GANİTA’DA ENGELLER KALKIYOR GANİTA’DA ENGELLER KALKIYOR

Resim Sergisi, Trabzon Forum AVM’de gerçekleştirildi. Yüz yılın sergisi olarak nitelendirilen resim sergisine; özgün eserleriyle Ankara, Bursa, Giresun, İstanbul, Kütahya ve Trabzon’dan toplamda 15 resim sanatçısı katıldı.

Trabzon Forum AVM’de düzenlenen Resim Sergisi, Türkiye'nin dört bir yanından gelen yetenekli sanatçıların çalışmalarını bir araya getirdi. Resim Sergisinde, Cumhuriyet döneminden bugüne kadar olan süreçte yaşanan tarihi olaylar ve toplumsal değişimler konu alındı.

Farklı tarzlarda ve tekniklerde yapılan ve Resim Sergisinde yerini alan eserlerin bazı eserler gerçekçi bir yaklaşımla Cumhuriyet'in kurucusu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ve Cumhuriyet'i simgeleyen diğer sembolleri betimlerken bazı eserler ise çağdaş sanat anlayışıyla Cumhuriyetin bugününü yansıtan bir perspektifi sergiliyordu.

Sergiye katılan sanatçılar, Cumhuriyetin kazanımlarını ve değerlerini vurgulamak adına özgün ve etkileyici eserler ortaya koydu. Sanatçıların resimlerinde, Cumhuriyetin getirdiği laiklik, eşitlik, demokrasi gibi ilkelere vurgu yapıldı. Aynı zamanda sergide, Cumhuriyet döneminde gerçekleşen ekonomik, sosyal ve kültürel dönüşümler de ele alındı.

Trabzon Forum AVM’de vatandaşların beğenisine sunulan Resim Sergisi, yine Cumhuriyetimizin 100. Yıl kutlama etkinlikleri kapsamında Paris’te 25-29 Ekim tarihleri arasında Akçaabat belediyesi ve Paris Trabzonlular Derneği işbirliğinde burada sergilenecek.

Konu ile ilgili düşüncelerini paylaşan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, “ Trabzon Forum AVM’de düzenlediğimiz ve yüzyılın sergisi olarak nitelendirdiğimiz resim sergimiz, ziyaretçilerin ilgisini çekti ve büyük bir beğeni topladı. Resim sergimizde sanatın gücünü ve ifade özgürlüğünün önemini vurgulandı, Cumhuriyet’in değerlerine olan bağlılığı pekiştirildi. Cumhuriyet’in 100. yılına özel yapılan Resim Sergisini, sanatın gücüyle Cumhuriyet'i kutlama ve anlatma hedefiyle gerçekleştirdik. Sergide yer alan eserlerle, Cumhuriyet’in kazanımları ve değerleri ziyaretçilere aktarılmış oldu. Bu önemli sergi, Cumhuriyet’in anlamını ve tarihini anlamamızı sağlarken aynı zamanda sanatın birleştirici gücünü de bir kez daha göstermiş oldu. Forum AVM’de  bizlere bu fırsarı veren yetkililere ve Paris’teki organizasyon için bize destek olan Akçaabatlı aşığı değerli hemşehrimiz Paris Trabzonlular Derneği Başkanı Bülent Cumur’a teşekkür ederim.” Dedi.

Editör: Köksal Ustaoğlu