İlki 2018 yılında düzenlenen Akpınar Büyükoba Göç Festivali Akpınar Mahallesi Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ile Akpınar Muhtarlığının organizesinde bu yıl da gerçekleştirilecek.

Asırlardan beri devam eden yayla göçleri konusunda farkındalık yaratmanın yanı sıra otantik etkinlikle Akçaabat'ın turizmine katkı sağlamak ve geleneği gelecek kuşaklara taşımak amacıyla organize edilen 4. Akpınar Büyükoba Göç Festivali 14 Temmuz 2024 Pazar günü saat 11.00 Büyükoba Yaylası Sela Mevkii’nde yapılacak. Geleneksel kıyafetleri içerisindeki yaylacıların sela mevkii’nde davul, zurna ve kemençe eşliğinde karşılanacakları etkinlikte birçok yöresel sanatçı sahne alacak.

Akpınar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek Başkanı Osman(Murat)Bıyıklı yaptığı açıklamada bu yıl 4.’sünü düzenleyeceğimiz yayla göçü festivalinde turizmin gelişmesi açısından önemli olduğunu belirterek şunları söyledi:

BÜYÜKŞEHİR’DEN YENİLİKÇİ GÜNEŞ ENERJİSİ PROJESİ BÜYÜKŞEHİR’DEN YENİLİKÇİ GÜNEŞ ENERJİSİ PROJESİ

"Yaylalar hepimiz için farklı bir anı hafızamızda yer ediyor burada 4.’sünü düzenleyeceğimiz bu festivalde eski kültürümüzü unutturmamak istiyoruz. Göçümüzde yaşamış olduğumuz güzel anıları gelecekteki çocuklarımıza aktarmak istiyoruz bu festivalin amacı o. Bunun önemini biliyoruz yaylalarımız hepimizin ve yaylaların hayvancılığın ve turizmin gelişmesi adına kullanmalıyız.14 Temmuz’daki göç festivalimize tüm halkımızı davet ediyorum

Editör: Köksal Ustaoğlu