikle mücadele edenler gibi birçok kişi işsizlik rakamlarına dâhil edilmemektedir.

Gerçekten işsiz olan bütün kişiler istatistiğe dâhil edildiğinde açıklanan işsizlik oranının kat kat üstünde çıkacağı açıktır.

TÜİK’in başta enflasyon olmak üzere açıkladığı bütün istatistiklerde adeta AKP Genel Merkezi gibi hareket etmeyi bırakarak yurttaşlara hizmet etmenin, açık ve şeffaf verilerle yurttaşlarımızı aydınlatmanın en asli görevi olduğunu hatırlaması gerekmektedir.

BİRLEŞİK KAMU  İŞ TRABZON İL BAŞKANI TAMER ÖZLÜ

Editör: Köksal Ustaoğlu