Bilindiği gibi Ak parti belediyelerden sorumlu genel başkan yardımcısı olan Mehmet Özhaseki,  Ankara millet bahçesinde 5-9 Ekim tarihleri arasında Ak partili belediyelerin katılımcı olacağı bir gençlik şöleni düzenleneceğini açıklamıştı. Bu şölen, bir siyasi parti olan Ak parti genel merkezince planlanmıştır.  Sadece Ak partili belediyelerin katılımı istenm diğer belediyelerin katılımı istenmemiştir.

Elbette ki bu durumda sadece şölen, etkinlik vb şeyler olmayacak, siyasi konuşmalar olacak, sadece Ak partili belediyelerin icraatları övülecek diğerleri eleştirilecektir. Bu anlamıyla siyasi bir şölen olan bu etkinliğe okulların resmi olarak katılımı düşünülemez. Yasal değildir, en hafif tabiriyle etik değildir.

Ancak Trabzon belediyesi ve Ortahisar Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mes. Ve Tek. An. Lisesi iş birliğiyle 36 öğrenci Ak parti belediye şenliğine gönderilmiştir.

Ortahisar Kaymakamlığı olurunun var olduğu söylenmektedir.

Öğrencilere duyuru yapılırken bir siyasi partinin yani Ak partili belediyelerinin şenliği olduğu söylenmemiş, belediyelerin bir şöleni olduğu söylenmiştir. Bu nedenle bazı öğrenciler ailelerine telefon ederek bizi Ak partinin mitinginin ortasına atıp gittiler demişlerdir.

Ayrıca bunun sadece şenlik gezisi değil aynı zamanda tarihi ve turistik yerleri kapsayan bir gezi olduğu söylenmiştir. İki meclise gidileceği, anıtkabire gidileceği söylenmiştir. Hatta bazı öğretmenler, kurulan bu tuzaktan habersiz öğrencileri gitmeleri için teşvik etmişlerdir.

Öğrencilerin başında öğretmen görevlendirilmemiş yolculuk boyunca otobüste Tügva yelekli ağabeyler bulundurulmuştur. Bu ağabeyler kaçınılmazdır ki yolculuk siyasi propaganda yapmışlar, yol boyunca ilahiler ve kurtlar vadisi müziklerini dinletmişlerdir.

Ankara’da öğrencilere Erdoğan’ı dinleyin sonrasında sizi şeyhimizin türbesine götüreceğiz denmiştir. Bazı öğrenciler ‘hani anıtkabire gidecektik deyince Tügva ağabeyi;  ‘ne  …  var Anıtkabirde sizin atalarınız; şeyhler, Fatih Sultan Mehmetlerdir demiştir.

Bazı öğrenciler ailelerini arayıp durumu söylemiş, aileler de CHP Trabzon milletvekili Ahmet Kaya’yı arayarak hem şikâyetçi olmuş, bilgi vermiş hem de durumu araştırmasını istemiştir. Ahmet Kaya sendikamızı arayarak bizden de bilgi almış ve 6.10.2022 tarihinde meclisten görüntülü basın açıklaması yapmış konu yazılı ve görsel medyada yer almıştır.

Şimdi Soruyoruz

Ortahisar Kaymakamlığı bir siyasi parti olan Ak partinin gençlik şölenine okulların katılması için nasıl olur verebilmiştir?

Örneğin CHP li belediyelerde gençlik şöleni düzenlese buna da olur verecek midir?

Örneğin Ortahisar Kaymakamlığının öğretmen görevlendirilmesi yerine Tügva ağabeylerine de oluru var mıdır?

Örneğin Ortahisar Kaymakamlığının otobüste Tügva ağabeylerinin diğer muhalefet partilerine küfür savurmalarına da oluru var mıdır?

Örneğin Ortahisar Kaymakamlığının yolculuk boyunca ilahiler ve kurtlar vadisi müziklerinin dinletilmesine de oluru var mıdır?

Örneğin Ortahisar Kaymakamlığının öğrencilerin şeyh türbelerine götürülmesine de oluru var mıdır?

Örneğin Ortahisar Kaymakamlığının Tügva ağabeyinin ‘ne  …  var Anıtkabirde sizin atalarınız Atatürk değil şeyhimizdir sözüne de oluru var mıdır?

Fethullahçı abla ve ağabey felaketlerinin yaşandığı bu ülkede Tügva ağabey ve ablalarının onların yerini alması nasıl açıklanabilir? Onlar kötüydü de bunlar iyi mi?

Peki, bütün Türkiye’de sadece bizim tespit edebildiğimiz kadarıyla bir tek okuldan öğrenci götürülmesini nasıl değerlendirmeliyiz? Neresi orası? Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mes. Ve Tek. An. Lisesi.  Bizim Eğitim iş olarak şikâyette bulunduğumuz soruşturması devam eden okul müdürü Halil İbrahim Aydın. Okulunda Erbakan görünümlü AKP köşesi açan, okuluna Melih Gökçek, İsmail Kahraman, Recep Tayyip Erdoğan’ın resimlerini asan, okulunda Kudüs köşesi adı altında dinci örgütlerin sempatizanlığını yapan bir kişi. Elbette efendilerine yaranmak için bu fırsatı kaçırmayacaktı ve kaçırmadı.

Beyler; sakat ideolojinizle kirlettiğiniz ellerinizi öğrencilerimizin üzerinden çekin.

Eğitim iş’in bu ülkeye vefa borcu vardır.

Eğitim iş’in Atatürk’e Cumhuriyet borcu vardır

Eğitim iş’in Türkiye’ye demokrasi, laiklik borcu vardır.

Eğitim iş’in bu öğrenciye eğitim borcu vardır.

Bu pırıl pırıl gençlerin hayatını karartmanıza izin vermeyeceğiz.

Eğitim iş biliniz ki bu şehrin hafızasıdır.

Eğitim iş in nefesi ensenizdedir haberiniz olsun.

                                                                                              TAMER ÖZLÜ

                                                                        EĞİTİM-İŞ TRABZON ŞUBE BAŞKANI

Editör: Köksal Ustaoğlu