Grafik Tasarım - Habar / Aleyna AYDIN

Cumhuriyetle Derdi Olanları Biliyoruz.

Akçaabat'ta 18 Temmuz tarihinde Atatürk heykeline yapılan saldırı , tek tek kişilerin bireysel girişimleri sanılmasın. Akli dengesi yerinde değil diye bireysel bir girişim diye gösterilmeye çalışılan bu hadsizlik arkasındaki düşünce, aslında Cumhuriyet kazanımları, ilke ve devrimlerinin rahatsiz ettiği makamlar tarafından kalkışılan uygulamalar yüzündendir.

Hepimiz biliyoruz ki ülkemizin kuruluş ilkeleri ve cumhuriyet düşüncesine karşıt geliştirilen saygısızlık, karşı devrim misyonerleri tarafından normal gösterilmeye çalışılıyor. İktidarın laiklikle sorunu var. Saldırgan düşüncenin yakalanması ne ifade eder ki!  Yakalansa dahi ödüllendirileceği aşikar. Laiklikle derdi olan sistemin yetiştirdiği, yetiştireceği zihniyette, zamanın cok gerisinde kalmış, tamamen sömürü ve yok etme temeli üzerine kurulu uygulamalar yüzünden gerici,  insanı körleştiren, köleleştiren pek çok girişim görüyoruz, göreceğiz de. Yeni Milli Eğitim Bakanını müsteşarlık döneminden iyi biliriz , iyi tanırız. O da Eğitim İş 'i iyi tanır. Karma eğitime karşı olan bakan , kız okulları açılması için tarikat ya da cemaatlerden talimat mı aldı? Bu cemaat ya da tarikat hangisi? Yakın geçmişte feto tecrübesini ülke olarak yaşadık. Ders çıkarılmadığı net.

Ülkemizde kişisel hak ve özgürlüklere getirilen çirkin yorumlarla  milli başarılara bile gölge düşürülmeye çalışılıyor. Rahatsız olunan, Türk toplum değerlerine saygısızlık adı altında dayatılmaya çalışılan müdahalelerin altında yatan korku, toplumumuzda kadınımızın güçlü duruşu , kızlarımızın ayakları yere sağlam basan , özgüvenli bireyler olarak yetişmesi ve sorgulayan beyinlerin sizi haklı bulmamasıdır!

Eğitim-İş olarak toplumuzu ileriye götürecek çağdaş, laik,bilimsel, kamusal ve karma eğitimin her daim koruyucusu,  bunun karşısında bulunan ve bireyin, özellikle kız çocuklarının toplumda izole edilmesi için bırakın atılacak adımları, bu yöndeki düşünceye dahi karşı her daim güçlü bir yumruk olacağız.

                                                                                                                      Tamer ÖZLÜ

                                                                         Eğitim-İş Trabzon Şube Başkanı

    

                                                                                                                            

Editör: Köksal Ustaoğlu