EMITT fuarı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Fikri Ataoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı (TTYD) Oya Narin, Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı (TÜROFED) Sururi Çorabatır, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi ve çok sayıda davetlinin katılımı ile açıldı.

“Kişi başı gecelik harcamayı 95 dolara çıkaracağız”

Fuarın açılış töreninde konuşma yapan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “EMITT son 25 yıldır turizm sektörünün büyümesine ciddi katkı sunan, her yıl katılımcı ve ziyaretçi sayısını artırarak dünyadaki en büyük 5 turizm fuarından biri olmayı başarmış çok önemli bir organizasyon. Bu anlamda Cumhuriyetimizin 100. yılında fuarımızın kapılarını sektör paydaşlarına açması son derece gurur verici. Salgın öncesi rakamlar söz konusu olduğunda 2022 yılı sonunda, rekora imza atarak en çok turist ağırlayan üçüncü ülke olmayı başardık. Gerçekçi ve iyi hesaplanmış hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Ülkemize gelen toplam gelir ve ziyaretçi sayısını artırdık. Bunun yanı sıra kişi başına gecelik harcamayı da artırarak 90 dolar seviyesine ulaştık. Hem toplam gelirde hem kişi başı gecelik harcamada Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmış olduğumuzu görüyoruz. Bu sene, yani 2023’te kişi başı gecelik harcamayı 95 dolara; 5 yıl içinde, yani 2028 yılında 118 dolara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

“KKTC’de yeni kurulan havayolu bilet fiyatlarını düşürecek”

RAMAZAN’DA ET FİYATLARINDA BÜYÜK ARTIŞ RAMAZAN’DA ET FİYATLARINDA BÜYÜK ARTIŞ

Açılışta konuşan KKTC Çevre ve Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu ise, ambargodan dolayı adaya direkt uçuş olmadığını, uçakların touch-down yaparak uçabildiğini kaydetti. KKTC’ye THY, Pegasus ve AnadoluJet tarafından uçuşlar yapıldığını beliren Ataoğlu, ancak bilet fiyatların yüksek olduğunu anlattı. Ataoğlu, KKTC’li iş insanları tarafından kurulan yeni havayolu sayesinde fiyatların aşağı çekileceğini belirtti.

“81 ilde potansiyel var”

Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı (TÜROFED) Erkan Yağcı, “2019 yılı dünya turizminde de ülke turizminde de önemli rakamlara ulaştığımız bir yıl oldu. 2023 yılında hedeflimiz; 2019 yılındaki rakamları geçmek olacak. 2022 yılı Türkiye 50 milyondan fazla turisti ve daha da önemlisi 46 milyar dolar turizm gelirlerini geride bırakarak bu zamana kadarki en iyi turizm rakamlarına ulaştı. 2023 yılı için belirlenen 60 milyon hedef gerçekçi ve ulaşılabilir bir hedef. Geniş tesislerimiz ve 4 mevsime açık turizm potansiyelimizin yanı sıra turizmi ülke geneline yayacak 81 ilde turizm yapacak potansiyelimiz var. Antalya ve İstanbul dünyada yıldız haline gelmiş şehirlerdir. Unutulmaması gereken husus ise sürdürülebilir turizmdir. Turizmde de sürdürülebilirlik sadece çevresel değil aynı zamanda sektörün de geleceği açısından sürdürülebilir olmalıdır” diye konuştu.