Trabzon Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi bu yıl 8. dönem mezunlarını vermenin gurur ve mutluluğunu yaşadı. Mezun olan bazı annelerin çocuklarıyla sahneye çıkmaları ve verilen milli-manevi içerikli mesajlar mezuniyet törenine damga vurdu. Rektör Prof. Dr. Emin Âşıkkutlu, törende yaptığı konuşmada mezun olan öğrencilere: “Hak, hukuk ve adaletten ayrılmayın. Doğruluk ve dürüstlükten asla kopmayın. Haksızlıktan ve her türlü aşırılıktan uzak durun” tavsiyesinde bulundu.

İLK 10’LU SIRALAR İÇİNDEYİZ

Başta Milli Eğitim, Diyanet ve üniversiteler olmak üzere birçok kuruma yeni mezun genç din ve eğitim gönüllüleri yetiştiren Trabzon Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin 8. dönem mezuniyet töreninde iş dünyasından akademiye, Diyanetten spor camiasına kadar birçok davetli bir araya geldi. Törende öğrenci ve davetlilere hitaben bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Emin Âşıkkutlu, ilahiyat fakülteleri açısından tercih sıralamasında emsalleri arasında ilk onlu sıralarda bulunduklarına işaret ederek, “Beş yıl önce sizi ailelerinizden bir emanet hassasiyeti içinde bağrımıza basmıştık;  şimdi sizleri mesleki bilgi, beceri ve deneyimle donanımlı, güzel ülkemize, aziz milletimize, ve tüm insanlığa yararlı birer görev ve gönül insanı, mezun bireyler olarak kendilerine teslim etmenin huzuru ve mutluluğunu yaşıyoruz. Ancak şunu unutmayın ki, her son yeni bir başlangıçtır. Mezuniyetiniz de hayatınızda önemli bir dönemin sonu olmakla birlikte daha önemli bir sürecin başlangıcıdır. Öğrenme hayat boyu devam eden bir olgu ve süreçtir. Bu nedenle daima günceli yakalayıp kendinizi yenileyin.” dedi.

MİNİKLERİN GÖSTERİSİ

Prof. Dr. Âşıkkutlu, aynı zamanda kendisi de bir akademisyen olan Sürmene İlçe Müftüsü Dr. Abdullah Çobanoğlu ile birlikte öğrencilere belgelerini ve ödüllerini verirken “Artık meslektaşımsınız” dediği mezunlardan Zeynep Demir’in çocuklarını kucağına alarak sevdi. Yeni mezun Zeynep Demir törende sahneye çocukları Fatma Sultan (1) ve Hümeyra (3) ile birlikte çıktı.

Araklı’da öğretmen olarak görev yapan eşi Ebubekir Demir’le aynı branşta eğitim camiasına katılmaya hazırlanan genç anne, yavrularıyla birlikte çıktığı sahnede büyük alkış aldı. Kendi ‘kep‘ini ise çocuklarına taktı. Rektör Âşıkkutlu, mezun anne ve misafir çocuklara hediyeler vererek kendileriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

SÜRPRİZ PRODÜKSİYON

Mahmut Goloğlu Kültür Merkezindeki törende Rektör Prof. Dr. Âşıkkutlu ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Serencam’ın yanı sıra İl Müftüsü Selami Aydın, Akçaabat Kaymakamı Ramazan Kurtyemez, Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu, bazı ilçe müftüleri ile ilk üç dereceye giren öğrencileri ödüllendiren Akçaabatlılar Vakfı Başkanı Yaşar Erbaşaran ile çok sayıda davetli hazır bulundu.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’ndan sonra İlahiyat Fakültesi Öğr. Gör. Laçin Guliyev, Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulundu.  Mezun annelerin salonda neşe kaynağı olan küçük çocuklarının yanı sıra mezunlarca hazırlanan mini video gösterisi günün sürprizi oldu. Öğrenciler, bazı öğretim görevlilerinin tavsiye ve öğütlerini unutmamak için yaptıkları video-röportajları mini bir yapımla törene katılan misafirlerle paylaştı.

İl Müftüsü Selami Aydın törendeki konuşmasında, “Allah’a şükürler olsun ki ülkemizde sizin gibi milli ve manevi değerlere bağlı genç mezunlar yetişiyor. Şimdi sizi yurdun dört bir yanına uğurlarken biz de bu gurur ve güveni ailelerinizle birlikte yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

İl Müftüsü Aydın, ayrıca eğitim camiasına kazandırılan yeni mezunlar için Rektör Prof. Dr. Âşıkkutlu’ya çiçek takdim etti. Fakültenin dönem birinciliğini kazanan Trabzonlu Ünal Baki “Aldığım eğitimi milletim ve tüm insanlık için dosdoğru aktaracağıma söz veriyorum” dedi. Rekor katılımla gerçekleştirilen tören, hatıra fotoğrafı çekimi ile tamamlandı.

Editör: Köksal Ustaoğlu