“Doğa katliamına izin vermeyeceğiz”

Trabzon’un Hayrat ilçesine bağlı Yeniköy Mahallesi'nde bulunan Baltacı Deresi üzerinde yapılması planlanan 5. HES projesinin bilgilendirme toplantısının yapılmasına halk geçtiğimiz haftalarda izin vermedi. Ancak şirket yetkililerin tekrar gelmek için çalışma yaptıklarının duyulması ilçede tekrar huzursuzluk yarattı. Olay üzerine İYİ Parti Hayrat İlçe Başkanı Tuncay Yazıcı sert açıklamalarda bulundu ve şirketin ilçeye girmesine kesinlikle izin vermeyeceklerini ifade etti.

“PROJEYE KESİNLİKLE KARŞIYIZ”

CHP AKÇAABAT 78 MAHALLEDE PROGRAM YAPACAK CHP AKÇAABAT 78 MAHALLEDE PROGRAM YAPACAK

Tuncay Yazıcı, HES projesine karşı ilçede güçlü bir birliktelik oluştuğunu vurgulayarak,

“Hayrat ilçesine bağlı Yeniköy mahallesinde yapılmak istenen 5.Hes projesine karşı mahalle sakinlerimiz ve sivil toplum örgütlerimizle birlikte hareket ettik. Hemşehrilerimizle birlikte güçlü bir direniş gösterdik. Geçtiğimiz hafta ilçemiz ve vadimiz üzerine çirkin bir oyun oynanmak istendi. Hidroelektrik santrali ÇED toplantısı için geçtiğimiz hafta Cuma namazı saatini fırsat gören firma yetkilileri ilçemize girmek istedi. Şirket yetkilileri yanlarına jandarmanın da desteğini aldı. Jandarmanın desteğiyle köye gelip ÇED toplantısına katılmak isteyen firma yetkililerini ise hemşehrilerimiz araçlarıyla engelledi. İYİ Parti Hayrat Teşkilatı olarak, ilçemiz ve vadimiz için direnişine destek verdik ve orada olduk. Sırf devletten kredi ve teşvik alımı için doğayı katletmelerine izin vermeyeceğiz. Bu projeye kesinlikle karşıyız. Baltacı deresini katletmelerine izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“BU VADİ TORUNLARIMIZIN”

Hayrat’ın birilerinin rant bahçesine dönmesine izin vermeyeceklerini belirten Yazıcı,

“Biz bu vadide yaşıyoruz, buranın evlatlarıyız. Bizden sonra da çocuklarımız, torunlarımız burada yaşayacak. Bu güzelim doğayı kimsenin mahvetmesine izin veremeyiz. Aynı şeyleri neden Avrupa’da yapamıyorlar? Çünkü onlar doğanın öneminin farkında. Ayrıca buradaki HES’lerin üretim güçleri de çok düşük. Burada yapılan projeler sadece doğaya zarar veriyor ve şirketlere rant kazandırıyor. Buradan herkese söylüyorum, Hayrat kimsenin rant bahçesi değildir. Duyuyoruz ki şirket yetkilileri tekrar buraya gelecekmiş. Boşuna zahmet etmesinler direnişimiz büyüyerek devam edecek. Hayrat’a insanlar misafir olarak gelebilir, turist olarak gelebilir. Ancak doğaya zarar verecek bir eylem için kesinlikle gelemez. Konu sadece Hayrat’ta değil. Bizim mücadelemiz doğaya zarar veren bütün projelere karşıdır. Bugün Hayrat’tayız, yarın Düzköy’de sonraki gün Araklı’da, Fatsa’da, bu doğa torunlarımızındır, kimsenin katletmesine izin vermeyeceğiz. Bütün şirketlere söylüyorum, ellerinizi Karadeniz’imizden çekin.” dedi.

Editör: Köksal Ustaoğlu