Trabzon'a gelen turistler Orta Doğu'dan geliyor. Allah göstermesin bir iktidar değişikliğinde bir tanesini burada göremezsiniz. “sözlerine tepki gösteren CHP 1. Sıra Milletvekili Adayı Sibel Suiçmez, Bakanı eleştirdi.

Trabzon’da özellikle son yıllarda iktidar eliyle turizmin baltalandığını ifade eden Suiçmez , “Bize iftira atan AKP temsilcileri son yıllarda Trabzon turizmine verdikleri zararları bir gözden geçirsinler. Koskoca kentin turizmini, 2 yıldan uzun bir süre yöneticisiz bıraktılar. Bir İl Kültür ve Turizm Müdürü dahi atayamadılar. Dünyaca ünlü Sümela Manastırı’mızı 2015 yılında restorasyon gerekçesiyle kapatmışlardı. 5 yılda tam 4 kez kapatıp 3 kez açtılar. Yine birçok turizm merkezimiz turiste kapatıldı. Restorasyonlar yarım kaldı. Akşamdan sabaha kararlar alıp turizmcilerimizi perişan ettiler. Plansızlık ve sahipsizlik nedeniyle hem turizmcilerimiz hem de esnafımız büyük yaralar aldı. Biz bu şehrin öz evlatları olarak sahipsiz bırakılan Trabzon turizmine sahip çıkmaya, turizmcimizi de, esnafımızı da memnun edecek adımları atmaya geliyoruz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

Millet İttifakı iktidarında Ortadoğulu turistlerin gelişini engellemek bir yana, Trabzon’da 5,6 ay olan turizm sezonunu 12 aya çıkarmayı ve Trabzon’u sadece Ortadoğulu turistlerin değil Avrupalı turistlerin de tercih ettiği bir şehir haline getirmeyi hedeflediklerini belirten Sibel Suiçmez , “Cumhurbaşkanı Adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu 4 Nisan’daki Trabzon ziyaretinde bunun sözünü verdi. İktidara gelir gelmez gerekli altyapı yatırımlarını yapacağız. Trabzon’u 12 ay turist ağırlayacak hale getireceğiz. Böylece hem turizmcilerimiz hem de esnafımız 12 ay boyunca turizmden kazanç sağlayabilecek. Ülkemizde oluşacak güven ortamı ve dış politikalardaki iyi ilişkiler ile şehrimizi turistlerin gözdesi haline getireceğiz.” dedi.

Suiçmez, "Turizmin ideolojisi dini ve ırkı olmaz, turist zaten ziyaretçidir, misafirdir, gezmek görmek tedavi olmak ve keşfetmek için gelir, para bırakır ve memnun olarak gider. Turiste ırkı üzerinden de bir ayrımcılığa girmiş olması artık AKP'nin ayrıştırmacı politikalarının nasıl marjinal olduğunu göstergesidir. Kaldı ki Trabzon'da ağır sanayi yok AKP tarafından istihtam anlamında 22 yılda çakılmış bir çivi yok. Yolla övünüyorlar daha güney çevire yolunu bile yapamadılar. Burada herkesin Arap turistleri beklemesinin nedeni de budur, ek kaynak ve alternatif gelirin olmamasıdır. Biz kesinlikle bütün turistleri daha iyi ağırlayacak ve turizmi yükseltecek politikalar geliştireceğiz. Zaten geçen haftalardaki açıklamalarımızda da bunu dile getirdik...Bu caıklamalar bile aslında Turizmi baltalamaktır, bu kadar kara bir propaganda olabilirmi ? ittifakımız 14 Mayıs'tan zaferle çıkınca Türkiye'ye özgürlük adalet ve demokrasi gelecek, turistler ülkemizi daha çok tercih edecektir. Bunu okuyamamak, seçimlere darbe diyen zihniyetle tam örtüşmektedir."dedi.

Editör: Köksal Ustaoğlu