Esenler Belediyesi tarafından 11-15 Kasım tarihleri arasında 3’üncüsü gerçekleştirilecek “Esenler Film Günleri”, bu yılki programına önemli bir yeniliği ekledi. Ulusal sinemayı desteklemek ve bu alanda yeni üretimlerin ortaya çıkmasını sağlamak amacıyla film günleri kapsamında gerçekleştirilen “Esenler Kısa Film Yapım Desteği”, sektör profesyonelleri ile geleceğin yapımcı ve yönetmenlerini buluşturacak.

“Esenler Kısa Film Yapım Desteği”nin jürisinde; 2022 yılı itibarıyla T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Temsilcisi olarak görev almaya devam eden oyuncu ve sunucu İpek Tuzcuoğlu; 2017-2019 tarihleri arasında Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Sinema Destekleme Kurulu’nda kurul üyesi olarak görev yapan ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde dekan yardımcılığı görevini sürdüren Prof. Dr. Şükrü Sim; kısa filmleri ve belgeselleri pek çok ulusal ve uluslararası film festivalinden ödülle dönen ve çalışmalarına Asabi Film bünyesinde devam eden yönetmen Murat Pay yer alacak.

“Esenler Film Günleri” çatısı altında düzenlenen “Esenler Kısa Film Yapım Desteği”ne başvurular, 30 Eylül tarihine kadar devam ederken; tema ve tür kısıtlaması bulunmayan yapım destek başvurusuna Türkiye’den yapımcı ve yönetmenler, kısa metraj film senaryoları ile katılım sağlayabiliyor.

 Toplam 120 Bin TL Para Ödülü!

“Esenler Kısa Film Yapım Desteği” kapsamında ilk 3 arasında yer alan projeler, 15 Kasım tarihinde yapılacak törende ödüllendirilecek. Finale kalan 10 proje arasından jüri tarafından seçilecek 3 projeye 40’ar bin TL yapım desteği verilecek.

Kısa film alanındaki yönetmen ve yapımcıları, film endüstrisi profesyonelleri ile buluşturan ve onlara yapım aşamasında destek olan “Esenler Kısa Film Yapım Desteği”, senaryo aşamasındaki projelerin üretimine yardımcı olmayı ve bu projelere destekle kısa film türüne katkı sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca projelerin tanıtılarak uzman yapımcılar tarafından maddi ve manevi destek almalarını hedefleyen “Esenler Kısa Film Yapım Desteği”, senaryo sürecindeki projelerin yönetmen ve yapımcılarına da proje geliştirme, sunma ve uluslararası festivaller noktasında eğitimler vererek sinema sektörüne uzun vadede faydalı olmak için gerçekleştiriliyor.

“Esenler Kısa Film Yapım Desteği”ne başvuru yapmak için www.esenlerfilmgunleri.com adresi ziyaret edilebilir.

Editör: Köksal Ustaoğlu