Sibel Suiçmez konuşmasına “Nazik davetiniz için çok teşekkür ediyorum. Birisi Artvinliyim dediği zaman benim ilk söylediğim söz her zaman Artvin'in Yeri bizim gönlümüzde başkadır olur. Istisnasız. bunu hani kökende geldiğimiz yerler için bile söyleyemiyoruz ama Artvin gerçekten hepimizin kalbinde böyle bir yer edinmiş. Cumhuriyet'in değerlerine bağlılığı çevre konusundaki hassasiyeti Doğu Karadeniz Bölgesinde direnişinde sembolüsünüz dolayısıyla çok büyük katkı sağlıyorsunuz. Sadece Trabzon'a değil ama Karadeniz bölgesi denildiği zaman özellikle Doğu Karadeniz bölgesi denildiği zaman bu Karadeniz'in aydınlık yüzünü temsil ediyorsunuz. O yüzden çok kıymetlisiniz. sözleri ile başladı.

“Siyasi Seçimlerin Aslında Bir Şölen Olması Gerekiyor”

Suiçmez konuşmasına “Bildiğiniz gibi bu süreçte yirmi bir yıllık bir iktidar var ve ben bu iktidarın mental yorgunluk içerisinde olduğunu düşünüyorum. Değişimden ve değiştirmeden yanayız. Ülkemizin geldiği durum çok açık belli fazla bir şey söylemeye gerek yok. Hayat pahalılığından, liyakatsizliğe, adalet duygusunu vatandaşlarımızın kaybetmiş olmasına aidiyet duygusunu kaybetmiş olmasına baktığımız zaman artık değişimin zamanı geldi diyoruz.

Siyasi seçimleri aslında bir şölen, şölen olması gerekiyor. Yani iktidara gelirsiniz gidersiniz problem bir şey olmaz ama bizim ülkemizde problem haline geliyor. O yüzden seçimlerin son günlerine girdiğimiz ilimizde umarım aradaki ilişkiler bozulmaz. Birkaç gündür yaşadığımız provokasyonlarda yaşanmaz ve bir belirli bir saygı çerçevesi içerisinde yürüttüğümüz bu seçim çalışmalarını da bu şekilde kazasız belasız atlatılması gerektiğini düşünüyorum.

Örneğin bir bizim bir gecede astığımız 150 adet pankartın ertesi günün sabahında sökülmesi.

Karşımızda buna dahi tahammül edemeyen bir rakip var siyaset bu kadar ayrıştırıcı ötekileştirici olmamalı.” Sözleri ile devam etti.

“Tüm Trabzon'un vekili olacağız.”

Suiçmez konuşmasını “Eminim halk ülkemizin geldiği bu son durumu bir değişim gerekliliğini anlayacaktır ama sonuçta bizler bir siyasi partiden aday olsak da vekil olduğumuz zaman tüm Trabzon'un vekili olacağız. Trabzon'un vekili olacağız derken içinde sizler de diğer iller gelen vatandaşlarımız da var. Bizler birliktelik içerisindeyiz. Güzel olanı da bu. Dolayısıyla hepinizin temsilcisi olacağız orada. bir sorununuz olduğundaelbette ki ilk kapımızı çalacak olan kişi olmalısınız. Nasıl bir yönetim tarzı hani projeniz ne? diye soruyorlar bize. Bizim bir proje söylememize gerek yok. Projeler uçuşuyor zaten.

Senelerden beri yirmi bir yıldır yapılamayan projelerden size bahsetmek istemiyorum.

Bizleri biliyorsunuz Sibel, İlker, Erdi, biz orada tek başımıza gidip de işte kendi şu ana kadar biriktiğimiz bir kültür kendi yapımızla birlikte konuşmak niyetinde değiliz orada. Biz bu kentten seçileceğimiz için kent ne söylüyor? Bu kentin yaşayanları, birleşenleri ne istiyor

Ortak akıl bize neyi gösteriyor? Bunu birlikte yapacağız yani en büyük projeniz ne derseniz ben dinlemek diyorum açıkçası. Dinleyeceğiz. birbirimizi anlayacağız ve bunun hep birlikte yapacağız ve Ortak akıllı çıkan projeleri gerçekleştireceğiz.” Sözleri ile bitirdi.

Suiçmez ve beraberindekiler daha sonra Çaykaralılar Derneğini ziyaret etti.

Editör: Köksal Ustaoğlu