A- GENEL

1- Bu program, 05/05/2012 tarihli ve 28283 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan “Ulusal ve Resmî Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği” hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır.

2- Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümü kutlamaları 28 Ekim 2023 Cumartesi günü, saat 13.00’te başlayacak ve 29 Ekim 2023 Pazar günü, saat 24.00’te sona erecektir.

3- Bayram süresince bütün resmi daire, özel kuruluşlar, müesseseler ve askeri birlik, kurum ve karargâhlar Türk Bayrağı Kanunu’nda yazılı niteliklere uygun bayraklarla donatılacak, bayrak ve flamalar yeni ve ütülü olacaktır.

B- ÇELENK SUNMA TÖRENİ 

1-   28 Ekim 2023 Cumartesi günü, saat 12.45’te Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığına ait çelenkler tören alanında hazır bulundurulacaktır.

2-   28 Ekim 2023 Cumartesi günü saat 13.00’te, 5 Mayıs 2012 tarihli ve 28283 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan “Ulusal ve Resmi Bayramlar ve Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği” gereği sadece Mülki Amir ve  Belediye Başkanlığı çelenkleri sunulacaktır.

3-   Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasına müteakip, saygı duruşunda bulunulacak, İstiklal Marşımız ile birlikte Bayrağımız görevli iki öğrenci tarafından (Akçaabat Anadolu Lisesi, 1 kız- 1 erkek öğrenci) göndere çekilecektir.

4-   İstiklal Marşımız, Akçaabat Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Kader YAYLI yönetiminde; 17 Şubat Anadolu Lisesi, M. Selami Yardım Ortaokulu, Cumhuriyet Ortaokulu, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Akçaabat İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (1 Kız- 1 Erkek) öğrenci grubu ile birlikte söylenecektir.

5-   Çelenk sunma ve kutlama programlarının sunuculuğu Akçaabat Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Emel ÖMEROĞLU ve Cem CİHAN Müzik Öğretmeni Kader YAYLI; çelenk sunma ve kutlama töreni yöneticiliği ise Akçaabat Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmenleri Nihan GAYDAN ve Alper AKBAŞ tarafından yapılacaktır.

6-   Daire amirleri ve memurlar  törene, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliği’ne uygun kıyafetlerle katılacaklardır.

C- TEBRİKAT TÖRENİ

29 Ekim 2023 Pazar günü, saat 09.15- 09.30 arası İlçemiz Kaymakamı Sayın Ramazan KURTYEMEZ, makamında tebrikata gelenlerin tebriklerini kabul edecektir. Tebrikata giriş, yönetmelik ekindeki tebrikat listesine göre yapılacak, tebrikata giriş sunuculuğu Akçaabat Kaymakamlığı İlçe Yazı İşleri Müdürlüğünce yapılacaktır.

Ç- KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ

29 Ekim 2023 Pazar günü, saat 09.35’te A. Fazıl Ağanoğlu İlkokulu önünde başlatacak olan kortej yürüyüşü Atatürk Parkı, İbrahim Seis üst geçidi  ve Akçaabat Sahil Parkı (havuzlu meydan) tören alanında sona erecektir.

Kortej yürüyüşü protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, mahalle muhtarları ve vatandaşlarımızın katılımıyla gerçekleştirilecektir.

Kortej yürüyüşüne katılacak okullar saat 09.25’de A. Fazıl Ağanoğlu İlkokulu önünde hazır bulunacaklardır.

D- KUTLAMA TÖRENİ

1-   Cumhuriyet Bayramı kutlama töreni 29 Ekim 2023 Pazar günü, Akçaabat Sahil Parkında (havuzlu meydan), saat 10.00’da başlayacaktır.

2-   İlçemiz Kaymakamı Sayın Ramazan KURTYEMEZ, beraberinde İlçemiz Belediye Başkanı Sayın Osman Nuri EKİM ile birlikte tören geçişine katılanların ve halkın bayramını kutlayacaklardır.

3-   Protokol üyelerinin yerlerini almasından sonra, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımız, Akçaabat Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Kader YAYLI yönetiminde söylenecektir. Tören Bayrağı, Akçaabat Anadolu Lisesi öğrencileri (1 kız, 1 erkek) tarafından göndere çekilecektir.

HER ZAMAN HEMŞEHRİLERİMİZİN YANINDAYIZ HER ZAMAN HEMŞEHRİLERİMİZİN YANINDAYIZ

4-   Günün anlam ve önemini belirten konuşma İlçemiz Kaymakamı Sayın Ramazan KURTYEMEZ tarafından yapılacaktır.

5-   Akçaabat Anadolu Lisesinden iki öğrenci şiir okuyacaktır.

6-   Akçaabat Belediyesi erkek folklor ekibi tarafından folklor gösterisi yapılacaktır.

7-   Akçaabat Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından mini konser verilecektir.

8-   Akçaabat Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünce hazırlanan spor gösterilerinin sunumu.

9-   Ödül töreni.

10-    Tören geçişi ile Akçaabat Sahil Parkındaki (havuzlu meydan) tören sona erecektir.

Tören geçişi aşağıdaki sıraya göre yapılacaktır.

Bayrak kıtası, flamalar, liseler, ortaokullar, ilkokullar, izciler, halkoyunları ekipleri, sporcular tören geçişi hazırlanacak Cd eşliğinde yapılacaktır. Tören geçişine İlçe merkezindeki tüm okullar 50’şer öğrenci ile katılacaktır.

E- DİĞER KUTLAMA ETKİNLİKLERİ

1-   27 Ekim 2023 Cuma günü, Ak Camide Cuma namazından önce, saat 11.30’da, şehit ve gaziler için Kur’an-ı Kerim okutulacaktır.

2-   Akçaabat Belediye Başkanlığı ve Trabzon Üniversitesi Devlet Konservatuarı Korosu tarafından  05.10.2023/27.10.2023 tarihleri arasında tüm halkımızın katılımıyla Cumhuriyet öncesi yaşanan süreci ve Cumhuriyetin ilanını kahramanlık türküleriyle yaşatmak amacıyla konser verilecektir.

3-   25.10.2023/01.11.2023 tarihleri arasında Akçaabat Belediye Başkanlığı tarafından Pariste  “Yüzüncü Yıl” konulu resim sergisi açılacaktır.

4-   Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Akçaabat Belediye Başkanlığı ve Akçaabat Folklor Derneği ortak katılımıyla 28.10.2023 tarihinde tüm halkımızın katılımıyla bando konseri ve horon şenliği yapılacaktır. 

5-   Akçaabat Belediye Başkanlınca 28.10.2023 tarihinde Forum Alışveriş Merkezinde 15 tablodan oluşan yüzüncü yıl resim sergisi açılacaktır.

6-   Akçaabat Belediye Başkanlığı tarafından Trabzon ve Türkiye’nin çeşitli illerinde 25 ressamın katılımıyla 20.10.2023/28.10.2023 tarihleri arsında Çağdaş Türk Ressamları Akçaabat Sergisi yapılacaktır.

7-   Akçaabat Belediye Başkanlığınca 25.10.2023 tarihinde İlçemiz merkezinde 100. Yıl Fener Alayı yürüyüş etkinliği yapılacaktır.

8-   Akçaabat Belediye Başkanlığı tarafından 21.10.2023/28.10.2023 tarihleri arasında  9-10 yaş grubu arasındaki çocuklara yönelik futbol şenliği etkinliği yapılacaktır.

9-   Akçaabat Belediye Başkanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 05.10.2023/30.10.2023 tarihleri arasında ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilere yönelik spor şenliği etkinliği yapılacaktır.

10-  Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından 15.10.2023 tarihinde bisiklet yarışı yapılacaktır.

11-  Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından 27.10.2023 tarihinde dart müsabakası yapılacaktır.

12-  Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından 28.10.2023 tarihinde okçuluk yapılacaktır.

13-  Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından 17.10.2023 tarihinde atletizm müsabakası yapılacaktır.

14-  Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından 21.10.2023 tarihinde masa tenisi müsabakası yapılacaktır.

15-  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 15.09.2023/06.11.2023 tarihleri arasında tüm okullarda tüm öğrenci ve öğretmenlerin katılımıyla kompozisyon, şiir, mektup, slogan cümlesi, ve çeşitli etkinlikler düzenlenecektir.

16-  Akçaabat İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından 03.10.2023 tarihinde kamu kurumları ve halkımızın katılımıyla İlçemiz merkezinde yürüyüş etkinliği yapılacaktır.

F- GÖREV VE SORUMLULUKLAR

a)   AKÇAABAT KAYMAKAMLIĞI:

1-   Cumhuriyet Bayramının en güzel şekilde icra edilmesinden birinci derecede sorumlu olup, Bayramın, Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır şekilde icrasından sorumludur.

2-   Bayram sekretaryasının yürütülmesinden sorumludur.

3-   Bayram ve etkinlik programının dağıtımından birinci derecede sorumludur.

4-   İlçemiz Kaymakamı Sayın Ramazan KURTYEMEZ’in yapacağı günün anlam ve önemini belirten konuşmanın sosyal medya hesabından yayınlanması.

b) AKÇAABAT BELEDİYESİ:

1-   Atatürk Parkı, belediye önü, tören alanı ve şehrin muhtelif yerlerinin Cumhuriyetin anlamını ve önemini belirten döviz, bayrak ve flamalarla süslenmesinden ve temizliğinden,

2-   Törenin yapılacağı Akçaabat Sahil Parkı (havuzlu meydan), protokol tribünü ve sahnenin kurulmasından, ayrıca şehit aileleri, gazilerimiz ve halkımızın bayramı izlemesi için tören alanında yeterli düzenlemeler yapılmasından,

3-   Atatürk Anıtının bakımından ve göndere çekilecek bayrağın hazır edilmesinden,

4-   Ses düzeni, sahne ve LED ekran kurulmasından,

5-   Törene katılan öğrencilere ve vatandaşlara Türk Bayrağı dağıtılmasından,

6-   Tören alanının düzenlenmesi ve kontrolü için yeterli miktarda zabıta bulundurulması, esnafın Türk Bayrağı Kanunu’nda yazılı niteliklere uygun bayrak asılıp asılmadığının kontrol edilmesinden; ayrıca vatandaşlarımızın evlerinin cam ve balkonlarını şanlı bayrağımız ile donatması hususunda gerekli duyuruların ve paylaşımların yapılmasından,

7-   “Cumhuriyetin 100. Yılı Kutlu Olsun” sloganıyla, içinde Atatürk ve Bayrak olan, Kaymakam ve Belediye Başkanı isimlerinin yer aldığı pankartların hazırlanarak şehrin giriş ve çıkışına asılmasından,

8-   Cumhuriyet Bayramı’nın coşkusunu yansıtmak amacıyla mobil araçlarda ses ve müzik yayını yapılmasından,

9-        Cumhuriyet Bayramının maddi giderlerinin karşılanmasından sorumludur.

c) İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ:

1-   Çelenk Sunma ve Kutlama Programı sunuculuğunun Akçaabat Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri Emel ÖMEROĞLU ve Cem CİHAN tarafından yapılmasından,

2-   Çelenk sunma ve kutlama töreni yöneticiliklerinin ise Akçaabat Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmenleri Nihal GAYDAN ve Alper AKBAŞ tarafından yapılmasından,

3-   Cumhuriyet Bayramı kapsamında; çelenk sunma ve kutlama programında okulların isimlerinin yazıldığı dövizlerin hazırlanmasından,

4-   Tüm okulların; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet ile ilgili sözlerini yazarak vatandaşların ve öğrencilerin görebileceği yerlere asılmasından,

5-   Cumhuriyet Bayramı Törenine İlçemiz merkezindeki ilkokul, ortaokul, lise [17 Şubat Anadolu Lisesi (25 kız, 25 erkek öğrenci), Akçaabat Anadolu Lisesi (25 kız, 25 erkek öğrenci), Borsa İstanbul Lisesi (25 kız, 25 erkek öğrenci), Akçaabat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (25 kız, 25 erkek öğrenci), Akçaabat İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (25 kız, 25 erkek öğrenci), Akçaabat Anadolu İmam Hatip Lisesi (25 kız, 25 erkek öğrenci),  Yaylacık Ortaokulu (25 kız, 25 erkek öğrenci), Şehit Gökhan Uzun İmam Hatip Ortaokulu (25 kız, 25 erkek öğrenci), Cumhuriyet Ortaokulu (25 kız, 25 erkek öğrenci),  M. Selami Yardım Ortaokulu  (25 kız, 25 erkek öğrenci), Kavaklı Ortaokulu (25 kız, 25 erkek öğrenci), Yıldızlı Toki Ortaokulu (25 kız, 25 erkek öğrenci),Söğütlü Ortaokulu (25 kız, 25 erkek öğrenci), Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (25 kız, 25 erkek öğrenci),] öğrencilerinin, okul müdürlükleri tarafından görevlendirilecek öğretmenler nezaretinde tören alanında hazır bulundurulmasından sorumludur.

6-      Çelenk sunma töreninde, yukarıda belirtilen okulların bayrak ve flamaları, okul müdür ve öğretmenleri ile hazır bulunacaklardır.

ç) İLÇE JANDARMA KOMUTANLIĞI:

1-   Çelenk sunma töreninde çelenk taşıyacak bir jandarma personelinin görevlendirilmesinden sorumludur.

d) İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ:

1-   Çelenk sunma töreninde çelenk taşıyacak polis memurunun görevlendirilmesinden,

2-   Şehir trafiğinin aksamaması için tören sırasında ve bayramın devamı süresince gerekli trafik ve güvenlik önlemlerinin alınması, tören yerine gidiş ve dönüş yolunun açık bulundurulmasının sağlanmasından sorumludur.

e)    GENÇLİK VE SPOR İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ:

1-   Bayrama sporcuların katılmasından,

2-   Sportif etkinlik düzenlenmesinden,

3-   29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programında protokol ve davetlilerin yerleştirilmesi için Osman BAŞOCAK’ın görevlendirilmesinden sorumludur.

f) İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ:

1- Çelenk Sunma ve Cumhuriyet Bayramı kutlama törenlerinde gerekli sağlık tedbirlerinin alınması ve yeteri kadar ambulans bulundurulmasından sorumludur.

g) SOSYAL HİZMET MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ:

1-   Şehit yakınları ve Gazilerimizin Cumhuriyet Bayramı Programına davet edilmesinden ve ağırlanmasından sorumludur.

ğ) ÇORUH EDAŞ BAŞMÜHENDİSLİĞİ:

1-   Çelenk sunma ve Cumhuriyet Bayramı kutlama törenleri esnasında elektrik kesilmesi ihtimali göz önünde bulundurularak gerekli önlemlerin alınmasından sorumludur.

NOT: Havanın yağışlı olması halinde program Erol Günaydın Sanat Merkezinde yapılacaktır.

HAVANIN YAĞIŞLI OLMASI HALİNDE EROL GÜNAYDIN SANAT MERKEZİNDE YAPILACAK PROGRAM

1-   Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı,

2-   İlçe Kaymakamımız Sayın Ramazan KURTYEMEZ tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılması,

3-   Akçaabat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden iki öğrenci tarafından şiir okunması,

4-   Akçaabat Belediyesi erkek folklor ekibinin gösterisi,

5-   Akçaabat Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından mini konser verilecektir.

6-   Ödül Töreni,

7-   Törenin sona ermesi.

Bu program protokol mensupları ve halkımız için davetiye, ilgililer için görev yerine geçmektedir.16/10/2023

    

Editör: Köksal Ustaoğlu