Sevgili Dostlarım;

Şehirlerin kalbi varsa şüphesiz ki Akçaabat’ın da kalbi İstiklal Caddesidir.  Onlarca yıllık bir geçmişin tam ortasında bulunan Akçaabat’ın kalbinin attığı İstiklal Caddesi, bugüne kadar birçok anıya ev sahipliği yapmıştır.

Akçaabat’ın merkezini ve omurgasını Orta Cadde, İstiklal Caddesi ve 1940’larda sahilde yapılan kamu yapılarıyla oluşan İnönü Caddesi ile kesişen İskele-Pazar Yeri aksı oluşturuyordu.

Geçmişte, Akçaabatlı tüccarlarımız, yoğun olarak çarşı bölgesinde yani bugünkü İstiklal Caddesi’nde ticari faaliyetlerini gerçekleştiriyorlardı. Şehirliler de köylüler de tüm ihtiyaçlarını buralardan karşılıyorlardı.

Hepimizin lezzetle yediği, tadanın hayranı olduğu Akçaabat Köftesinin tarifi de İstiklal Caddesi’ndeki esnaflarımızdan çıktı. Hikayesini bilir misiniz? Çok manidar gelir bana Akçaabat Köftesinin hikayesi. Üretkenliğin ve Karadenizlinin kıvrak zekasının bir örneğidir bence Akçaabat Köftesinin çıkış hikayesi. İstiklal Caddesi’nde kasap dükkanı olan Haragali lakabıyla bilinen Ali Çolak ve Eşref Usta, iş arasında ayaküstü yemek için dükkanlarının önündeki mangallarda kendi tarifleriyle köfte pişirirlermiş. O zamanlarda Akçaabat Köftesinin adı Kasap Köftesiymiş. Kokusu sokağa yayılınca bu leziz kokuyu duyan köfteden tatmak istermiş. Satılık olmayan köfteyi kıymetli ustalarımız isteyene tattırırmış. Yiyenler tarafından çok beğenilince ve fazlaca talep görünce, ustalarımız tarifi geliştirmiş ve bugünkü adıyla Akçaabat köftesini yapmaya ve satmaya başlamış.

Değerli Hemşehrilerim;

Tabi yıllar geçtikçe arz-talep dengesi değişti. Akçaabat’ta, özellikle merkezde nüfus arttı, refah yükseldi, ticaret daha da nitelik kazandı. Tabi tüm bunlar değişimi ve yenilenmeyi de beraberinde getirdi. Sadece dükkanların bulunduğu ve ticaretin yapıldığı İstiklal Caddesi’nde betonarme yapılar boy göstermeye başladı ve günümüzde ticaretle konut alanı birbirinin içerisinde olan bir cadde ortaya çıktı.

Biz, bugünün şartlarında ve bugünün imkanlarıyla Akçaabat’ımızın kalbinin attığı caddeyi çağımıza ve şehrimizin gelişimine uygun hale getirelim istedik. İstiklal Caddemiz, geçmişte olduğu gibi günümüzde de nitelikli olsun istedik. Bu sebeple işe ilk olarak sokak sağlıklaştırmasıyla başladık. İstiklal Caddemizde, dükkan cephelerini iyileştirdik. Tabela standardizasyonunu sağladık. İstiklal Caddesi’nin dokusuna uygun olarak dükkanların haricinde cadde üzerindeki binaların da cephelerini yeniledik. İstiklal Caddemizin daha estetik olmasını sağlamak için caddeyi aydınlatma aksesuarlarıyla donattık. Hemşehrilerimizin güvenle ve huzur dolaşabilmeleri için caddeyi boydan boya güvenlik kameraları ile donattık. Daha sonra İstiklal Caddemizi araç trafiğinden arındırdık ve yayalaştırdık ve caddeyi açık bir AVM haline getirdik.

İstiklal Caddemizde, artık herkes rahatça dolaşabiliyor; alışverişini yapabiliyor. Arz ve talep dengesine göre zaman içerisinde cadde üzerindeki dükkanlar da daha modern bir kimlik kazanacak.

Kıymetli okurlar;

Kentler ağaç gibidir. Caddeler ve sokaklar ise ağaçların dallarını oluşturur.

Akçaabat’ımızın çehresi her geçen gün değişiyor; gelişiyor. Akçaabat’ımız, bizim yaşam alanımız, bizim kıymetlimiz. Biz, gerek şehrimize kazandırdığımız devasa projelerimiz ve yatırımlarımızla gerekse sokaklarımıza dokuyu bozmadan nitelik kazandırmak için yaptığımız küçük dokunuşlarla değişime de gelişime de hep birlikte tanık oluyoruz.

Akçaabat’ımız bize emanet. Akçaabat’ımız size emanet.  Şehrimizin geçmişini unutmuyoruz. Akçaabat’ımızdan kimlerin gelip kimlerin geçtiğini, bizlere nasıl hikayeler nasıl değerler bıraktığını hem kendi hafızamızda hem de kentimizin belleğinde canlı tutmaya gayret ediyoruz. Bugün İstiklal Caddesi’nin nereden nereye geldiğine hep birlikte şahitlik ediyoruz. Aslında İstiklal Caddesi özelinde Akçaabat’ımızın siluetinin değişimine de şahitlik ediyoruz.

Bir Belediye Başkanı olarak arzum, Akçaabat’ımızda İstiklal Caddesi gibi hemşehrilerimin rahatlıkla gezebileceği caddeler oluşturmaktır. Rabbimin izniyle de bu hayalimi gerçekleştirme kararlılığındayım. Marka değeri yüksek, dışardan bakanların gıpta ettiği, içerisinde yaşayanların mutlu ve huzurlu olduğu Akçaabat’ımızı köşe bucak moderniz ediyoruz. Geleceğe umutla bakıyor; her işimizde ilk günkü heyecanla çalışıyoruz.

Kentsel hafızamıza, değerlerimize, yaşanmışlıklarımıza ve anılarımıza sahip çıkalım.

Umut, heyecan, güven, huzur, başarı, saygı ve sevgi dolu yarınlarımız için durmak yok çalışamaya devam…

Osman Nuri Ekim

Akçaabat belediye Başkanı

korfez-2

Editör: Köksal Ustaoğlu