Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon İl Gençlik Kolları, gençleri seçimde oy kullanmasına engel olan durumları ortadan kaldırmak amacıyla "Demokrasi Bileti" kampanyası başlattı.

CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Oğulcan Çavuşoğlu, farklı şehirlerde eğitim gören ve yaşayan gençlerin nüfusa kayıtlı oldukları illerde oy kullanabilmeleri için ‘demokrasi bileti' kampanyası başlattıklarını söylerken, gençlerin www.demokrasibileti.org internet sitesi üzerinden kampanyadan faydalanılabileceğini kaydetti.

SEÇİMLERİN MAYISA ÇEKİLME SEBEBİ GENÇLERDİR

Çavuşoğlu yaptığı açıklamada 14 Mayıs 2023 tarihindeki seçimde ilk kez oy kullanılacak seçmen sayısının 5 milyona yakın olduğunu söyleyerek iktidarın seçimi kaybetme korkusuyla seçim tarihini öne çektiğini açıkladı. Seçim sürecinde üniversite öğrencilerinin çoğunun ikametgâh dışında olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Hedefimiz tüm gençlerimizin sandığa gitmesini ve iradesini göstermesini sağlamaktır. Türkiye’deki 209 üniversitenin 127’sinin CHP tarafından yönetilen belediyelerin sınırında. Zaten üzerine kayıtlı bir elektrik, su gibi fatura bulunan herkes e-Devlet üzerinden adres değişikliği yapabilir. E-Devlet üzerinden adres değiştirme hakkına sahip değilse nüfus müdürlüğüne ve seçim kuruluna gitmesi gerekiyor. İşte burada biz devreye gireceğiz.

TÜM BELEDİYELERİ SEFERBER EDECEĞİZ

Tüm belediyelerimiz seferberlik ilan edecek ve hangi partiye oy vereceğine sorulmaksızın başvuran herkesin ikametgâh taşıma işlemlerinde gerek yönlendirme, gerekse araçla taşıma yaparak destek verilecek. Gençlerin değişimden yana olmasından korkan iktidar biliyor ki gençler isterse her şey değişir, gençler özgür kalırsa Türkiye gelişir. Ve korktukları gerçekleşecek.

14 Mayıs günü gerçekleşecek seçimlerde ikamet ettiğiniz şehre giderek oy kullanmanızın önündeki ekonomik engelleri ortadan kaldırması amacıyla TÜLOV paydaşlığında ‘Demokrasi Bileti’ kampanyasını bugün itibariyle hayata geçiriyoruz. Bu kampanya ile hedefimiz, tüm gençlerimizin sandığa gitmesini ve iradesini göstermesini sağlamaktır. Gençleri sandıktan uzak tutmaya çalışan iktidara inat, gençliği sandığa taşıyacağız. Bu harekete öncülük etmekten gurur ve onur duyuyoruz. Bizi en çok mutlu eden konulardan birisi de şu; biz bu kampanyayı parti üyelerimiz için yapmıyoruz. Sadece kendi seçmenimiz, bildiğimiz, tanıdığımız insanlar için yapmıyoruz. ‘Benim verecek oyum, ülkemin geleceği için söyleyecek sözüm var’ diyen herkes için yapıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

KAMPANYAYA DESTEK

Kampanyaya bağış yoluyla destek olunabileceğini de belirten Çavuşoğlu, demokrasibilet.org adresi üzerinden 500 TL ve üzeri fiyatlarda ya da direkt olarak IBAN kullanılarak bağış yapılabileceğini söyledi. Kampanyadan yararlanmak isteyen öğrencilerin e-devlet üzerinden alınmış öğrenci belgelerini sisteme yüklemesi ve oy kullanmak için gideceği ili seçmesi yeterli olacak.