Vatandaştan vergi ve açıktan para isteyerek para topladıkları halde ülkemizin resmi borcunun 5 trilyonu aştığını söyleyen Başkan Yardımcısı Mustafa Saral, “Vatandaştan IBAN yoluyla para talep edildi, deprem sebep gösterilerek vergiler artırıldı. Geldiğimiz noktada ülkemizin resmi borcu, 30 Haziran 2023 tarihi itibariyle toplamda 5 trilyon 617,4 milyar milyon TL oldu. Bu borç 83 milyonun borcu, bir zümreye, bir kuruma ait değil, hepimizin borcu bu. Önceden derlerdi doğmamış çocuğumuz borçlu diye, artık torunlarımıza indi.” diyerek vahim tabloyu ortaya koydu.

BİR KURUŞLUK ARTIŞ 5 MİLYARIMIZI ALIYOR!

Borcumuzun detaylarını anlatan Mustafa Saral, “Bu borç stokunun 1 trilyon 845 milyar 5 milyon TL'si iç borç oluşturmakta. 3 trilyon 771 milyar 9 milyon TL'si ise döviz cinsinden borç. Dolardaki bir kuruşluk artış borç stokumuzun yaklaşık 5 miyar TL artmasına sebep oluyor.” dedi.  

MAAŞLARA YÜZDE 25, EKMEĞE YÜZDE 50

Merkez Bankası kurulduğundan beri en yüksek faizini bu dönemde yaşadığını ifade eden Saral,”Merkez Bankası tarihinin en yüksek faizini AKP İktidarında gördü. Eylül 2018'de 625 baz puan olarak artış yapmıştı, onu da geçen ay kırdı ve 650 baş puan olarak yeni bir faiz artışı geldi. Maaşlar yüzde 25 artarken ekmek yüzde 50 arttı. Akaryakıt 2021 yılından günümüze kadar toplamda 12 TL artarken son bir ayın içinde 15 TL arttı. Bir buçuk yıl içinde 12 TL artmasıyla nelere zam gelmişti, nelerin yüzde yüzün üstünde artmasına sebep olmuştu bir düşünün. Şimdi ise 15 TL zam gelmesiyle nelerin artacağını da düşünmeye başlayalım.” diyerek vatandaşların bu konuda dikkatli olması gerektiğini söyledi.

BİRLİKTE YEMEDİK AMA BİRLİKTE ÖDEYECEĞİZ

Bu ekonomik krizin zenginleri daha fazla zengin yaptığını sözlerine ekleyen Saral, “Parası olup faiz belasından korkmayanlar parasını bankaya bir geceliğine koyup yüzde 42 faiz elde ediyorlar. 1 milyonu olan bir gecede 4.200 TL alıyor. Peki bu paralar kimden çıkıyor? Tabiî ki her daim ezilen orta sınıf ile alt sınıftan. Maalesef bu sömürü sistemine evet diyen yüzde 52 yüzünden vermeyen yüzde 48 ile verenlerin alt kesimi de zarar görüyor.” diyerek ‘Birlikte yemedik ama birlikte ödeyeceğiz’ dedi.

Editör: Köksal Ustaoğlu