2023 yılı ilk 5 ayında Bölgemizden gerçekleşen ihracatın; 511 Milyon 774 Bin 351 doları Trabzon ilimizden, 86 Milyon 426 Bin 409 doları Rize ilimizden, 28 Milyon 861 Bin 419 doları Artvin ilimizden ve 17 Milyon 501 Bin 688 doları ise Gümüşhane ilimizden gerçekleşmiştir. Bölge illerinden gerçekleşen ihracatta bir önceki yılın 5 aylık dönemine göre; Trabzon’dan gerçekleştirilen ihracatta yüzde 29 ve Artvin’den gerçekleştirilen ihracatta yüzde 11 artış yaşanırken, madencilik ürünleri ihracatındaki düşüşe bağlı olarak Rize’den gerçekleştirilen ihracatta yüzde 10 ve Gümüşhane’den gerçekleştirilen ihracatta ise yüzde 48 oranında düşüş görülmektedir.

2023 yılı ilk 5 ayında Doğu Karadeniz Bölgemiz Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden en fazla ihracat gerçekleştirilen sektörler;

-          283 Milyon 645 bin 661 dolar ile Fındık,

-          105 Milyon 266 Bin 500 dolar ile Yaş Meyve Sebze,

-          81 Milyon 485 Bin 612 dolar ile Su ürünleri ve Hayvancılık Mamulleri,

-          64 Milyon 428 Bin 744 dolar ile Maden ve Metaller,

-          16 Milyon 184 Bin 460 dolar ile Kimyevi Maddeler ve Mamulleri olarak sıralanmıştır.

Doğu Karadeniz Bölgemizden 2023 yılı Ocak-Mayıs döneminde 127 farklı ülkeye ihracat yapılmış olup, en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke ise sırasıyla; Rusya Federasyonu, İtalya, Almanya, Gürcistan ve Çin Halk Cumhuriyeti olmuştur. Bu ülkelerden Rusya Federasyonu’na yapılan ihracatımızda yüzde 86, İtalya’ya yapılan ihracatımızda yüzde 40 ve Gürcistan’a yapılan ihracatımızda yüzde 19 artış yaşanmıştır.            

İhracat yapılan ülkelerden Fas, Malezya, Endonezya ve Macaristan’a yapılan ihracatta önemli oranda artış yaşanmış, geçtiğimiz yılın aynı döneminden farklı olarak başta Suudi Arabistan, Myanmar (Burma), Paraguay olmak üzere 14 farklı ülkeye daha ihracat gerçekleştirilmiştir.

Seçim atmosferinin geride kalması ve Yüce Türk Milletinin takdirini istikrardan yana kullanması hem ülke ekonomisi ve hem de ihracatımız açısından güven ortamının oluşmasına önemli katkı sağlayacağına inanmaktayız. Ayrıca, yeni kurulan Cumhurbaşkanlığı kabinesinde uluslararası piyasaların güven duyacağı isimlerin yer alması ihracat camiamız için en sevindirici durum olmuş olup, dış ticaret konusunda üstün deneyime sahip çok değerli şahsiyet Sayın Prof.Dr. Ömer BOLAT’ın Ticaret Bakanımız olarak atanması ihracat camiamız için önemli moral kaynağı olmuştur. Yeni kurulan kabinede yer alan çok değerli ve donanımlı bakanlarımızın öncülüğünde başta ekonomi olmak üzere reel sektöre güven ve destek verecek rasyonel politikalara dönüş yapılması ile ihracatımızda önemli bir sıçrama beklenmektedir. Bu vesile ile başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm Kabine üyelerine yeni görevlerinde başarı dileklerimizi arz ederek, en öncelikli beklentilerimiz ihracatçının finansmana erişim imkanlarının kolaylaştırılması, yüksek oranda artmış olan ihraç maliyetlerinde ihracatçıya rekabet imkanı kazandıracak politikaların ivedilikle uygulamaya konulmasıdır.

Editör: Köksal Ustaoğlu