Son süreçte en hızlı azalan şey adalet olmuştur" dedi. Suiçmez ayrıca ayrışma getirdiğini vurguladığı çoklu baro sistemi ile avukatların yargı ayağı içerisinden çıkarılmasına dönük bir süreç de doğduğunu belirtti.

- Trabzon Barosu'nu ziyaret ederek Baro Başkanı Av. Duygu Keleş Aydın ve yönetimi ile meslektaşlarının bayramını kutlayan Suiçmez, 'Burada yüzümde bir gülümseme hissedebiliyorsunuz, Trabzon Barosunda olmaktan her zaman onur duydum. Ancak adalete güven son derece azalmış. Göreve gelince en acil ve önemli projemiz adalet olacaktır" dedi.

Aynı zamanda Trabzon Barosunun bir önceki başkanı olan, son olarak Türkiye Baroları Birliği Başkanvekilliği görevinde bulunan CHP Trabzon 1. sıra Milletvekili Adayı Av. Sibel Suiçmez, Millet İttifakı adına Trabzon Barosu'nu ziyaretinde halefi Başkan Av. Duygu Keleş Aydın ve meslektaşları ile sıcak bir sohbet toplantısı yaptı. Suiçmez, beraberindeki milletvekili adayları ve partililerle birlikte Trabzonlu avukatların Ramazan Bayramını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarını kutlarken 'adalet' mesajı verdi.

ÖNCELİK, TARAFSIZ YARGI

Trabzon Barosu'nun bir üyesi ve önceki başkanı olmaktan her zaman onur duyduğunu belirten Suiçmez, "Bugün yargının içerisinde bulunduğu durumu maalesef hepimiz görüyoruz. Bağımsız savunmayı temsil eden biz avukatların işinin de gittikçe zorlaştığını, adeta yargı ayağının içerisinden çıkarılmak istendiğini üzülerek takip ediyoruz.

Dolayısıyla bugün bizim size Millet İttifakı olarak sunacağımız projelerin en başında hukukun üstünlüğünü sağlamak gelecek. Elbette pahalılık var işsizlik var ekonomi çok kötü, liyakat yok. Ama vatandaşın bizden en çok istediği şey adalet. Adalete güven artık son derece azalmış. Adalet, güven ve özgürlük istiyorlar. Bu noktada bağımsız ve tarafsız yargının gerçekleşeceği düzeni biz getireceğiz. Bunu sağlamak boynumuzun borcu" diye konuştu.

ÖZGÜRCE 'NEFES ALMAK'

Alanlarda çok mücadele ettiklerini, çoklu baronun siyaset getireceğini, bu sistemin birleşmeyi değil bölünmeyi getireceğini söylediklerini hatırlatan Suiçmez, "Bunun doğru bir şey olmadığı ifade ettik. Bugün gelinen noktada çoklu baronun faya getirmediğini tam tersi bölünmelere yol açtığını yaşayarak gördük.

Taahhüdümüz ve iktidara geldiğimizde ilk yapacağımız işlerden biri; çoklu baro sistemini değiştirmek, temsilde adaleti sağlayacak şekilde yeniden baroların yapılandırılmasını sağlamak olacaktır.

Yine yıllardır söylüyoruz, savcılık makamı sanki çok zor bir şeymiş gibi eşitliği ortadan kaldıran bir sistem üzerinde savcılık makamı yürütülüyor. Artık savcılık o düzen içerisinde orada oturmayacak, onlar da bizimle beraber eşitliği sağlayacak şekilde eşit konumda yerleşecek.

Yine savcılar kurulu ve hakimler kurulunu ayıracağız, orada bağımsız yargıyı sürdürmek üzere hükümetin hiçbir temsilcisi bakan ve bakan yardımcıları yer almayacak.

Biz biliyoruz ki bağımsız ve tarafsız yargının hüküm sürdüğü bir ülkede hukuk güvenliği sağlanacak ve bu hukuk güvenliğinin vermiş olduğu güvenle de ekonomi çok daha iyiye gidecektir. Vatandaşlar özgürce nefes alabilecek, korkmadan düşünebilecek ve yazabilecekler. Bu inançla tekrar hepinizin bayramını kutluyorum" dedi.

EGEMENLİK MİLLETİNDİR

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Başkanvekilliği görevinden hemen önce Trabzon Barosu Başkanlığını yürüttüğünü ve bu görevi her zaman gururla taşıdığını belirten Suiçmez, "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında Baromuzda olmak, Ramazan Bayramı ile birlikte iki bayramı bir arada burada, yuvamızda kutlamak bizim için ayrıa özel oldu.

Biliyoruz ki asıl egemenlik millete aittir. Bu egemenliğin temsilcileri olarak milletvekilleri gücünü ancak Meclis'te gösterebilmektedir. Bu hükümet sistemiyle millet meclisininin önemi ortadan kalkmış, milletvekilinin de önemi ortadan kalkmış durumdadır. Yeniden millet egemenliğini sağlayacak şekilde Cumhurbaşkanı Hükümet Sisteminden dönüp güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçeceğiz" şeklinde konuştu.

Suiçmez,  günün ilk ziyaretini Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'ne yaparak  Başkan Ersen Küçük, yönetim kurulu üyeleri gazeteciler ile  bayramlaştı. Ardından Bayburtlular Derneğini ziyaret ederek Başkan Sadettin Okay ve Bayburtlu hemşeriler ile bayramlaştı. Daha sonra CHP İl Başkanlığı tarafından, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Atatürk Alanında düzenlenen Atatürk Anıtına Çelenk Sunma törenine katıldı. Son olarak ta Harp Malûlü Gaziler-Şehit Dul ve Yetimleri Derneği’ni ziyaret ederek Başkan Ahmet Tezcan ve yönetim kurulu üyeleri ile bayramlaştı.

Editör: Köksal Ustaoğlu