Akçaabat genelinde devam eden ve büyük bir kısmı tamamlanan sokak sağlıklaştırma çalışmaları kapsamında İstiklal Caddesi’nde binaların ve dükkanların dış cepheleri iyileştirildi; dükkan tabelaları ve caddenin zemini yenilendi; cadde, boydan boya aydınlatma aksesuarlarıyla donatıldı. 

Akçaabat Belediyesince yeni bir siluet kazandırılıp açık çarşı haline getirilen İstiklal Caddesi, caddedeki esnafların da talebi doğrultusunda taşıt trafiğinden arındırılarak yayalaştırıldı. Bu sayede trafiğe kapatılan İstiklal Caddesi’nin yayalarla daha çok buluşması sağlandı.

AKÇAABAT’IMIZA ÇOK YAKIŞTI

Hayata geçirdiği projelerle Akçaabat’ın marka değerine önemli katkılarda bulunan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, İstiklal Caddesi’nin yayalaştırılarak açık bir çarşı haline getirilmesini çok önemsediğini vurguladı. Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, “İstiklal Caddesi’ni trafiğe kapatmadan önce hem vatandaşlarımızın hem de cadde esnafımızın görüşlerini anketle belirledik. Onların da isteklerini dikkate alarak güzel bir çalışamaya daha imza attık. İstiklal Caddesi’nin yayalaştırılması ve caddede yapılan iyileştirme çalışmalıları herkes tarafından çok beğenildi; tan not aldı. Akçaabat’ta açık bir AVM yapmak istiyoruz. Bu isteğimizin ilk adımı İstiklal Caddesi’nin açık bir çarşı haline getirilmesi oldu. Her geçen gün daha çok gelişen Akçaabat’ımıza yeni çarşımız çok yakıştı. Hem daha işlevsel hem de gecesiyle gündüzüyle ayrı güzel oldu. Vatandaşımızın beklentisini olabildiğince karşılayacak bir açık çarşı oluşturduk.  Adım adım yapılan İstiklal Caddemiz artık ışıl ışıl bir cadde ve açık çarşı. Akçaabat’ımız da Akçaabatlımız da her şeyin en güzeline layık. Şehrimiz için yapacak daha çok projemiz var. Durmak yok. Yılmadan ve yorulmadan, ilk günkü azimle ve aşkla çalışmaya devam edeceğiz. ” Dedi.

ORTA CADDE’DEN ÇIKAN LEZZET AKÇAABAT’IN ÜNÜNE ÜN KATMIŞTI

İstiklal Caddesi’nden çıkan Akçaabat Köftesinin ününe ün kattığının altını çizen Başkan Ekim konuşmasına şöyle devam etti; “Akçaabat denilince aklımıza gelen öncelikli şeylerden biri de kuşkusuz ki Akçaabat Köftesidir. Akçaabat Köftesi 1945’li yıllarda Orta Cadde’de kasap dükkanı bulunan ustalar, caddede bulunan dükkanlarının önünde kendileri için mangalda köfte pişirirlerdi Etrafa enfes kokular yayan, yiyenlerin damaklarında ayrı bir lezzet bırakan bu köftede bir kez olsun tatmış olanlar kasaplardan kendileri için de köfte yapılmasını istiyorlardı. Akçaabat köftesi işte böyle ünlendi. Bu sebeple İstiklal Cadde’mizin hemen alt kısmında bulunan Orta Cadde, Akçaabat için tarihi önemi de büyüktür. Büyük bir özenle ve titizlikle hayata geçirdiğimiz İstiklal Caddesi açık çarşımızın oluşturulmasında emeği geçen herkese, görüş ve önerileriyle bizleri destekleyen tüm esnaf ve vatandaşlarıma gönülden teşekkür ediyorum.”

Editör: Köksal Ustaoğlu