Erbaş burada yaptığı konuşmada, “Camia; üniversite demektir. Üniversitelerimizde sadece öğrenimi değil, eğitimi de ön planda tutacağız” dedi.

PROTOKOLDEN YOĞUN KATILIM

DÜZKÖY'ÜN YÜKSEK MAHALLELERİNE KAR YAĞDI DÜZKÖY'ÜN YÜKSEK MAHALLELERİNE KAR YAĞDI

Trabzon Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Camii’nin açılışı için düzenlenen geniş kapsamlı programa Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu ve yardımcılarının evsahipliğinde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Vali Aziz Yıldırım, Bölge Adliye Mahkemeleri Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yalçın, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Erdem, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, İl Müftüsü Selami Aydın, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Dr. Sezgin Mumcu, Akçaabat Kaymakamı Ramazan Kurtyemez, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim ile il ve ilçe protokolünün yanı sıra akademisyenlerle öğrenciler katıldı.

KUTLU HAFTAYA YAKIŞAN TÖREN

İstiklal Marşı’nın okunması ve Kur’anı Kerim tilavetinin ardından Trabzon Valisi Aziz Yıldırım programda yaptığı konuşmada, “Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla; bu güzel Kutlu Doğum Haftasında, bizleri bir araya getiren Rabbimize sonsuz şükürler olsun. Mü’minler için cami hayatın kendisidir. Mü’minler yalnızca yüce Allah’ın Huzurunda eğilmenin hazzını camide hissederler. Cami kişiye dini bir şuur kazandırır. İslâm medeniyetinde camisiz hiçbir şehir mevcut değildir. Bu sebeple Peygamber Efendimiz Medine’ye varır varmaz sahabe efendilerimizle birlikte cami inşa etmişlerdir. Camiler şehirlerin ruhu olmuştur. Bu caminin inşasında emeği bulunan herkesten Allah razı olsun'' ifadelerini kullandı.

CAMİA ÜNİVERSİTE DEMEKTİR

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ise konuşmasında “Sizlere üç ana kavramdan bahsetmek istiyorum. Bunlar; “El Câmi’, Camia ve Cami’dir. Biliyorsunuz el Câmi ismi, Rabbimizin Esma-ül Hüsnâsından biridir. Nasıl ki El ‘Câmi ismi şerifi ile Rabbimiz bizleri kuşatıyorsa; camilerimiz de bizleri kuşatmaktadır. Dili, dini, ırkı ne olursa olsun bu böyledir. Bu yüzden mabetlerimize cami deriz. Camia ise üniversite demektir. Bilgiyi, ilmi, hocaları ve talebeleri içinde toplayan anlamına gelmektedir. İşte Trabzon Üniversitesi; hangi fakülte hangi bölüm olursa olsun bizim için değerli ve makbuldür. İlahiyat ilimleri ne kadar kıymetli ise Astronomi, Tıp, Fizik, Kimya bilimleri de ayrı ayrı kıymetlidir” dedi.

CAMİLER EĞİTİM YUVALARIDIR

“Bugün burada el Cami’ ismi şerifi ile Camia’yı birleştiriyoruz” diye devam eden Erbaş, “Bu camide tüm öğrencilerimizi, mahalle sakinlerini burada ibadete davet ediyoruz. Camilerimiz esasında bir eğitim yuvasıdır. Ülkemizin her yerinde 90 bin camimizde hocalarımız Kur’an, Hadis, İlmihâl, Tefsir dersleriyle çocuk, genç, yetişkin herkese hizmet ediyorlar. Okul öncesi çağındaki 1 buçuk milyon çocuğumuza bu dersleri anlatma imkanı bulduk. Burada da namazlardan önce ya da sonra inşallah örnek bir suffe olacaktır. Eskiden talim-terbiye vardı. Talim öğrenim; terbiye ise eğitim demektir. Biz de bu eğitim yuvalarında sadece öğrenimi değil, eğitimi ön planda tutan hocalar olmalıyız'' şeklinde konuştu.

5 BİN KİŞİLİK ÖZEL BİR MABET

TRÜ Rektörü Prof. Dr. Emin Âşıkkutlu, cami açılış programına katılan herkese minnet ve şükran duygularını dile getirerek “Camimiz 4 bin metrekare alanda yaklaşık Bin 100 metrekare taban zemini üzerinde 5 yıl gibi bir sürede, emsallerine kıyasla oldukça düşük maliyetle tamamlanmıştır. Son dönem Osmanlı ve İlk dönem Cumhuriyet mimarileri ile örtüşerek; yekpare örtü kubbesi, dört fil ayağı üzerine oturtulmuştur. Açık alanı ile birlikte 5 bin kişi ibadet edebilmektedir. Çatısı aslan göğsü statikle çatılan, ortada ayrıca bir kolona ihtiyaç duymayan bölgenin en büyük ‘kubbe açık mimari’ teknik camiidir” dedi.

SAĞANAK DA ENGEL OLMADI

Daha sonra Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, beraberindeki heyetle birlikte ve dualarla açılış kurdelesini kesti. Erbaş, cemaate öğle namazını kıldırırken hemen akabinde caminin yan tarafında bulunan Gençlik Merkezi’nin de açılışı gerçekleştirildi. Sağanak yağmura rağmen cami açılışına çok sayıda davetli katıldı. Daha sonra Rektör Âşıkkutlu tarafından Erbaş’a Trabzon el işi telkâri ve “Vav Başı” temalı bir tablo hediye edildi. Erbaş da “Bu kitapta Zat-ı Âlinizin de katkıları vardır” dediği Hadis kitaplarından bir seti TRÜ Rektörüne hediye etti. Akçaabat Müftülüğü görevlileri ve camiin imamı Zafer Şahin açılış töreninden sonra misafirlere yemek ikramında bulundu.

Editör: Köksal Ustaoğlu