Geçtiğimiz günlerde şarkıcı Hande Yener’in Balıkesir’de düzenlenen bir festivalde vereceği konserin iptal edilmesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Feshane’deki sergisinin bir grup tarafından protesto edilmesi sanata yönelik baskıları yeniden gündeme getirdi.

Müdahalelere tepki gösteren DEVA Partisi İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen, “Yasakçı zihniyete ve sansür politikalarına göz yummayacağız” dedi.

‘Bu hak ihlalleri kültürel birikimimizi aşındırmaktadır’

DEVA Partili Ösen, yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kapsayıcı ve sahiplenici tarihsel birikimimize karşın son yıllarda şiddetini giderek arttıran yasakçı anlayış, kültür ve sanat alanında etkisini hız kesmeden sürdürmektedir. Bu sansürcü anlayışın sonuçları ise sanat sergilerine karşı yapılan saldırılar, son dakika iptal edilen festival ve konserlerin normalleştirilmesi olmuştur. Kültür ve sanatın nasıl olması gerektiğin tanımlayarak sınırlar çizen, bu sınırlar aşıldığında ise cezalandırıcı bir yöntem izleyen yönetim anlayışı bir yandan da sanatçılarımızı hedef göstererek onları toplumsal linçe maruz bırakmaktadır. Özgürlüklere yönelik yapılan bu hak ihlalleri, demokratik kültürümüzü ve kültürel birikimimizi gün be gün aşındırmaktadır.”

‘Tanımlayan değil, tanıyan bir anlayış’

“Sanatta ve kültürde oluşturulmaya çalışılan tektipleştirme, hoşgörüyle örülmüş kültürel birikimimizi maalesef ki yasakçı ve dayatmacı bir zihniyet altında ezmektedir. Sanatın birleştirici ve geliştirici gücünden ilham alarak tanımlayan değil tanıyan bir anlayışla herkes için eşit ve erişilebilir bir kültür sanat ortamı için yasakçı zihniyete ve sansür politikalarına göz yummayacağız.”

Editör: Köksal Ustaoğlu