Büyükşehir Belediye Meclisi, toplantının ilk gününde Trabzon’dan yapılan yardımların yerine ulaşması ve bölgede yaptığı koordinasyon çalışmalarında ortaya koyduğu örnek uygulamalar nedeniyle bugün yeniden deprem bölgesine giden Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na teşekkür ettiler.

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi mart ayı toplantıları başladı. Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Atilla Ataman, salonda bulunan Meclis üyeleri, ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi ve TİSKİ Genel Müdürlüğünün üst yöneticileri ve basın mensuplarını selamlayarak Meclis toplantısının açılışını gerçekleştirdi.

ZORLUOĞLU BAŞARI HİKAYESİ YAZDI

Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun Meclise gönderdiği selamı ileterek başlayan Başkan Vekili Ataman, “Büyükşehir Belediye Başkanımız bugün yine deprem bölgesindeki görevleri nedeniyle bölgeye intikal etti. Hepinize selamını iletti. Sayın Başkanımızın Trabzon’dan yapılan yardımların yerine ulaşması noktasında örnek uygulamaları oldu. Yine Büyükşehir Belediye Başkanımız, Çevre Bakanlığındaki Müsteşar Yardımcılığı görevi, Valiliği, Belediye Başkanlığı görevleri ve Kaymakamken Bingöl depreminde bölgede edindiği tecrübe ve organizasyon kabiliyeti ile hakikaten Trabzon’un yardımlarıyla örtüşür bir başarı hikayesi yazdı. Şu anda deprem bölgesinde bulunan Başkanımız Murat Zorluoğlu Bey’i şehrimiz adına tekrar tebrik ediyorum” dedi. Bu sözler üzerine Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri de “Çadırkent ve konteyner kentteki örnek uygulamalar, çocuk oyun alanları, yeşil alanlar, sokak numası ve ev numarasına kadar her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünenü, ilk günden itibaren bölgede gece gündüz demeden çalışan Büyükşehir Belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu’na teşekkür ederiz. Çalışmalarıyla hepimizi gururlandırıyor” dediler. 

BU TOPRAKLARDA GÜNEŞİ DE KADINLAR DOĞURUR

Daha sonra tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başlayan Başkan Vekili Ataman, “Bugün Dünya Kadınlar Günü. Bu işin edebiyatını yapan çok olur ama kadın cinayetinden tutun birçok noktada istismarı da oluyor. Fakat bu coğrafyanın, bu milletin kadına bakışı nasıldır diye düşündüğümde, bulduğum anlayışı sizlerle paylaşmak istiyorum. Anadolu’da önce kadınlar uyanır. Hepimiz, buna şahidiz. Şehirde annelerimiz, köyde analarımız, önce onlar uyanır. Sonra, güneş doğar. Bu topraklarda, güneşi de kadınlar doğurur. Onlar bizim baş tacımız. Dünya Kadınlar Günü’nü, Trabzon’daki kadınlarımızın, buradaki hanımefendilerinin şahsında kutluyorum. İnşallah bu noktalara gelmiş Türkiye’nin daha ileri noktalara gittiği günlerde dilerim emeğinizin, pozisyonunuzun, anneliğinizin karşılığını fazlasıyla almış olursunuz” dedi. Daha sonra salonda bulunan kadın siyasetçi, bürokrat, gazeteci ve çalışanlara Başkan Vekili Ataman, partilerin grup başkan vekilleri ve ilçe belediye başkanları tarafından çiçek takdim edildi. Sonrasında ise toplu hatıra fotoğrafı çektirildi. 8 Mart’ta Kadın Yaşam ve İstihdam Merkezi Daire Başkanı olarak göreve başlayan Esengül Kibar’ı da Meclis’e takdim eden Ataman, “Hayırlı uğurlu olsun. Ailemize hoş geldiniz” dedi.

DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLERE RAHMET DİLEDİ

Depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı anan Başkan Vekili Ataman sözlerini şöyle sürdürdü; “Merkez üssü Kahramanmaraş olan Hatay, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Diyarbakır, Malatya, Kilis, Adıyaman, Elazığ ve Şanlıurfa olmak üzere birçok ilimizde hissedilen depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Türkiye büyük bir felaket yaşadı. Trabzon olarak hem yardım kampanyasında hem de bölgede yapılacak işlerde örnek bir uygulama ortaya koyan, hemşehrilerimiz nezdinde her birimize iyi ki Trabzonluyuz dedirten bu yardım kampanyası ve misafirperverlik ruhu nedeniyle, tüm hemşehrilerimizi Trabzon Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili olarak tekraren tebrik ediyorum, şükranlarımı sunuyorum.”

BAŞSAĞLIĞI DİLEKLERİNİ İLETTİ

“Trabzonspor efsanesi Ahmet Suat Özyazıcı geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetti. Ömrünün hiçbir döneminde boş kalmamış, hocalığı bittiğinde dükkânında çalışmış, başarmış ama abartmamış muhteşem bir inanç adamıydı. Tekrar rahmetle anıyorum. Yine AK Parti Trabzon kurucu il başkanımız İbrahim Keskin beyefendinin babası Mustafa Keskin ve Sürmene ilçesi Yazıoba Muhtarımız Yakup Aydın hayatını kaybetti. Ailelerine ve sevenlerine başsağlığı dileklerimi iletiyorum.”     

MAHALLE SAYISI 709 OLDU

“Kamuoyunun bilmesi gereken önemli bir bilgi var. Yeri gelmişken benim için Gümüşhane’nin 3 köyünü Trabzon’a bağladığımız iftirasında bulunmuşlardı. Onu yapmadık ama Maçka ilçesine bağlı Atasu Mahallesi ikiye bölünerek Yeni Atasu adı ile yeni bir mahalle kurulmuştur. Böylece mahalle sayımız 708’den 709’a çıkmıştır.” 

ÜCRETLİ MEZARLIKLAR DA AFETLERDE ÜCRETSİZ OLACAK

“Afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza, ücretli olan mezarlık alanlarımızı ücretsiz olarak tahsis edebilmek için yönetmelikte değişiklik yapılmış olup, mart ayı meclis gündemimize alınmıştır.”

İŞ BİRLİĞİ VURGUSU YAPTI

“Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından ilçe belediyelerinde konuyla ilgili görevli personellere vektörle mücadele ve sahipsiz         hayvanlar konusunda bilgilendirme çalışmaları yapıldı. Bu noktada ilçe belediyeleriyle çok daha sıkı bir iş birliğine ihtiyacımız var. Biz gerekeni zaten yapıyoruz fakat ilçe belediyelerinden iş birliği istirham ediyorum.”

ÜCRETSİZ İLKYARDIM EĞİTİMİ VERİLECEK                                     

“İlk Sağlık Müdürlüğü tarafından resmi olarak yetkilendirilen itfaiye dairesi başkanlığı tarafından Ortahisar grup amirliğinin Pazarkapı yerleşkesinde hizmete açılan ilk yardım eğitim merkezinde büyükşehir belediyesi ve iştirak şirketleri ile kamu kurum çalışanlarına ücretsiz, özel kurum ve kuruluşlara ise ücretli olarak eğitim verilecektir.”

BAŞARILI SPORCULARI TEBRİK ETTİ

“Konya’da düzenlenen Türkiye Büyükler Taekwondo Şampiyonası’nda Trabzon Büyükşehir Belediyespor sporcularımız; Huriye Korkut Türkiye Şampiyonu

Hatice Kolçak Türkiye ikincisi olmuştur.”

BÖLGEYE ÇOK SAYIDA ARAÇ VE PERSONEL SEVK EDİLDİ

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin derem bölgesinde yürüttüğü barınma, sıcak yemek, cenaze hizmetleri, altyapı ve temizlik çalışmalarla ilgili de detaylı bilgi veren Başkan Vekili Ataman, şu ifadeleri kullandı; “Deprem bölgesine bugüne kadar 405 personel görev yaptı. Yine deprem bölgesine 47 iş makinesi, 63 kamyon – kamyonet, 34 otobüs – minibüs, 78 personel aracı (pikap, kamyonet vs) 10 arama kurtarma – itfaiye aracı, 3 vinç, ilimizden ilçe belediyelerimizin desteğiyle 21 çöp kamyonu, 1 arazöz, 1 süpürme aracı, 1 Vaktör Aracı, 1 kombine su bakım onarım aracı, 3 su tankeri, 11 cenaze aracı, 105 tır – kamyon – kamyonet sevk edildi.”  

ÖRNEK YAŞAM ALANLARI OLUŞTURULDU

“Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde AFAD tarafından farklı bölgelerde konteyner kurulma çalışması yapılmaktadır. Cumhuriyet Mahallesi’nde 250 adet konteyner kent kurma işlemleri tamamlanmıştır. Yunus Emre Mahallesi’ndeki yaklaşık 2.500 adet koyteyner kent alanının altyapı ve zemin iyileştirme çalışmaları tamamlanmak üzere olup kanalizasyon, su, altyapı ve elektrik imalatları devam etmektedir. Yine buralarda yaşam alanları oluşturmaya önem verdik. Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak konteyner kentler çevresinde yaptığımız ağaçlandırma çalışmaları, çocuk oyun alanları, sokak isimleri, numaralandırma çalışmaları her kesimin takdirini kazandı. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünen Büyükşehir Belediye Başkanımıza tekrar tekrar teşekkür ediyoruz.”

RİSKLİ BİNALAR ÇÖKERTİLİYOR

“Trabzon Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda Elbistan ilçesinde acil yıkım kararı alınan binaların yıkım işlemleri yapılmaktadır. Elbistan ilçesinde depremde 811 binanın yıkıldığı, ilk aşamada 761 bina için ağır hasarlı raporu verilmiştir. Elbistan ilçesinde riskli durumda olan 446 bina tespit edilmiş olup, bu binalardan bugüne kadar 108 tanesinin çökertilme işlemi tamamlandı.”

14 KİŞİ ENKAZDAN KURTARILDI

“Trabzon Büyükşehir Belediyesinin yeni ve başarılı bir uygulaması var. Elbistan ilçesinde 1, Adıyaman’da 10, Hatay’da 3 olmak üzere 14 vatandaşımızı enkazdan sağ olarak kurtarılırken, 57 vatandaşımızın ise cansız bedenine ulaşıldı. Bu çalışmayı İtfaiye Dairesi Başkanlığına bağlı arama kurtarma ekiplerimiz yaptı. Çok kıymetli bir çalışma. Arama kurtarma ekibimizin aynı zamanda su altı kurtarma timi de var. Ayrıca arama kurtarma köpeğimiz Rita da bölgede 8 enkazda arama gerçekleştirmiş olup, 3 canlı tespit etmiştir.”

MARAŞ VE ADIYAMAN’DA CENAZE HİZMETİ VERİLDİ

“Büyükşehir olarak Kahramanmaraş Merkezde 3 bin 580, Elbistan ilçesinde 800 Adıyaman’da 100 olmak üzere toplamda 4.480 cenaze hizmeti verildi. Ayrıca bölgede; 2.845 adet kefen, 1.800 adet defin torbası, 489 adet tabut dağıtılmış olup, 2 adet taziye çadırı kurulmuştur.”

18 BİN DEPREMZEDE TRABZON’A GELDİ

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ekibinin koordinesinde Elbistan’dan yaklaşık 15.000 vatandaş bölgeden tahliye edildi. Başta Antalya olmak üzere İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Nevşehir ve diğer kentlere tahliyeler gerçekleştirilmiştir. Trabzon’da yaklaşık 18 binin üzerinde depremzede konaklama yerlerine yerleştirildi.”

ALTYAPI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

“Trabzon Büyükşehir Belediyesi Trabzon İçmesuyu ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan 3 ekip Kahramanmaraş merkez, Elbistan ilçesi ve Pazarcık ilçesinde olmak üzere altyapı çalışmalarını gerçekleştirmektedir. Şu ana kadar Kahramanmaraş Pazarcık merkezinin tamamına, ayrıca diğer 78 mahallenin de 40’ına içme suyu verilmiştir. Kahramanmaraş Elbistan’da kurulacak olan konteyner kent alanının altyapı çalışmaları devam etmektedir. Bölgede arıza bakım onarımları ve su kanal arızalarının tamirleri yapılmaktadır.”

ENKAZ KALDIRMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Büyükşehir Belediyesi olarak bölgeye 3 vinç gönderilmiştir. 2 vinç Kahramanmaraş merkezde enkaz çalışmalarında kullanılmış olup, 1 vinç ile de Kahramanmaraş Elbistan ilçesinde barınma konteynerleri kurulumu sağlanmaktadır. TİSKİ Genel Müdürlüğü tarafından deprem bölgesine gönderilen 3 su tankeri gerek duyulan bölgelere su taşıma görevi yapmaktadır.”

HASAR TESPİT ÇALIŞMASI YAPILDI

“Trabzon büyükşehir belediyesinin 1 mimar, 10 inşaat mühendisi, 9 inşaat teknikerden oluşan 20 kişilik hasar tespit kontrol ekibi Hatay kentinde 2 bin 929 binanın incelemesini gerçekleştirmiştir.”

KÖFTE EKMEK İKRAM EDİLDİ

“Ekiplerimiz tarafından Kahramanmaraş 12 Şubat Stadyumu’nda depremzedelere 2 hafta boyunca her gün yaklaşık 10 bin porsiyon Akçaabat köfte ekmek ve ayran ikramında bulunmuştur.”

ETKİN TEMİZLİK ÇALIŞMASI YÜRÜTÜLDÜ

“Kahramanmaraş Elbistan’da; 92 temizlik ve ilaçlama personeli, 14 çöp kamyonu Elbistan Belediyesi, 6 çöp kamyonu Trabzon Büyükşehir Belediyesi, 1 çöp kamyonu ise Kağıthane Belediyesi olmak üzere 21 çöp kamyonu gönderilmiştir. Ayrıca 200 çöp konteyneri Trabzon büyükşehir Belediyesi tarafından Kahkaramanmaraş’a gönderilmiştir.”

SAHİPSİZ CANLAR UNUTULMADI

“Trabzon Büyükşehir Belediyesi ekipleri Kahramanmaraş merkezde çadır kurulu olan bölgelerde hastalıkla mücadele kapsamında 2 ilaçlama aracı ve 5 personel ile ilaçlama çalışmaları gerçekleştirmektedir. Ayrıca ekiplerimiz tarafından sahipsiz canlar için Kahramanmaraş merkezde 1 ton hayvan maması bırakma işlemi yapılmıştır.”

MARAŞ CADDESİ ELEŞTİRİLERİNE SON NOKTAYI KOYDU

Deprem çalışmalarını anlatan Başkan Vekili Ataman, daha sonra Meclis üyelerine söz verdi. Maraş Caddesi’nin zemini ile ilgili soruya cevap veren Ataman, konuyla ilgili eleştirilere de son noktayı koyarak şu ifadeleri kullandı; “Geçtiğimiz hafta içinde ilgili daire başkanı arkadaşı çağırdım. İzmir Bergama Belediyesi bu projeyi mahallinde görmek istedi. Onların da Lise Caddesi var. Çok hoşlarına gitmiş. Aynı malzemeyle birlikte aynı uygulamayı yapmak istiyorlar. Maraş Caddesi’nde yanındaki Kunduracılar’da, Uzun Sokak’ta zemininde farklı malzeme kullanıldı.  Ben de şantiye şefi gibi o projelerde çalıştım. Bizim hedefimiz şehirler meydanları ile anılıyor. Trabzon’un Meydanı var. Meydan’a bakan bu 3 caddenin bizim dönemimizde açık AVM gibi olmasını istiyoruz. Uzun Sokak, Kunduracılar ve Maraş Caddesi’nin açık AVM kimliğinde çok imrenilecek, güzel yerler olmasını istiyoruz. Zemin itibarıyla Uzun Sokak’ta da benzer eleştirileri almıştık. Orada da taşlar kırılıyordu. Aynı esnafın aynı kamyonla 11 defa aynı bölgedeki taşları kırdığını ve taşları değiştirdiğimize ben tanığım. Kunduracılar Caddesi daha dar ve tarihi dokunun daha etkin olduğu bir cadde olduğu için bu seçimleri Büyükşehir Belediye Başkanı kendi başına yapmıyor. Bundan kurulların, akademisyenlerin, STK’Ları tamamının fikirleri alınarak yapıldı.”

10 YIL GARANTİSİ VAR

“Maraş Caddesi’nde seçilmiş zemini halı deseni gibi. Muhteşem bir caddemiz oluştu. Yayalaşmış, insanı önceleyen bir belediyecilik anlayışı ile Maraş’ı o keşmekeşten kurtardık. Muhteşem bir caddemiz oluştu. 2 türlü sorun var. Bir, bu malzemenin uygulanması ile ilgili teknik sorunlar var. Bunlardan birisi zeminin rutubet oranı. 2.’si seçilen doğal taşların, renkli küçük taşların boyutları ve kalınlığı. Bunun içinde reçine var. Öncelikle peşinen şunu söyleyeyim. Bu uygulama garantili uygulama olup, müteahhit burada 5 yıl garantiyle bu işi yaptı. Bakımlarını zamanında yapmak kaydıyla ilave 5 yıl garantiyle 10 yıl garantili yapılmış iş. Ancak şu anda lokal yerlerde de olsa çalışmanın olması sizi rahatsız ettiği gibi beni de şehri rahatsız ediyor.  Bunun eksikliklerini gördük. Uygulamada, tabandaki betondaki rutubet oranını belli orana düşmesi halinde bunun yapışkanlığının daha iyi olacağından, granül büyüklüğünde gerekli tecrübe edinildi.  Yeni yapılan yerlerin kötü kullanım olmadığı sürece bozulmayacağını öngörüyoruz.  Bu yaptığımız işten sonuç alacağımızı düşünüyoruz.”

ÖRNEK ALINAN BİR UYGULAMA

“Biz bu uygulamayı yaptığımızda bölgedeki esnafımızdan ‘bu malzemenin içerisinde reçine var, dükkânı yıkayıp deterjanı bunun üzerine sızdırmayın’ ricasında bulunduk. Uygulamadan kaynaklanan tercih farklılıkları olduğu gibi ki onları gideriyorsunuz, kötü kullanımdan kaynaklanan sorunlar var. Bir yer çatlamışsa ayağıyla vuruyor çeviriyor tabanını üzerinde. Bu şehrin de güzel şeyleri kullanma alışkanlığını edineceğini düşünüyoruz. O yüzden inşallah bu uygulamadan sonuç alırız. Yapılan yerler düzelmiş olur. Şayet farklı durum ortaya çıkarsa hep beraber Meclis olarak değerlendirip değiştiririz. Ama çok güzel görüntüsü olan Türkiye’de de başka belediyeler tarafından örnek alınan bir uygulama” dedi.

GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ

Ardından Meclis gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Meclis toplantısı, 30 gündem maddesinin görüşülüp ilgili komisyonlara havale edilmesinin ardından sona erdi.

Editör: Köksal Ustaoğlu