Grafik Tasarım / Aleyna AYDIN

Akçaabat Belediyesi ekiplerince dikilip köklendirilen 25 bin Aronya Fidesi, daha önce başvuru yapmış olan ve uygun şartları sağlayan 100 çiftçiye Kasım Ayı’nda verilecek.

Akçaabat Belediyesi, Akçaabat Ziraat Odası ve Akçaabat İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerinden oluşan heyet, Aronya yetiştiriciliği için başvuru yapan 100 çiftçinin bahçelerinin şartlara uygunluğunu denetleyecek.

“ÇİFTÇİMİZE ÖNCÜ OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Aronya Meyvesi yetiştiriciliğinde Akçaabat’ın üs bölge olması arzusunda olduğunu ve gerekli çalışmaları desteklediğini belirtti.

Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, “Aronya meyvesi, antioksidan içeriği ve alternatif tıptaki önemi sebebiyle süper meyve olarak anılıyor. Birçok alanda geniş kullanımı olan ve tarımsal getirisi yüksek olan bir meyvenin Akçaabat’ta yetiştirilmesi bizim için çok değerlidir. Aronya meyvesinin çiftçilerimiz tarafından yetiştirilmesi ve üretiminin hızla artmasını istiyoruz. Bu sebeple, paydaş kuruluşlarca oluşturulan teknik heyetin arazilerini inceleyip uygun koşullara sahip olduğunu bildirdikleri ve daha önce başvuru yapıp kurayla belirlenen 100 çiftçimize, Belediyemiz seralarında ürettiğimiz şu anda da köklendirme aşamasında olan 25 bin aronya meyvesi fidesi dağıtacağız. Şehrimizin mikroklima iklim özelliği nedeniyle aronya meyvesi Akçaabat’ta kolaylıkla yetiştiriliyor. Fidanın dikiminin ikinci yılından itibaren ürün alınabiliyor. Gerek yaş meyvesi gerekse kuru meyvesinin pazar fiyatı oldukça yüksek. Hasattan sonra depo de ömrü uzun. Şu ana kadar yaklaşık 100 dönüm aronya bahçesi oluşturduk. Dağıttığımız Aronya fideleriyle hedefimiz dikili aronya bahçesi alanını 1000 dönüme çıkarmaktır. Ürünlerin satışının yapılacağı, işleneceği AKÇAHASAT Tesisimiz de hazır. Her yönüyle üretmeye ve çiftçimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Aronyanın şehrimizde yaygınlaştırılması için gerekli tüm çalışmaları yapıyoruz. Çiftçilerimizin Aronya Yetiştiriciliğine olan ilgisinden çok memnunuz. Aronya Çiftçi Destekleme Projemizde bize destek veren ve işbirliği yapan İlçe Tarım Müdürlüğü’ne ve İlçe Ziraat Odası’na;  Aronya meyvesi üretiminde emek veren çiftçilerimize, ekiplerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.” Dedi.

ARONYA FİDESİNİN DİKİMİ, BAKIMI VE HASADI NASIL OLMALIDIR?

 Aronya Meyvesi dikilecek bahçeler eğimli arazi olmalı ve sürülmelidir. Fidan dikilecek olan çukurlar 2 metre aralıklarla açılmalıdır. Fidan çukurlarının içinin doldurulması için toprak harcı hazırlanmalıdır. Toprak harcı eşit ölçülerde yanmış hayvan gübresi, dere kumu, bahçe toprağından oluşmalıdır. Fidan çukurlarındaki toprak fidan kök boğazını geçmemelidir. Bahçelerimizdeki sulamalar damla sulama sistemiyle olacaktır. meyvelerin olgunlaşması; budama şekline, bırakılan dal tipine, iklime ve türe bağlı olarak 90 ile 110 gün arasında değişiyor. Ortalama Eylül Ayı başında olgunlaşan meyveler yumuşayarak renkleniyor ve tatlanma meydana geliyor. İrileşen meyveler, tam olgunluk evresinde elle veya makineyle hasat ediliyor.

Olgunlaşmamış meyveler toplandığında kalite daha düşük olduğu için hasat öncesi olgunlaşmadan emin olmalısınız. Hatta henüz rengini almamış olan meyveyi kesinlikle tüketmemelisiniz. Aronyanın koyu mor renkli, iri taneli, yumuşak ve hasada uygun olgunlukta tüketilmesi önem arz ediyor.

Editör: Köksal Ustaoğlu