BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ KASIM AYI İLK TOPLANTISI YAPILDI

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi kasım ayı ilk toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu başkanlığında yapıldı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi, kasım ayı toplantılarına başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, salonda bulunan Meclis üyeleri, ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi ve TİSKİ Genel Müdürlüğünün üst yöneticileri ve basın mensuplarını selamlayarak Meclis toplantısının açılışını gerçekleştirdi.

YENİ MECLİS ÜYESİNİ AÇIKLADI

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, toplantının başında meclis üyelerine bilgilendirmede bulunarak, “Büyükşehir Belediye Meclisi Sürmene meclis üyemiz Hüseyin Alioğlu’nun istifası söz konusu oldu. İstanbul’daki işlerinden dolayı Meclis’e katılamaması nedeniyle istifa etti. İstifası ve buna ilişkin Seçim Kurulu Başkanlığının yazısı bize ulaştı. 2972 sayılı Kanun gereği, Büyükşehir Belediye Meclisi asil üyesi Hüseyin Alioğlu’nun istifasının ardından yerine 2. sıra yedek üye Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Orhan Tuncel arkadaşımız mevzuat gereği gelmiştir. Orhan Tuncel arkadaşımıza yeni görevi hayırlı olsun” dedi.

HAYIRLI OLSUN DİLEKLERİNİ İLETTİ

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası’nda seçimler olduğunu belirten Başkan Zorluoğlu, “Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde Yönetim Kurulu Başkanı olan Erkut Çelebi Bey’i ve yönetim kurulunu, yeni meclis üyelerini, Meclis Başkanlığına seçilen Şadan Eren Bey’i tebrik ediyoruz. Hayırlı olsun. Hem şehrimiz hem ülkemiz için çok faydalı işler yapacaklarına inanıyoruz. Ayrıca Trabzon Ticaret Borsası Başkanlığı seçiminde Eyyüp Ergan Bey yeniden seçildi. Hem kendisini hem yeni yönetimini tebrik ediyoruz. Ticaret Borsası Meclis Başkanı olarak seçilen Nevzat Özer kardeşimizi de tebrik ediyor, hayırlı hizmetlere vesile olmasını temenni ediyoruz” dedi.

TİSKİ JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ

2022 Yılı Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışması ile ilgili de bilgi veren Başkan Zorluoğlu, “TİSKİ Genel Müdürlüğümüzün Esiroğlu’nda yaptığı HES Projesi, 2022 Yılı Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışması’nda jüri özel ödülüne layık görülerek ödüllendirilmiştir. TİSKİ Genel Müdürlüğümüzü tebrik ediyoruz” diye konuştu. 

DÜNYA YEREL VE BÖLGESEL LİDERLER ZİRVESİ’NE TÜRKİYE DAMGASI  

Geçtiğimiz ay Dünya Yerel ve Bölgesel Liderler Zirvesi’ne katıldıklarını açıklayan Başkan Zorluoğlu, “Orada Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız önümüzdeki sonbahardan itibaren bu yerel yönetimlerin en geniş kapsamda katıldığı uluslararası örgütün başkanı olarak seçildi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanımızı buradan bir kere daha tebrik ediyoruz. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı olarak biz de orada dünya örgütünün yönetim kuruluna seçildik. Aynı zamanda bu dünya örgütünün bölgesel kuruluşu olan UCLG-MEWA örgütünün de eş başkanı olarak seçildik. Hayırlı olsun inşallah” şeklinde konuştu. 

TÜRKİYE’DE ÖRNEĞİ YOK

Geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan “Engelsiz Trabzon” mobil uygulaması ile ilgili de bilgilendirmede bulunan Başkan Zorluoğlu, “Engelsiz Trabzon mobil uygulaması epey bir ilgi görüyor. Özellikle görme engelli vatandaşlarımızın tek başına Trabzon Büyükşehir Belediyesinin toplu ulaşım araçlarından yararlanmasına olanak sağlayan, Türkiye’de örneği olmayan çok iyi bir uygulama başlatıldı. Ve bu uygulama sayesinde inşallah bundan sonraki dönemde engelli vatandaşlarımız, çok rahat şekilde ve herhangi bir refakatçiye ihtiyaç duymadan toplu ulaşım sistemimizden yararlanacaklar” ifadelerini kullandı.   

KÜLTÜR-SANAT ETKİNLİKLERİNE ÖNEM VERİYORUZ

Kültürel ve sanatsal etkinliklere özel önem verdiklerini belirten Başkan Zorluoğlu, “Bu süreç içerisinde kültürel ve sanatsal etkinlik olarak 11 adet tiyatro, 3 adet söyleşi, 1 adet seminer ve 3 adet konser gerçekleştirerek şehrimizin daha cazip, daha keyifli bir şehir olmasına gayret ettik” dedi. 

KÜÇÜK DOKUNUŞLAR YAPTIK

Küçük dokunuşlar yaptıklarını da dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Havalimanına gitmek için de yoğun olarak kullanılan KTÜ C kapısı önündeki üst geçide asansör yapımı gerçekleştirdik. Çalışmaya başladı. Uzun Sokak’a 10 adet ayaklı, Maraş Caddesi’ne ise 30 adet direk montajlı olmak üzere toplam 40 adet izmaritlik yapımı gerçekleştirdik. Gerek Uzun Sokak gerek Maraş Caddesi’nde sigara içen vatandaşlarımız izmaritlerini çiçeklerin altına atıyordu. Bu uygulamamızla belirtilen caddelerin eskisi kadar kirlenmeyeceğini umuyoruz” diye konuştu.

SÜRMENE’YE ÇOK GÜZEL BİR PLAJ KAZANDIRACAĞIZ

Başkan Zorluoğlu, Büyükşehir Belediyesi tarafından son 1 ayda gerçekleştirilen yatırımları da şu şekilde sıraladı; “Sürmene İlçemiz Orta Mah. Kuzeyi Sahili Plaj Düzenleme İşi ile ilgili yer teslimi yapıldı. Sözleşmesi zaten yapılmıştı. İnşallah Sürmene ilçemize çok güzel bir plaj kazandırmış olacağız. Hedefimiz önümüzdeki yıl deniz sezonu başlamadan önce buranın hizmete açılmasını sağlamak. İş kapsamında; büfe, bay-bayan soyunma ve duş kabinleri, oyun alanı (survivor parkuru) plaj voleybol alanı, oturma alanları, yürüyüş yolları, cankurtaran kulesi yapılacaktır.”

İHALESİ YAPILDI İŞ YAKINDA BAŞLIYOR

“Pazarkapı Mahallemizde yeni yaptığımız caminin etrafındaki alanla ilgili olarak, sözleşme aşamasındayız. Bu alanı bir bütün olarak ele alıyoruz. Ciddi bir maliyeti var. Burada genel olarak düzenleme yapılacak. Yeni bir rekreasyon, yeni bir yaşam alanı olacak. Hep bilgi verdiğim bir konudur. Şimdi ihalesini gerçekleştirdik, iş yakında başlıyor. ”

ÇAYIRBAĞI’NDA MEYDAN OLUŞTURULACAK

“Çayırbağı Pazaryeri ve Otopark Yapım İşinin ihale süreci biraz sancılı geçti. Katılım olmamıştı. Yeniden ihalesi yapıldı ve nihayet yer teslimi de yapıldı ve işe başlandı. İş kapsamında orada güzel bir meydan oluşturacağız ve aynı zamanda pazaryeri ve otopark olarak da kullanılacak.”

ARSİN SAHİL PARKI’NI YENİLEDİK

“Arsin Sahil Parkı’nın onarılması ve yenilenmesi ile ilgili epey bir iş yaptık. Geçici kabul aşamasında. İş kapsamında; aydınlatmaları yeniledik. Oyun gruplarından bazı değişiklikler yaptık. Yeni nesil dekoratif laminat çeşidi yapımını da tamamladık.”

TONYA’YA GENÇLİK MERKEZİ VE PAZARYERİ KAZANDIRACAĞIZ

“Geçen yıl ihalesini yaptığımız Tonya Pazaryeri ve Gençlik Merkezi, yüklenicinin tasfiye talebi neticesinde tasfiye edilmişti. Yeniden ihalesini yaptık. Burası da sözleşme aşamasında. İnşallah tamamlandığında çok güzel bir pazar yeri ve gençlik merkezini Tonya’mıza kazandırmış olacağız.”

ALTERNATİF YOL ÇALIŞMASI ULAŞIMA NEFES ALDIRACAK

“Şehrin merkezinde güzel bir dokunuş yaptık. Batıdan doğuya giderken tünele girmeden sağ tarafa doğru Kalhane Sokak’ı tekrar trafiğe açıyoruz. Sahilden meydana çok iyi bir bağlantı yolu oldu. Sabah saatlerinde inceledim. Gayet de güzel oldu. Şu anda kaldırımlarının küçük bir bölümü kaldı. Birkaç güne tamamlandığında artık insanların batıdan gelirken Meydan’a ulaşabilmelerine olanak sağlayan önemli aks ya da önemli dokunuş olarak değerlendiriyoruz. İş kapsamında; 700 metre korkuluk, 120 metre yağmur suyu hattı, merdiven, taş duvar, asfalt yol ve yaya kaldırımı gerçekleştirildi.”

ÇOCUK TRAFİK EĞİTİM PİSTİ İLGİ GÖRÜYOR

“Çocuk Trafik Eğitim Pisti’ni geçtiğimiz ay hizmete açmıştık. Hafta içi okul öğrencilerine hafta sonu da ailelere olmak üzere çalışmalar başladı. Gidenlerin de keyif aldığı, çocuklar için çok önemli eğitim faaliyetlerinin verildiği bir alan olarak faal olarak çalışıyor.” 

60 BİN 270 ABONEYE YENİ HATTAN SU VERİLMEYE BAŞLANDI

“Ortahisar Büyük Altyapı Projemizde bugüne kadar; AB Projesi kapsamında 300 kilometre ama geneli itibarıyla 535 kilometre içme suyu hattı, 23 kilometre yağmur suyu hattı, 71 kilometre kanalizasyon hattı, 15 adet yeni depo yapımı, 155 kilometre fiber optik hattı, 16 kilometre doğal gaz hattı bütünüyle tamamlandı. Çalışmalar ağırlıklı olarak şehrin batı kısmında devam ediyor. Proje kapsamında 8 bin 385 adet binanın canlı bağlantısı yapılarak 60 bin 270 aboneye yeni hattan su verilmeye başlandı. Ortahisarımızı 2019’da devraldığımızda kayıp kaçak oranı yüzde 62,8’di. Yapılan çalışmalar sonucunda bu oran yüzde 40’a indi. Kayıp kaçak oranını kahir ekseriyeti kaçakla değil, kayıpla ilgili. Bu proje tamamladığında da yüzde 30’un altına inmek suretiyle Türkiye ortalamasını yakalamış olacağız.”

TÜM İLÇELERDE ÜSTYAPI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

“Büyük altyapı kapsamında üstyapı çalışmalarını da Ortahisar Belediyemizle birlikte titiz bir şekilde sürdürüyoruz. Sezon başında meydan dâhil çok şikâyet vardı. Ama şimdi geldiğimiz noktada yaz boyunca önemli dokunuşlar yaptık. Bizim Yol Yapım, Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığımız ile Ortahisar Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, el ele omuz omuza asfalt, beton ve kaldırım çalışmaları yaptı. Halen de bu çalışmalar kararlı şekilde devam ediyor. Zaman zaman geçici kaplama yaptığımız yerler oluyor. Zaman zaman beklemek zorunda olduğumuz yerler oluyor ama esas itibarıyla şehrin merkezi Beşirli, Karşıyaka, Kalkınma, Konaklar, Pelitli, Yalıncak, Erdoğdu, Bahçecik gibi birçok bölgede ciddi çalışmalar yaptık. Hem Ortahisar Belediye Başkanlığımızın ekiplerini hem de Büyükşehir ekiplerimizi kutluyor, yürekten teşekkür ediyorum. Bu çalışmalar aynı kararlılıkla devam edecek. Ayrıca sadece Ortahisar’da değil yıl boyunca bütün ilçelerimizde hem beton hem asfalt çalışması yaptık. Şu anda da Maçka, Of, Vakfıkebir ve diğer bazı yerlerde beton çalışmalarımız devam ediyor. Mevsim müsaade ettiği kadar yıl sonuna kadar programımızı tamamlamayı arzu ediyoruz.

TONYA VE VAKFIKEBİR’E KATKI SAĞLAYACAK

“Tonya ve Vakfıkebir Grup İçme Suyu Ana İsale Hattı Ve İçme Suyu Arıtma Tesisi İnşaatı Yapım İşi’nin 27 Ekim’de sözleşmesi imzalandı. Bazı işlerimiz tasfiye mevzuatı gereği tasfiye edilmişti. Burayı yeniden ihale ettik. Sözleşmesi de imzalandı. Bu büyük projemiz Tonya ve Vakfıkebir’e önemli miktarda katkı sağlayacak, içme suyu meselesine çözüm olacak. İş kapsamında; 1 adet arıtma tesisi, 24.410 m isale hattı, 1 adet 1.000 m³ depo inşaatı, 6 adet su alma yapısı gerçekleştirilecek.

DÜZKÖY GEÇİCİ KABUL AŞAMASINDA

Düzköy ilçesi Çayırbağı Mah. İçme Suyu İkmal İnşaatı Yapım İşi, geçici kabul aşamasındadır. Büyük oranda tamamlandı. İnşallah geçici kabulle birlikte orayı da hizmete alıyoruz.”

GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ

Başkan Zorluoğlu’nun meclis üyelerini bilgilendirmesinin ardından gündem maddelerinin müzakeresine geçildi. Meclis toplantısı 34 gündem maddesinin görüşülüp ilgili komisyonlara havale edilmesinin ardından sona erdi.

Editör: Köksal Ustaoğlu