Trabzon Üniversitesi öğretim görevlilerinden Doç. Dr. Muzaffer Başkaya’nın konuşmacı olduğu konferansa çok sayıda dinleyici katıldı. 

Konferansta savaş yılları anlatılırken 18 Mart Çanakkale Zaferinin ne şartlarda ve zorluklarda elde edildiği üzerinde duruldu. Çanakkale’de elde edilen zaferin ülkemizde ve tüm dünyada nasıl bir destan yazdığı anlatıldı. 

Çanakkale Zaferi’nin 109. Yol dönümü vesilesiyle düzenlemen konferansta İman gücüyle tüm varlığını ortaya koyan kahraman askerlerimiz, tüm dünyada asırlarca unutulmayacak bir destanı nasıl yazdıkları özellikle vurgulandı.

Duygu ve düşüncelerini paylaşan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, “ 18 Mart tarihi, vatan topraklarını bin bir zorluk ve yokluğa rağmen, canları pahasına koruyan kahraman ecdadımızın, vatan sevgisinin ne demek olduğunu dünyaya gösterdiği şanlı bir tarihtir. Çanakkale; Türk milletinin hürriyet ve istikbali mevzubahis olduğunda yazdığı destanı sonsuza dek hatırlatacak şehitler diyarıdır. Çanakkale’yi anlamlı kılan bir başka hususiyeti de, bir milletin aynı ülkü etrafında birlik ve beraberlik içerisinde toplanmasıdır. Bu kenetlenme sayesinde Türk Milletini yok etmek isteyen düşmanlar bozguna uğratılmış ve yeni zaferlere ilham kaynağı olmuştur. Her bir köşesinde ayrı bir kahramanlık hikâyesi bulunan ve Çanakkale’yi geçilmez kılarak verdikleri mücadeleyle düşmanlarının bile takdirini kazanmış olan ecdadımız ile ne kadar çok gurur duysak azdır. 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nün 109. yıl dönümünde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatan uğruna can vermiş tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun. Onlar tarihi kalemle değil, kanları ile yazdılar. Ne mutlu Türk’üm diyene.” Dedi. 

Konferans sonunda Trabzon Üniversitesi Doç. Dr. Muzaffer Başkaya’ya plaket takdim edildi.

Editör: Köksal Ustaoğlu