CHP Trabzon’da İl Başkanlığı için adaylıklarını açıklayan Mustafa Erdi Çakır, Oktay Söğüt ve Mustafa Bak başkanlık için yarıştı. CHP’nin kongresindeki tüm detaylar canlı yayınlar ve özel röportajlar ile birlikte 61saat’te yer aldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 38. Trabzon İl Başkanlığı, 38. Olağan kongresi bugün yapıldı. Radison Blue Otelde yapılan Genel Kurulda Mustafa Erdi Çakır, Mustafa Bak ve Oktay Söğüt İl Başkanlığı için aday oldu. 

Mustafa Bak kongrede aldığı 210 oy ile CHP Trabzon'un yeni il başkanı olmaya hak kazandı.

1.SANDIK

MUSTAFA BAK  (99 OY)

MUSTAFA ERDİ ÇAKIR  (87 OY)

OKTAY SÖĞÜT (17 OY)

1 BOŞ OY

2.SANDIK

MUSTAFA BAK (111 OY)

MUSTAFA ERDİ ÇAKIR (53 OY)

OKTAY SÖĞÜT (53 OY)

TOPLAM OY SAYISI

MUSTAFA BAK (210 OY)

MUSTAFA ERDİ ÇAKIR (140 OY)

OKTAY SÖĞÜT (40 OY)

CHP Trabzon İl Başkanı Mustafa Bak tebrikleri kabul etti.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel’in Divan Başkanlığını yaptığı Genel Kurula, CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun, CHP Trabzon eski Milletvekili Ahmet Kaya, CHP İl Başak’ın Nurcan Aşçı Demiröz, eski İl Başkanları, İlçe Başkanları ve partililer katıldı. 

BLOK LİSTE İLE YAPILACAK

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan kongrede ardından seçimin hangi yolla yapılacağı belirlendi. Buna göre 3 adayın önerisiyle seçimin Blok Liste olarak yapılmasına oy birliği ile karar verildi. 

KONUŞMA SÜRESİ TARTIŞMASI

Genel Kurulda konuşma süresi ise tartışma yarattı. Divan Başkanı Adıgüzel’in konuşma süresinin 5 dakika ile sınırlandırılması önerisine hem delegelerden hem de üyelerden itiraz geldi. Bunun üzerine Divan Başkanlığı, konuşma süresinin 5 dakika sınırlandırılması ile ilgili 3’er aleyhte ve lehte konuşma yapılması için söz hakkı verdi.Konuşmaların 5 dakika sınırlaması, yapılanın oylamanın ardından, oylama yapıldı. Ancak bu sırada delege olmayanların da oy kullandığına yönelik itiraz geldi. Bunun üzerine delege kartlarının kaldırılarak oyların sayılması istendi. Yapılan sayımın ardından konuşmaların 5 dakika ile sınırlandırılması oy çokluğu ile kabul edildi.

İl Kongresi İl Başkanı Nurcan Aşçı Demiröz’ün konuşmasıyla devam etti. 

Demiröz, partinin yenilenme sürecine girdiğini ifade ederek, “Dolar ateşi o kadar yükselmiş ki nereden kalktığı tespit edilen uçak SİHA’mızı vuruyor. İktidarda ses yok. Her toplum kendi refahı için savaşırken, bizim saray kendi kiradır için susuyor. 1 Ekim 2023 tarihinde meclisin açıldığı günde, İçişleri Bakanlığımıza terör saldırısı olmuştur. Sınırlarımızda yapılan yığınak, komşu ülkelerimizde gelen savaşlar bizi de tehdit etmektedir. Emperyalist ülkeler, gelişmekte olan ülkelerde askeri, politik ve finansal gücünü kullanarak diktatörlükler kurmaktadır. Ülke lider tarafından soyulur, para yurt dışına transfer edilir, iç karışıklık çıkarılır, bu karışıklık ülkenin işgali için meşrûtiyet oluşturur. 
Borcunu ödeyemeyen, yönetilemeyen bir ülke bırakılarak çıkılır. Irak, Libya, Lübnan bunlara en iyi örneklerdir. Esad Suriye’de direnmektedir. Diğer krallıklar, zaten emperyalizmin hizmetindedir. 
Emperyalizmin ilerlemesine dur diyen, Kuvaiye Milliye’den gelen Cumhuriyet Halk Partisidir” dedi.

KUDUNAOĞLU’NDAN İLÇE BAŞKANLARINA ÇIKIŞ

Kongrede konuşan Ferda Kudunoğlu, daha önce ilçe başkanları ile görüşme yaptığını ve burada İlçe Başkan adayları ile görüşmeler yaptığını ve kendilerinin kendisine tek aday olması gerektiğini söylediğini kaydederek, “3 aday var başarısızsınız” dedi.  İlçe Başkanlarına seslenen Kudunoğlu, yarım saat sürelerinin olduğunu,  tek aday adayı kendisinin olduğunu da sözlerine ekleyerek konuşmasını bitirdi.

ESKİ İL BAŞKANI GÜNGÖR: ÖN SEÇİM GETİRİLMELİ

CHP Trabzon eski İl Başkanı Turgay Güngör de kongrede yaptığı konuşmada belediye seçimlerinde mutlaka ön seçim getirilmesi gerektiğini söyledi.

3 ADAYIN LİSTE RENKLERİ BELLİ OLDU
Kongre delege ve üyelerin konuşmalarının ardından yeterli çoğunluğa ulaşan İl Başkan Adaylarının listelerini Divan Başkanlığına teslim etmesi ile devam etti. Divan Başkanlığı ardından listeleri hızlı bir şekilde salonda okudu. Buna göre 3 aday Oktay Söğüt, Mustafa Bak ve Mustafa Erdi Çakır yeterli çoğunluğa ulaşarak listelerini divan başkanlığına teslim etti. Seçimde Oktay Söğüt Beyaz, Mustafa Erdi Çakır kırmızı, Mustafa Bak ise mavi liste ile seçime giriyor.

BAŞKAN ADAYI ÇAKIR: HAYELLERİNİ ÇALDIĞI YILLARDAN BAHSEDİYORUM

Kongrede il Başkan adaylarından ilk olarak Mustafa Erdi Çakır konuştu.

Çakır özetle şu ifadeleri kullandı:  “Çocuk denilecek yaşlarda, henüz 18’ime girmeden partimden içeri girdim. Ülkemizin AKP Faşizmi ile FETÖ ortaklığında gençlerin üniversite, KPSS Sorularını, Devlet Kadrolarını, kısaca umutlarını, hayallerini, geleceğini çaldığı yıllardan bahsediyorum. Genç bir siyasetçi olmak zordu. Partimizi iktidar yapma umuduyla gecemizi, gündüzümüze kattık. Hala çalışmaya devam ediyoruz. Bir gün Şalpazarı, Çaykara, Akçaabat, Ortahisar’da, partimizin 6 oklu bayrağını elimizi yakan demirin soğukluğunda direklere astık. Beni o gün direklere asarken de gördünüz, milletvekili adayı olarak da. 

ÇOK AZ ŞEYDEN PİŞMANLIK DUYDUM

Çok çalıştık, karakollarda sabahladık. Lakin geriye adım hiç atmadık, atmayacağız. Siyasetin, cesaret işi olduğunu gıybet, iftira, bel altı forma ile siyasetin günü kurtaramadığını, yalandan siyasetin elbette bir gün biteceğini o zamanlar öğrendim. Hayatımda çok az şeyden pişmanlık duydum. Bir tanesi de 2014 Cumhurbaşkanı Seçimlerinde Ekmeleddin İhsanoğlu’na oy vermekti. Sonrasında alınan seçim mağlubiyetleriyle düşüncelerimiz dile dökülmeye başlandı. Seçimlerin nasıl olması gerektiğini konuşur olduk. Ta o günlerde konuşur olduk. Bugünlerde değil. Parti yönetimlerimiz laikliği kısık sesle, zaman zaman milliyetçiliği kısı sesle söyler oldu. Bunu kabul etmiyorum. Partimizin örgütlerimizin fabrika ayarlarına dönme zamanı gelmiştir. Sevgili delegeler, üyeler. Trabzon’da bunu hep birlikte başaracağız. Trabzon’dan Ankara’ya örnek olacağız. Kendimiz olacağız. Solcu olacağız. 

DEĞİŞİM İÇİN İLKELER

Mesela laiklik, mesela devrimcilik… Bütün ilkelerimizi haykırarak sokaklarda olacağız. Helallik var ya.. Helalliği biz soluculardan alacağız. Tüzüğümüzün, programmışsın değişmesi gerekir. Aday belirleme yöntemlerimizin değişmesi gerekir. Arkadaşlar ön seçim lazım, ön seçim.. Değişim diyerek, değişim yapılmaz. İlkeler ortaya koymak lazım. Değişim de değişim, arkadaşlar değişim üzerine basa basa söylüyorum, bir ilke meselesidir. Değişim sadece isimle olmaz, olmayacak. Bugün olursa 2 sene sonra tekrardan ortaya çıkıp değişim diyecek. Bunu ilkelerle yaparsak, bizi iktidara getirecek süreç olacak.

EKREM İMAMOĞLU KIRMIZI ÇİZGİMİZ

Trabzon’umuzun en önemli değerlerinden İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu, Ekrem ağabey, bizim Trabzonluların kırmızı çizgisi. Değişimimizin de önderlerinden bir tanesidir. Peki, Trabzon’da seçildiğimiz zaman ne değişecek? 

ÖN SEÇİM YAPILACAK

Göreve geldiğimiz andan itibaren önümüzdeki yerel seçimlere çalışacağız. Neden çünkü ülkemizin buna ihtiyacı var. Adaylarımızı belirlemeye başlayacağız. Beşikdüzü’nde de sandık koyacağız, Of’ta da sandık koyacağız. Beşikdüzü’nde sandıktan çıkan sonucu da, Of’tan çıkan sonucu da Ankara’ya en şeffaf şekilde ileteceğiz. 

HER İLÇEDE, BELEDİYE BAŞKAN ADAYI

CHP TRABZON MİLLETVEKİLİ SİBEL SUİÇMEZ’DEN MECLİS'TE ESNAF KREDİLERİNDE FAİZ ARTIŞI ELEŞTİRİSİ CHP TRABZON MİLLETVEKİLİ SİBEL SUİÇMEZ’DEN MECLİS'TE ESNAF KREDİLERİNDE FAİZ ARTIŞI ELEŞTİRİSİ

İttifaklar ne olursa olsun, her ilçemizde belediye başkan adayımız olacak. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde sizlere söz. Geçmişte yaptım, yine yapacağım. Trabzon büyükşehir Belediyesinde, CHP’ye oy vereceksiniz oy.. İl Binamıza gidenler vardır. Bir tarafında Suriyeli Market, Bir tarafından Suriyeli telefoncu, bir tarafında Suriyeli berber.. O binayı oradan taşıyacağız. Meydan’da görünür yerde yeni bir binaya CHP’yi kavuşturacağız. Bizim partimizde, parti üyelerimiz olup bize oy vermeyen insanlar var. Onları temizleyeceğiz. Disiplin kurulları bu iş için var. Hepsini partiden temizleyeceğiz. Temizleyeceğiz ki yarın ön seçim olduğunda partilimiz bizim geleceğimize karar verecek. İlimizin sorunlarına dair çözüm odaklı çalışma yapacağız. Sokaklarda olacağız çok çalışacağız”

BAŞKAN ADAYI BAK: ÜLKEMİZ TAMAMEN DIŞARIYA BAĞIMLI HALE… 

Başkan adaylarından Mustafa Bak özetle şu şekilde konuştu: 

“Türkiye’de yaşayan bütün vatandaşlarımızın iktidar baskısı altında ezildiğini biliyorum. 
Bilinmelidir ki AKP Yönetiminin çökerttiği bu sisteme yine ilaç CHP ve CHP’nin donanımlı gençleri sizler olacaksınız. Ülkemizde tüm bu donanıma sahip gençlerimizin önünün kesildiğini, liyakatın olmadığını hepimiz biliyoruz. Emeklilerimizin ve işçilerimizin açlık sınırı altında maaş ile yaşamaya ve çalışmak zorunda bırakıldığını biliyoruz. Esnafımızın artan masalar ve vergiler karşısında nasıl ezildiğini, iflasa sürüklendiğini, akıl dışı ekonomi politikaları ile yönetildiğimizi biliyoruz. Tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan çiftçilerimizin her geçen gün köylerden uzaklaştırıldığını biliyoruz. 
Bugün geldiğimiz noktada ülkemizin göz bebeği fabrikalarımız satılmış, yandaşlara peşkeş çekilmiş, çiftçilerimiz kendi haline terk edilmiş, ülkemiz tamamen dışarıya bağımlı hale getirmiştir. 

EN ÇOK ZARARI TRABZON’A VERMEDİLER Mİ?

Bu iktidar dışarıya bağlımı hale getiren ülkemizde en çok zararı Trabzon’a vermediler mi? Dünyanın en kalitelisi kabul edilen fındığımıza uyguladıkları politikalar ile bizlerden çalmadılar mı? Trabzon’dan çıkan her markaya karşı değil mi bu iktidar? Şampiyonluğumuzu, bizden çalmadılar mı? 
Sahilimizi, doğamızı, bizden çalmadılar mı? Denizin kenarındaki şehrimize denizi haram ettiler. Bizim olan, bizden olan her şeye ve herkese düşman gibi davrandılar. Biliyoruz, sizlerin de bildiğinizi biliyoruz. Hissettiklerimizi omuzumuzda bir yük gibi taşıyoruz. Mahcubiyetini yaşıyoruz. Tüm bunları bize yaşatan AKP iktidarını yenemediğimizin üzüntüsünü hala yüreğimizde yaşıyoruz. Evet halkımız bize kırgın, partililerimiz moralsiz. Ancak tam da bu yüzden şimdi taşın altına elimizi değil, başımızı koymanın zamanı geldi de geçtiğini bizler de biliyoruz. Bu yolun en kadar meşakkatli ve zor olduğunu biliyoruz. CHP’nin her kademesinde görev almış bir kardeşinizin.  Ses olmak için bugün buradayım, karşınızdayım. 

DEĞİŞECEĞİZ ARKADAŞLAR

Bizler CHP’nin Yılmaz neferleri olarak, eğer iktidar olmak istiyorsak, öncelikle geçmişimizden dersler alarak mutlak bir değişimin önünü açmalıyız. Değişeceğiz arkadaşlar, değişeceğiz… Öncelikle bir birimizi daha çok sevmekle değişeceğiz. Bir birimizi anlamakla değişeceğiz. Bir birimize omuz vermekle değişeceğiz. Karşımızdakini anlamakla değişeceğiz. Önce bizler değişeceğiz, sonra CHPyi iktidar yapacak kadroları iş başına hep birlikte getireceğiz. 

ÖRGÜTLERİN KARARLARINI HİÇE SAYANLAR… 

Burada örgütlerin kararlarını hiçe sayanlar, CHP’yi iktidar yapamazlar, yapamadılar da.. Bizler artık değişimden korkanların, değişmesini de beklemeyeceğiz. Çok farklı kaynaklara  ihtiyacımız yok. Bizler devrimci, bizler dünyanın en büyük devrimcisi Gazi Mustafa Kemal’in büyük Türk Gençliğiyiz… 

DEĞİŞİMİ SADECE İSİMLERDE DEĞİL

CHP’nin 6 oku bize yeter. Bizler yolumuzu 6 ok ile aydınlatacağız. Değişimi sadece isimlerde değil anlayışta da değiştireceğiz. Örgütün talebine asla ve asla sırt çevirmeyeceğiz. Bütün kurullarda ön seçimin zorunlu hale getirilmesi için önümüzdeki tüzük kurultayında bunları sonuna kadar savunacağız. Parti tüzüğümüzün daha demokratik, çoğulcu ve katılımcı olmasını sağlamak için mücadele edeceğiz”

BAŞKAN ADAYI SÖĞÜT: DEĞİŞİM

Kongrede konuşan İl Başkan adayı Oktay Söğüt, “Cumhuriyet halk partisi seçim kazanmak veya seçim kaybetmekten çok öte bir parti olsa da seçim öncesi ülkemizde oluşan büyük inanç, seçimlerden sonra yerini hayal kırıklığına bıraktı. Partimiz her 4 seçmenden 3’ünün oyunu olamadı. Bu gerçekle yüzleşmek zorundayız. Aynı yönetim anlayışıyla bunu başaramayacağımızı, bir değişim, yenileşme kabul etmek zorundayız. Yoksa korkarım yenilgiler kaderimiz olmaya devam edecek. Partinin zarar görmeyeceğiz, gerçekçilikten uzak değişme ve yenileşme olmalıdır. Bugün yapmakta olduğumuz kongremizin de bizlere yeni dinamiz kazandıracak olacağına, başarı odaklı değişim ve yenileşmeye katkı sağlayacağını umuyorum. Bizler de yaptığımız hatalar ve eksiklikleri düzeltmek zorundayız. Trabzon örgütü olarak kendi muhasebemizi yapmak durumundayız. Geçen yıl Haziran ayında Büyükşehir Belediyesi tadilat yaptı. Trafiğe kapattı. 15 gün sonra bizim çekincelerimiz olduğunu söyledik. 15 gün sonra dökülüyor dedim. Burayı yeniden yapacaksınız dedim. Bu büyük atışmaya dönüştü. “Hayır öyle değil, yama yapacağız” Sonuçta zemini baştan aşağı değiştirdiler. 

BU DA BİR ŞEY Mİ DEDİ?

Bazı arkadaşlarımız ne var bunda dedim. Bende söylemlerde bulundum dedi. Bu da bir şey mi dedi.. Peki neden dedi? Örgüt içi küçük hesaplar yüzünden. Başarılı muhalefet aynı saftaki arkadaşları tarafından eleştirilmesi doğru mu? Elbette değil. Eğer görev verilirse bu küçük hesaplara izin vermeyeceğim, küçük hesaplarla uğraşmayacağım. Partimi Trabzon’da 1.  Parti yapmak gibi dava olan olacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız bile buraya geldiğinde nedir bu Boztepe’de ki rezalet dedi. Ama benim bazı partililerim. Paylaşımlarımıza yorum olarak şunu yazdı: Ekrem bey olmasaydı bu konuya değinen olmayacaktı? Nerede bizim meclis üyelerimiz. Neden böyle dedi? Örgüt içi küçük hesaplar yüzünden. 

MECLİS ÜYELİĞİNDEN İSTİFA ETTİM

Eğer görev verilirse bu kişisel hesaplara izin vermeyeceğim. Hep birlikte partimiz için çalışan ortam yaratacağıma, kimse için değil partimin adamı olacağıma, bu makamı kendime ya da birilerine İhtisas, torpil yeri olarak kullanmayacağıma söz veriyorum. 2 gün önce yaptığım adaylık basın açıklamasında, belediye meclis üyeliği görevinden ayrıldığımı söyledim halde, göreve geri dönecek diyen küçük bir azınlık var bu partide.. Bilmelerini isterim. Belediye Meclis üyeliğinden istifa ettim. Partimin bir neferi olarak çalışmaya devam edeceğim. 

CHP’NİN ÜYESİ OLMAYI ONUR SAYDIM

Çünkü Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Atatürk Devrimlerini sonsuza kadar yanaşmaya kararlı CHP’nin bir üyesi olmayı hep onur saydım, saymaya da devam edeceğim. 

ADAYLARA ELEŞTİRİLER

Mesela: Mustafa Bak başkanım ilçe başkanıyken. Haziran 2018 seçimlerinde tek başımıza aldığımız 13.25.. 4 partiyle aldığımız 17.25… 2014 yılında Trabzon’da ön seçim yapıldı. 4 ay önce yapılan milletvekili seçiminde, sayın Çakır milletvekili adayımızdır. Ve milletvekili listemiz, bir başka deyimle Ankara’dan atandı. Ön seçimi savunan arkadaşımız kendi listeye girince suspus mu oluyor?” dedi.

CHP TRABZON İL BAŞKAN ADAYI 

MUSTAFA ERDİ ÇAKIR

ASİL YÖNETİM KURULU

ACUNER BAYRAM
AYDIN ZUHAL
BAYRAK AYLA
BULUT DENİZ
ÇANKAYA MUSTAFA
ÇAVDAR EBRU BALTA
DİKMEN NEJAT SÜHA 
DİLBER OSMAN
GAZAZ NAZLI USLU
GENÇ OSMAN LEVENT
KARAÇAM HİKMET
KUKUL CANAN
ÖZDEMİR GİZEM
ÖZTÜRK EMRE
SAMANCI ÖMER
UZUNAHMETOĞLU EFE
ÜNAL CENGİZ
YAVUZ ÖMER
YILANCI ABDULLAH 

DİSİPLİN KURULU ASİL ÜYELERİ 

AKYÜZ MUSTAFA 
BAKİ SEBAHATTİN 
BEŞİR ADNAN
EYÜBOĞLU İSMET
IŞIKLI İSMAİL HAKKI
KARA SEMRA
ÖZUSTA AYSEL
UZUN YAŞAR SABİT
YİĞİT SÜLEYMAN

DİSİPLİN KURULU YEDEK ÜYELERİ

SUAT GÜNER
SEVİM ŞAHİN
FİLİZ KAYNAK
AYŞE PAŞAOĞLU
AHMET HİLMİ ÇAKIROĞLU

YEDEK YÖNETİM KURULU

İSMAİL PEKŞEN
SABRİ BAKİ
İSMAİL AYDIN
MELÜT BAHÇEKAPILI
KENAN KIDIK
NEŞAT REİS
ARZU ATAMAN
LEYLA USTA
KEMAL ÖZTÜRK
İBRAHİM GÜVEN
DAVUT CEBEP
BİROL TOMAR
İLKGÜL YILDIZ
EMRE TOKDEMİR
OĞULCAN ÇAVUŞOĞLU
HAYRETTİN ERUSTA
YASEMİN DURAN
AYŞE NURAN
AYŞE ERDEN
ERHAN BORAN

KURULTAY DELEGELERİ

AKYÜZ MEHMET SALİH
AYDIN HİKMET NURİ
ÇAKIR MUSTAFA ERDİ
ÇAVUŞOĞLU OĞULCAN
ÇOBAN ŞENOL
DEMİRÖZ AŞÇI NURCAN
DİLBER OSMAN
GÖKTÜRK NİHAN
KURT ERKAN
PEKŞEN EROL
UZUN GÜZİDE
YILDIZ MURAT

CHP TRABZON İL BAŞKAN ADAYI

OKTAY SÖĞÜT

ASİL YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELER

ALİOĞLU YAŞAR

AŞKAR OLGU

BABACAN SEVAL

ÇAĞLAR ARSLAN

ÇUHADAR MUZAFFER

DEMİR ÜNSAL

DEMİRKALE HAYDAR

EYÜBOĞLU BARIŞ

KARA ÖZLEM

KARADENİZ AHMET

KOCAMAN AYŞE

ÖZDEMİR HAYRİYE

ÖZSANDIKÇI GÖKTUĞ

SAVAŞ NEVİN

SEVER EBRU

SUNGUR BİRKAN

SUNGUR ERGİN

TIĞSAVAŞ VELİYE

USTA YILDIZ

YILDIRIM AHMET TURAN

DİSİPLİN KURULU

EKREM AYHAN KULEYİN

TEMEL AKYOL

MUSTAFA AKDENİZ

RIFAT YETİMOĞLU

SEBAHATTİN KALAYCI

FİKRİ KARAHAN

ÜMİT ERGENÇ

ÖZCAN YILMAZ

SABİT YAŞAR UZUN

YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELER

ALİ ÇOBAN

AHMET KARAHAN

ADNAN BAKİ

VOLKAN KAYA

BAHTİYAR TAYYAR

CEMİL PALA

ERGİN AKKAYA

HABİL BEKER

HAMİT ÖZSALİH

MURAT ÇELİK

MURAT GÜNAYDIN

NAZMİYE ŞATIR

NURAN AYDIN

OSMAN KILIÇ

RAHMİ ÇAKIR

SEVİLHAN ATAL

SİBEL BAK

ŞEREF ÖZTÜRK

TÜLAY YAZICI

ZEHRA UZUN

KURULTAY DELEGELERİ

BEKTAŞ AYŞE NİL

DEMİRÖZ NURCAN AŞÇI

EYÜBOĞLU ABDULHAMİT

GÜLTEKİN MUSTAFA

HACISALİHOĞLU ÖMER

KARAKULLUKÇU O.LÜTFİ

ÖZTÜRK GÖKHAN

SÖĞÜT OKTAY

ŞAHİN MUHARREM

ŞİŞMAN MUSTAFA

YAVUZ OKTAY

ŞİMŞEK YÜKSEL

CHP TRABZON İL BAŞKAN ADAYI

MUSTAFA BAK

İL YÖNETİM KURULU ADAYLARI (ASİL)

AKGÜL EMİN

ALIŞ ÖMER

ALP İSMAİL

BAYRAK SEBAHATTİN

ÇAĞDAŞ GÖNÜL

ÇAĞLAR YAZICI BERNA

ÇEBİ HÜSEYİN

DEMİR ERDAL

GEDİKLİ ALİ

KARA MUSTAFA

KARAN BERGİN

KAYA ÖZGÜR

KESKİN MEHMET

KOCAMAN HALİL İBRAHİM

KOÇ ORHAN

MAZLUM GÜLSÜM

ÖZGÜR ÇAĞLA

ÖZKARABEKİR UMUT

YAVUZ YILDIRIM FATMA

YAZICI ÖMER

İL YÖNETİM KURULU ADAYLARI (YEDEK)

AKYOL TEMEL

TURAN BAYRAM

HALKEVİ SEMRA

ŞAHİNOĞLU ALİ ŞÜKRÜ

KARAAHMET BİRSEN

KOCA ENGİN

NADİR ZİYA

BULUT HAKAN

GÜLTEKİN NEBİYE

AYVAZ ETHEM

BOĞOĞLU HAZAR CAN

TÜRK EMRULLAH

TOSUN SALİH

SARAÇ MEHMET

YAVUZ GÜVEN

SARAL ONUR CAN

SAĞLAM CEMİL

GÖZAÇAN MAHMUT MESUT

ATAMAN ARZU

SAĞIR GÖKMEN

DİSİPLİN KURULU ADAYLARI (ASİL)

ASLAN EMRAH

BALCI HACI SULTAN

BALTA OSMAN

HİNDİSTAN İHSAN

ABDÜLKADİR MUŞMUL

PARILTAN LOKMAN FARAKLİT

PİRSELİMOĞLU İSMAİL HAKKI

REİS CEMAL

ŞAHİNOĞLU MEHMET

DİSİPLİN KURULU ADAYLARI (YEDEK)

BAKİOĞLU OSMAN

AKDENİZ MUSTAFA

YENER OSMAN

UZUN NACİ

ÇELİK GÖKHAN

KURULTAY DELEGE ADAYLARI

KARAN BERFİN

KAYA AHMET

KIRAN AHMET

KÖROĞLU EMRE ŞAHİN

KUTLU ADNAN

TİRGİL SEVİNÇ

KURULTAY DELEGE ADAYLARI

1. Akıncı Çalık Gülseli
2. Aydın Şuayip
3. Bahadır Olcay
4. Bak Mustafa
5. Batmaz Haluk
6. Durgun Turgut
7. Karahan Berfin
8. Kaya Ahmet
9. Kıran Ahmet
10. Köroğlu Emre Şahin
11. Kutlu Adnan
12. Tirgil Sevinç

CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, özetle şu ifadeleri kullandı: 

“Bunu kolay seçim olarak nitelendirmek, alanda mücadele yapan bizlere, sizlere de doğru bir bakış açısı yansıtmamak demektir. Alanda ne kadar zorluk çektiğimizi hepimiz iyi biliyoruz. Bunu seçim sonucunda aldığımız yenilgiye bir kılıf uydurmak üzere ya da söylemek üzere beyan etmiyorum. Ama kendimize de haksızlık etmeyelim diye söylüyorum. Buradan bir kez daha seçim sürecinde: Korkmadan, yılmadan, dimdik ayakta duran partililerimize çok teşekkür ediyorum” 

SEÇİM SÜRECİNDE YAPTIĞIMIZ DOĞRULARI… 

Suiçmez ardından Atatürk’ün sözleriyle sürdürdüğü konuşmasına, “Bugün tam da ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün açılış konusunda yer verdiği bir noktadayız. Elbette eleştireceğiz, sorgulayacağız. Elbette, bir birimizi tenkit edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi’nden hiç kimse, ama hiç kimse CHP’den büyük değildir. Dolayasıyla elbette seçim sürecinde yaptığımız doğruları, yanlışları konuşacağız. Birlikte konuşacağız. Birlikte eleştireceğiz, birlikte doğruyu bulacağız. 

TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYACAĞIZ, YIKMAYACAĞIZ

Ama bu eleştirilerin partimizden tek taş bile almasına asla izin vermememiz gerekiyor. Sosyal medya üzerinden yapılan eleştirilerin, televizyonlarda çıkıp da geçmişe dönük yapılan eleştirilerin partimize faydası olduğunu düşünen tek bir arkadaşımız burada varsa elini kaldırsın, sözlerimi geri alacağım. Yok, olamaz da… Şimdi arkadaşlar bu karanlık iktidardan Türkiye’yi kurtaracak olan tek parti vardır. CHP’Dir.. CHP Halk partisi üzerinden oynanacak oyunlara kesinlikle izin vermememiz gerekiyor. Eleştireceğiz, yıkıcı olmayacağız. Üstüne taş koyacağız, yıkmayacağız. 

KONUMU İYİ DEĞERLENDİRMEK GEREKİYOR

Seçimden önce izlenen politikalar, 1 aylık bir politika değil. Bu partinin yetkili organlarında alınan kararlar sonucunda bilinçli bir şekilde uygulanan politikaydı. Dolayasıyla bugünden baktığımızda o günleri eleştirmek kolay, ama o gün içinde bulunduğu konumu iyi değerlendirmek gerekir. 

YERİMİ KAYBEDERİM KAYGISI

Yerimi kaybederim kaygısı ile ses çıkarmayanlara, bir şey deneyenler, bugün demokrasi havarisi gibi ortadan dolaşmasınlar. Bir hesap verilecekse, hesabı hep birlikte o gün ki yönetim, o gün mecliste bulunan tüm milletvekillerimiz birlikte vermeliler. 

HERKES DEĞİŞİM DİYOR… 

Şimdi herkes değişim diyor. Evet değişeceğiz, o sandıklarda ilk önce yerel seçimlerde başta İstanbul, Ankara, Antalya olmak üzere tüm Büyükşehir Belediyelerini ve Trabzon’da da belediyeleri alacağız. 

PARTİMİZİ DİZAYN ETMEYE KALKMAYACAĞIZ 

2 şeyi söylemek istiyorum. Bir değişelim, ama değişime önce kendimizden başlayalım. Artık, Trabzon’da bir birimizi sevmeyi becerelim arkadaşlar. Bir birimizi seveceğiz, sayacağız, dayanışma içerisinde olacağız. Bir adım öne çıkanı, o daha da geriye çıksın diye, tutup geriye savurmayacağız. Kendi kişisel ihtiraslarımız, isteklerimiz uğruna, partimizi dizayn etmeye kalkmayacağız. Evet değişeceğiz. Bunları yaparak değişeceğiz. Biz önce değişecek. Biz önce değişecek ki, az önce konuşan genç arkadaşlarımızın isteklerini yerine getireceğiz. 

PARTİNİN BAŞINA KİMİN GELECEĞİ HUSUS DEĞİL… 

Bu saydıklarımın hiç biri parayla olacak şeyler değil. Sadece gönülle olacak şeyler. Biz önce, ben değil biz olmayı başaracağız. Biz olmayı tercih edeceğiz ve Trabzon’u ayağa kaldıracağız. 
Değişim, değişim… Bence esas buralarda tartışılması gereken husus, partinin başına kimin geleceği değil, 2 şeyi tartışmalıyız. Bugüne kadar yürütülen parti politikası doğru muydu? 
Yine sağcı söylemlerle mi yürüyeceğiz, yoksa CHP’nin kendi dilini, Atatürk İlke ve devrimlerini korkmadan savunarak yola devam mı edeceğiz. Buna sizler karar vereceksiniz. 
Muhalefetimizin, şekli ne olacak? Sosyal medyada mı yazacağız, çıkıp mecliste mi konuşacağız, yoksa sokağa inip, nerede dert, nerede canı yanan bir şey varsa, sokağın kalbi nerede atıyorsa onun yanında mı olacağız. Buna karar vereceğiz. Yoksa, Ali gider, Veli gelir, Ayşe gider, Fatma gelir. Hiçbir değişiklik olamaz. 

ÜSTTEN DEĞİŞİM MODELİNİ… 

Hiç kimse bize üstten değişim modelini giydirmemeli, buna delegeler asla izin vermemeli, 
Bir değişim olacaksa ben tepeden tırnağa demiyorum, tırnaktan tepeye yol açan bir değişim olmalı ve bunu dengeler kendi iradesiyle yapmalı. Kimse Trabzon delegesine, o nedenle bu nedenle şöyle davranın deme hakkına sahip değildir. Ne Ankara, ne İstanbul, burası Trabzon’dur. Trabzon en iyi kararı kendisi için verecektir. 

EKREM İMAMOĞLU’NUN EŞBAŞKANI GİBİ… 

Sayın Ekrem İmamoğlu bizim değerimizdir. Ama kimse Trabzon’da sayın Ekrem İmamoğlu’nun eş başkanı gibi, onu burada temsil ediyor gibi hareket etmeye kalkmasın. Yeri geldiği zaman herkes kendisi Ekrem İmamoğlu olmayı becerir. Bunu herkes yapabilir. Zaten ülke 2’ye bölünmüş, partimizi 2’Ye bölecek hiçbir çalışmaya izin vermeyin.

SUİÇMEZ: GÜÇLÜ BİR YÖNETİM GÜÇLÜ BİR BAŞKAN İLE ALANLARA İNEREK ÇALIŞMAYA BAŞLAYACAĞIZ

CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez tek liste sorusuna yanıt vererek, “Güçlü bir yönetim, güçlü bir başkan niyetiyle hareket etmiştik ama o gerçekleşmedi. Bu da demokrasinin bir gereği. Dolayısıyla üç adaylı yarış olacak. Bugüne kadar gayet güzel ve birlik beraberliğin olduğu bir süreç oldu. Bugün kongrenin de birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunu yükseltecek bir kongre olacağını düşünüyorum. Başkan adaylarımız örgütün içerisinden gelen ve alanda sorunları bilen, yaşayan ve çözüm üretmeye çalışan arkadaşlarımız. Kim kazanırsa kazansın, Trabzon’da Cumhuriyet Halk Partisi daha güçlü bir şekilde çıkacaktır diye düşünüyorum. Artık kongre süreçlerini tamamlayarak çalışmanın zamanı geldi. İnşallah bugün başkan ve güçlü bir yönetim ile alanlara inerek çalışmaya başlayacağız. Bu aşamadan sonra listenin ineceğini düşünmüyorum, öyle bir olanak yok” ifadelerini kullandı.

UZUN: GENÇLERDEN YANAYIM

CHP Trabzon’da Önceki Dönem İl Başkanı Güzide Uzun: “Cumhuriyet Halk Partisi, Trabzon’da ve Türkiye genelinde yaptığı tüm kongrelerden güçlü bir şekilde çıkacaktır. Buna inancımız tamdır. Özellikle Trabzon’da aday olan üç arkadaşımız da Türkiye’nin geleceğine umutla bakan, düzgün ve dünyaya soldan bakan insanlar. O nedenle Cumhuriyet Halk Partisi, Trabzon’da çok güçlü bir şekilde bu işten çıkacak ve genel merkezde temsil edilecektir. Benim gönlüm her zaman gençlerden yana olmuştur. Gençleri temsilen Mustafa Erdi Çakır’dan yanayım. Demokrasi kazansın diyorum, hepsi bizim arkadaşlarımız" dedi.

KAYA: DEĞİŞİM YAPMAK ZORUNDAYIZ

CHP Trabzon Önceki Dönem Milletvekil Ahmet Kaya: “Öncelikle kongremize hoş geldiniz. Temennim Cumhuriyet Halk Partisi’ne yakışır bir kongre olmasıdır. Mustafa Bak’ı destekleme nedenimi açıklayayım. Uzun yıllardır partinin içerisindeyim. Önümüzde bir yerel seçim var. Bu süreci yönetebilecek tecrübeli liyakatli kadrolara ihtiyacımız var. Üç arkadaşımız da partiye çok hizmet etmiş arkadaşlarımız. Mustafa Bak bundan 5 yıl öncesinde Akçaabat ilçe başkanımızdı. Orada yapılan belediye seçimleri yönetti. Meclis üyeliği seçimlerini de başarılı yönetti. Şimdi partimizin o tecrübeden yararlanması gerekiyor. Diğer arkadaşlarımızda böyle bir tecrübe yok. Benim kriterim bu. Mustafa Bak kararlılıkla değişim olması gerektiğini ifade ediyor ve duruşu net. Bu şehrin gururu olan Ekrem İmamoğlu konusundaki hassasiyetini de biliyoruz. Bu şehirde siyaset yapan ben dahil hiçkimsenin Ekrem İmamoğlu dışında biriyle yol yürümemesi gerektiğini düşünüyorum. Gerçekten çok değerli işler yapıyor ve bizi gururlandırıyor. Dolayısıyla Türk siyasetinin son yıllarda çıkardığı en değerli isim olan İmamoğlu’nun değerinin bilimesi ve onunla yol arkadaşlığı yapması lazım. Türkiye’de değişimi başlatan Ekrem İmamoğlu oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı olmasına rağmen inandığı doğruyu söyledi ve dik bir şekilde arkasında durdu. Birçok insan beklentiler nedeniyle inandığı doğruları söyleyemiyor. Ne düşündüğünü ifade edemiyor. Ekrem İmamoğlu bunu aştı ve herkesin aşması gerektiğini inanıyorum. Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi: Benim yol arkadaşlarım doğruyu söylemekten korkmayacaktır. Biz mutlaka bir değişim yapmak zorundayız. Bu değişim olmaz ise yerel seçimlerde sıkıntı yaşayacağız. Ekrem İmamoğlu’nun sonuna kadar yanında olacağım. Biz kararlılıka yürüyüşümüzü sürdüreceğiz” dedi.

CHP TRABZON İL BAŞKAN ADAYI MUSTAFA ERDİ ÇAKIR: DEĞİŞİM OLACAK

CHP Trabzon İl Başkan Adayı Mustafa Erdi Çakır: "Trabzon’da ve Türkiye’de değişim sembollerinden birisi olmaya çalışıyoruz. İnanıyorum bugün örgütümüz değişimden yana, bizden yana irade koyar. Ankara’ya bu iradeyi taşımak istiyoruz. Üç adayın da daha önce il başkanlığı tecrübesi yok. Bizim siyaseten hem genel merkez hem Trabzon özelinde tecrübemiz herkesin takdiri. Son seçimlerde de milletvekili adayı olduk. Alan tecrübemiz de gayet iyi. Özgür Özel’in ilk olarak geleceğini sonrasında gelmeyeceğini duydum. Bizi aramadı bu nedenle bilgim yok. Kökten bir değişim bizi bekliyor. Parti binamızdan tutun da sokaktaki çalışmalarımıza kadar ciddi anlamda yenilenmeye ve değişime ihtiyacımız var. Buna ihtiyacımız var. Daha iyi bir muhalefet yapmak istiyoruz. Daha iyi bir alan muhalefeti yapmak istiyoruz. Eksiklerimizi gördük ve artık tamamlama noktasına gideceğiz. Geçmiş dönemlerde olduğu gibi ittifak olsa bile Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde CHP’ye oy verecekler. Sandıklarda ön seçim yapacağız ve belediye başkan adayımızı belirleyeceğiz. Genel merkezimize her türlü baskıyı yapacağız. Üye ile birlikte belirlenen adayların sonuçları her zaman daha iyi olmuştur. Trabzon’daki sorunları çalıştık ve çalışmaya devam ederek çözme noktasında devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

CHP TRABZON İL BAŞKAN ADAYI OKTAY SÖĞÜT: DEĞİŞİM VE YENİLİKTEN YANAYIM

CHP Trabzon İl Başkan Adayı Oktay Söğüt: “İstifa etmenin ve aday olmamın iki sebebi var. Birisi örgütü çok iyi biliyorum. Daha önce il ve ilçe yöneticiliği yaptım. Bir tanesi ise önümüzdeki 5 yıl içerisinde resmi olarak sadece yerel seçimler var ve bu yakın süreçte sadece 6 ay var. Hem örgütü hem de belediyeciliği bilen birinin aday olması gerektiğini düşündüm. Bende de bu vasıflar var. Partimize kongremiz hayırlı olsun. 3 aday olması partimizi bölmez. Bizi bir araya getiren bir aktivite olarak görüyorum. Burada kaybeden değil kazanan olacak. Kesinlikle değişim ve yenilikten yanayım” dedi.

CHP TRABZON ORTAHİSAR İLÇE BAŞKANI HALUK BATMAZ: BAYRAK TESLİM TÖRENİ OLARAK GÖRÜYORUZ

CHP Trabzon Ortahisar İlçe Başkanı Haluk Batmaz: “Ortahisar’da 193 delegemiz var. Cumhuriyet Halk Partisi’nde asker delege, onun adamı bunun adamı diye bir delege sistemi yok. Herkes özgür iradesi ile oy kullanır. Herkes gelecek burada adayları dinleyecek ve kararını verecek. Bizim de tabi kararımız, niyetimiz var ama kendi içerimizde paylaştık. Partimizin bütünlüğü ve kamuoyunda tartışılmaması için elimizden geldiğinde hassas davranıyoruz. Bugün seçim bitecek ve yarın yeni bir güne uyanacağız. Burada birlik ve beraberlik gerekmektedir. Buna yarış değil bayrak teslim töreni olarak görüyoruz. Belediye seçimlerinde güçlü bir örgüt yapılanması, kamuoyunun ilgisini toplayabilecek bir aday olmalı. Güçlü projeler ile bunu 2004 yılında başardık şimdi de başarmak istiyoruz. Trabzon ve Ortahisar’ın belediyecilik anlayışından memnun değiller. Örneğin sanayidekiler iki belediyeden de memnun değil. Bizim değişimden kastımız parti ve örgütün komple fikri ile adayları belirlemektir. Kongremiz hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

CHP TRABZON İL BAŞKAN ADAYI MUSTAFA BAK: AMACIMIZ TRABZON’DA YENİ BİR YAPILANMA VE DEĞİŞİM

CHP Trabzon İl Başkan Adayı Mustafa Bak: “Öncelikle uzun yıllardır siyaset yapıyorum. Akçaabat ilçe başkanlığı görevim vardı bu kutsal görevi genç bir arkadaşımıza devrettim. Amacımız Trabzon’da yeni bir yapılanmanın ve değişimin önünü açmak. Bunun öncüsü olmak istiyorum. Diğer arkadaşlarımız da kendi adlarına değişimden yana olduklarını söylüyorlar. Ülkemiz için değişimin kaçınılmaz olduğunu biliyoruz. Yeni kadro ve yeni anlayışlar ile değişim olmalı. Ekrem İmamoğlu özellikle Trabzon siyasetinin çok önemli bir ismi. Ekrem İmamoğlu bundan sonraki siyasi hayatımızda birlikte çok güzel işler yapacağımıza inandığımız bir yol arkadaşımız. Onunla aynı şeyleri hissediyoruz ve düşünüyoruz. Trabzon’un evladı olması nedeniyle ve yaptığı işler nedeniyle onu ve işlerini çok kıymetli bulunuyorum. Özgür Kaya ve Çağlar Özgür birlikte yürüyeceğimiz arkadaşlarımız. Yine gençler de var. Mehmet Keskin gibi daha önce tecrübe edinmiş isimler var. Kesinlikle ön seçim hangi kurullar olursa olsun yapılacak. Özelikle parti tüzüğüne zorunlu olarak konulması gerektiğini düşünüyorum. Dayatma bir adayı asla kabul etmeceğim ve savunucusu olmadan karşısına olacağım” dedi.

Haber Kaynak:61Saat

Editör: Köksal Ustaoğlu