KAMPÜSE TEBRİK YAĞDI

Trabzon Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Türkçe Öğretmenliği Programı Öğretim Üyesi-Yazar Prof. Dr. Nazan Bekiroğlu, 2023 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'nde “Edebiyat” dalında ödüle layık görülmesinden sonra adeta ziyaretçi akınına uğradı. Tebrik için gelenler Bekiroğlu’nun Trabzon Üniversitesi’nin Akçaabat Söğütlü’deki Fatih Kampüsünde bulunan odasına sığmadı. Prof. Dr. Nazan Bekiroğlu, kendisini bu ödüle layık görenlere teşekkür etti.

‘ADIM ADIM MESLEĞE’ PROTOKOLÜ İMZALANDI ‘ADIM ADIM MESLEĞE’ PROTOKOLÜ İMZALANDI

“YAZARLIĞIN AĞIRLIĞI”

Ödülün kendisini çok mutlu ettiğini belirten Nazan Hoca şunları söyledi: “Bu yıl 38. yılımdayım. Bu bana çok güzel bir sürpriz ve emeklilik hediyesi oldu. Cumhuriyet’in 100. yılında bir kadın yazar olarak beni ayrıca gururlandırdı. Benim asıl ödülüm öğrencilerim ve okurlarım. Onlarla olmaktan çok mutluyum. Bu ödül için okuluma, öğrencilerime, takdir edenlere, Cumhurbaşkanlığı Makamına ve Zat-ı Âlilerine teşekkür ediyorum. Sanatın bedeli çok ağır… Dünyaya bir daha gelsem acaba yazar olmayı tekrar seçmek ister miydim, bundan çok emin değilim.”

KAHRAMANLARA MİNNET

Milletçe 100. yılını kutlamakta olduğumuz Cumhuriyeti tarihteki kahramanlarımıza borçlu olduğumuzu belirten Prof. Dr. Nazan Bekiroğlu, “Cumhuriyetimizi bize armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bütün geçmiş kahramanlarımızı minnet, rahmet, özlem ve saygıyla anıyorum. Akademik tezlerimin konusunu teşkil eden Halide Edip ve Şair Nigâr Hanım başta olmak üzere bütün hemşirelerimi, tüm büyük annelerimi de yine aynı sevgi saygı ve minnet duygularımla andığımı da belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

GENÇLERLE DUYGULANDI

Prof. Dr. Nazan Bekiroğlu, üniversite yönetiminin yanı sıra ailesi, akademisyen arkadaşları, yeni ve eski öğrencileri tarafından tebrik üstüne tebrik alırken ders arasındaki molalarını da bu kutlamaları kabule ayırmaya başladı. Odası bol kitaplı bir çiçek bahçesini andıran Bekiroğlu’nun duygusallaştığı gözlendi. Eski ve yeni öğrencilerinin tamamına isimleriyle hitap ettiği dikkati çeken ödüllü yazara Rektör Prof. Dr. Emin Âşıkkutlu da çiçek takdim ederek başarısından dolayı kutladı. Kütüphaneleri Süsleyen Eserler Akademik başarılarının yanı sıra Türk Edebiyatına birbirinden önemli eserler kazandıran ve bugünlerde dört yanı kitaplarla dolu odası çiçek bahçesine dönüşen başarılı kalemin Nar Ağacı, Kehribar Geçidi, Mücella, Yusuf ile Züleyha, Lâ: Sonsuzluk Hecesi, Cümle Kapısı, Yol Hali, Nun Masalları, Kelime Defteri, Mimoza Sürgünü, Mor Mürekkep, Mavi Lâle, İsimle Ateş Arasında, Cam Irmağı Taş Gemi gibi birbirinden değerli eserleri bulunuyor.

Editör: Köksal Ustaoğlu