Toplum Gönüllüsü ve klasik araba tutkunu Ahmet Şefik Öngün’ün; gençlerin ihtiyaçlarına destek olmak için çıkmayı planladığı Güney Amerika Rallisi’ne Öngün’ün yaşadığı sağlık sorunu sebebiyle Alman İş İnsanı Gerd Buhler katılarak gençlerin ihtiyaçlarına dikkat çekti. Kampanyayı İstanbul’dan yürüten Ahmet Öngün ve bayrağı Öngün’den devralarak 22 Ekim’de Peru’dan yola çıkan Gerd Buhler, 45 aracın yarıştığı 12 bin kilometrelik bu zorlu yarışta Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) adına yarışarak yarışı 3.’lükle bitirdi! Ralli kampanyası boyunca toplanan yaklaşık 3 milyon TL bağışla üniversite öğrencilerine burs desteği verilecek ve sosyal sorumluluk eğitimleri alması sağlanacak. Ralli 20 Kasım’da sona erse de bağış kampanyası kasım ayı sonuna kadar devam ediyor.

12 yıl önce çıktığı Pekin-Paris Rallisi ile 140 gence burs sağlamıştı

Ahmet Şefik Öngün yakın arkadaşı Erdal Tokcan ile 2010 yılında dünyanın en ünlü klasik otomobil yarışı Pekin-Paris Rallisi’ne Anadol marka otomobiliyle katılarak gençlerin gelecek ve eğitim hayallerini anlatmış ve seslerinin duyulmasını sağlamıştı. 140 Toplum Gönüllüsü gencin eğitim bursu alarak ihtiyaçlarının giderilmesine katkı sağlayan Öngün; bu rallide aynı zamanda ikincilik ödülünün de sahibi olmuştu.

Gençlerin ihtiyaçları için ikinci kez yola çıkmaya hazırlanan ve Güney Amerika Rallisi ile gençlerin burs ve sosyal sorumluluk eğitimleri almasını amaçlayan Ahmet Şefik Öngün, yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle Alman İş İnsanı ve Toplum Gönüllüsü Gerd Buhler’e bayrağı devretmişti. Öngün; İstanbul’dan kampanyayı yürüterek gençlerin ihtiyaçlarına dikkat çekerken, Buhrer 22 Ekim’de çıktığı bu zorlu yarışı 20 Kasım’da 3. Olarak bitirdi! Buhrer, 12 yıl önceki Pekin-Paris Rallisi’nde de TOG’a bağış yaparak gençlere burs desteğinde bulunmuştu. Bu kez de direksiyon başında şehirleri aşarak Güney Amerika Rallisi’nde gençler için yarışmanın yanı sıra 10.000 dolar bağış yaparak kampanyaya destek oldu.

Gençlerin yüzde 59,3 ‘u burs desteğine ihtiyaç duyuyor

20 yıldır gençlere alan yaratarak, burs ve mentorluk programlarıyla onları güçlendiren ve sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirmelerine katkı sağlayan Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın 2022 yılında yaptığı Üniversiteli Gençlerin İhtiyaçları Araştırmasına göre; gençlerin yüzde 59,3 ‘u “burs desteğine ihtiyacım var” diyor. Toplum Gönüllüsü Ahmet Şefik Öngün, bu ihtiyaçtan yola çıkarak topladığı bağışlarla gençlerin hayallerine bir adım daha yaklaşmalarına ve güçlenmelerine destek olmayı amaçlıyor. “Eğitime Yol Ver” sloganıyla hayat bulan ve kurumsal destekçileri arasında Godiva, Şişecam ve Yapı Kredi’nin bulunduğu kampanya ile Öngün, üniversite öğrencilerinin burs desteğinden faydalanmasını ve sosyal sorumluluk eğitimleriyle güçlenerek sosyal fayda yaratan projeler gerçekleştirmelerine destek olmayı hedefliyor.

Editör: Köksal Ustaoğlu