Akçaabat Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, vatandaşların dini, vicdani ve insani duygularını istismar eden dilencilere yönelik uygulamalarına devam ediyor.

Akçaabat’ın birçok noktasında Zabıta Müdürlüğü Ekiplerince vatandaşların dini, vicdani ve insani duygularını istismar etme yoluyla para kazanmaya çalışan dilencilere yönelik yapılan denetimlerde, dilenciler hakkında işlem yapılırken, topladıkları paralara da kanunlar çerçevesinde el konuluyor.

TRABZON ÜNİVERSİTESİ İLE SGK ARASINDA EMEKLİLERE ÖZEL İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI TRABZON ÜNİVERSİTESİ İLE SGK ARASINDA EMEKLİLERE ÖZEL İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

2024 yılı içerisinde yapılan denetimlerde 25 dilencinin üzerinden çıkan 22.636,25 TL’ye el konulurken, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu 33. Madde hükmüne istinaden her birine idari yaptırım karar tutanağı düzenlendi.

Bazı dilencilerin il dışından gelerek yevmiye usulü çalıştığını bazı dilencilerin ise Akçaabat’ta ikamet ederek dilenmeyi meslek haline getiren ailelerden oluştuğunu belirten Zabıta Müdürlüğü ekipleri, vatandaşların dilencilere itibar etmemesi ve para vermemesi gerektiğini vurgulayarak dilencilere yönelik denetimlerin düzenli olarak devam edeceğini duyurdu.

Konu ile ilgili konuşan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, “Zabıta Müdürlüğümüze bağlı ekiplerimizce işlek sokak ve caddelerden toplanan dilencilerin üzerlerinde çıkan paralara el konulup, Kabahatler Kanununa göre gerekli işlemler gerçekleştiriliyor. Burada vatandaşlarımıza da önemli görevler düşüyor. Bu şahıslara para verilmemesini istiyoruz. Para verildiği sürece dilenciliğe ve duygu istismarına devam ediyorlar; hatta bu işi meslek olarak benimseyip ailecek yapıyorlar. Vatandaşlarımızın bu tür haksız kazanç elde etmek isteyen kişilere itibar etmemelerini, Belediyemiz Zabıta Müdürlüğü’ne şikâyette bulunmalarını rica ediyoruz. Vatandaşlarımızın huzurlu bir şekilde yaşam sürmeleri için denetimlerimizin aralıksız devam edeceğini belirtmek isterim. Yaptığımız hummalı çalışmalar neticesinde civar il ve ilçelere oranla Akçaabat’ımızda dilenci sayısının çok az olduğunu da vurgulamak isterim.” dedi.

Editör: Köksal Ustaoğlu