‘OTOBÜS DURAĞINDA ÜÇ BENCİL’, ÇOCUKLAR İÇİN AKÇAABAT’TA SAHNELENDİ ‘OTOBÜS DURAĞINDA ÜÇ BENCİL’, ÇOCUKLAR İÇİN AKÇAABAT’TA SAHNELENDİ

Hamam Çimeni Çarşısı Sanat Galerisi’nde düzenlenen Resim Sergisi’ne Akçaabat Kaymakamı Ramazan Kurtyemez, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Belediye Meclis Üyeleri, AK Parti Akçaabat İlçe Kadın kolları Başkanı Satu Şahin ve yönetimi, Sivil Toplum Kuruluşlarını Başkanları, Daire Amirleri, ressamlar ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Türkiye’nin 14 farklı şehrinden 44 ressamın eserlerinin sergilendiği Çağdaş Türk Ressamları Resim Sergisi’nin ilki Paris’te, ikincisi Batum’da üçüncüsü ise Akçaabat’ta açıldı. Özgün eserlerden oluşan özel koleksiyonla görücüye çıkan Resim Sergisi, sanatseverler tarafından yoğun ilgi gördü.

Çağdaş Türk Ressamları resim Sergisinin açılış konuşmasını Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim yaptı. Başkan Ekim konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “ Cumhuriyet’imizin 100. Yıldönümü sebebiyle düzenlemiş olduğumuz Çağdaş Türk Ressamları Sergimize hepiniz hoş geldiniz; safalar getirdiniz. Biz, Akçaabat Belediyesi olarak Cumhuriyet’imizin 100. Yılını Mart Ayı’ndan beri yaptığımız çeşitli etkinliklerle kutluyoruz.

100. Yıla özel sergiler, konferanslar, söyleşiler ve konserler düzenledik. Bugün, burada açılan Çağdaş Türk Ressamları Sergisi’ni daha önce açmayı planlamıştık. Ancak Filistin’de yaşanan katliam sonrasında ülkemizde milli yas ilan edilmesi sebebiyle, sergimizi ileri bir tarihe ertelemek durumunda kalmıştık. Bu sergimizin açılışını şimdi yapıyoruz. Sergimiz, özel bir koleksiyondan oluşuyor. İçeride birbirinden değerli ve özgün eserler var. Sergimizi gezerken büyük keyfi alacağınıza eminim. Bu vesile ile tüm ülkemizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı tekrar kutluyor; birlik, beraberlik, kardeşlik içerisinde İnşallah nice yüzyıllara diyorum. Bu serginin hazırlanmasına katkı sağlayan başta ressamlarımız olmak üzere emek veren herkese şükranlarımı sunuyorum. Kültür, Sanat ve Turizm Şehri Akçaabat’ımızda kültürel ve sanatsal etkinlikler artarak devam edecektir.”

BAŞKAN EKİM, İSRAİL’İ KINADI

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Çağdaş Türk ressamları Resim Sergisi’nin açılış konuşmasında İsrail’in Filistin’e yapmış olduğu insanlık dışı saldırıları da kınadı. İsrail- Filistin Savaşı’nın bir n önce sonlandırılması ve bu konuda tüm dünya ülkelerinin üzerine düşen görevi ivedilikle yapmaları gerektiğinin altını çizen Başkan Ekim, “Dünya, acımasızlıklarla dolu. Günümüz dünyasında facialar çeşit çeşit. Her facia, arkasında bir acı bırakır; gönüllerde ise derin yaralar bırakır. Ama, bugünlerde Filistin’de olanları unutmak olmayacak. Çocuklar, kadınlar öldürülüyor. Vicdanlar yaralı; Vicdanlar duyarsız. Filistin’de yaşanılanın dünyada bir eşi daha yok. Bütün dünya, yas tutması gerekirken; hala Siyonist, terörist İsrail’in arkasında saf tutmakta. Bütün dünya, tüm savaş kurallarını, hukukunu göz ardı eden, günlerce Gazze’ye Filistin’e bomba yağdıran, Kudüs’e Müslümanları sokmayan İsrail’e göz yummakta. Biz diyoruz ki; bu savaşı durdurun. Çocuklar ölmesin; bölgeye barış gelsin. Biz katillerin değil; Filistin halkının yanındayız. Dualarımız Filistinli kardeşlerimizle… İsrail’in Filistinli Müslüman kardeşlerimize yapmış olduğu zalim saldırıyı, insanlık dışı müdahaleyi şiddetle nefretle kınıyorum. Sivilleri, kadınları, çocukları ve Müslüman kardeşlerimizi acımasızca öldüren zalim İsrail Devleti’nin kahrı perişan olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. “ dedi.

Editör: Köksal Ustaoğlu