Karadeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Köksal’ın konuşmacı olduğu konferansa; Akçaabat Kaymakamı Yusuf Cankatar, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, AK Parti Akçaabat İlçe Başkanı Muhammet Ali Yılmaz, Akçaabat İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Usta, daire amirleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferansta, Kurtuluş Savaşı yıllarında Doğu Karadeniz’de yaşanan göç olayları, Akçaabat’ın durumu, savaşta yaşananlar, göçün sebep olduğu acılar, göç sebebiyle azalan nüfus,  Akçaabat’ın düşman işgalinden kurtuluş mücadelesi, şehrin savunması gibi konular ele alındı.

Konferans, katılımcıların soruları ve cevaplarla sona erdi. Konferans sonunda duygu ve düşüncelerini dile getiren Akçaabat Belediyesi Başkanı Osman Nuri Ekim, “Karadeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Köksal’a bilgi paylaşımından dolayı teşekkür ediyorum. Akıcı ve etkileyici üslubuyla bizi savaş yıllarına götürdü. Savaş, tek başına çok büyük ve zor bir olay. Savaşın üzerine bir de göç eklenince o yıllarda insanların yaşadıkları zorluklar kat kat artıyor. O dönmelerde genç erkek nüfus cephedeydi. Çocuklar, kadınlar ve yaşlılar geride kalanlardı ve göç etmek zorundaydılar. İnsanların yerinden yurdundan, vatanından toprağından ayrılmak zorunda kalması hangi açıdan bakarsanız bakın zordur. Vatanımızın her karışı büyük fedakarlıklar ve mücadelelerle elde edildi; korundu. O dönemlerde savaşarak cephede koruduğumuz vatanımızı günümüzde çok okuyarak, bilime ve teknolojik gelişmelere önem vererek korumalıyız. Gençler, gelecek size emanettir.” Dedi.

AKÇAABAT BELEDİYESİ’NDEN ÇOCUKLARA BÜYÜK ETKİNLİK AKÇAABAT BELEDİYESİ’NDEN ÇOCUKLARA BÜYÜK ETKİNLİK

Konuşmanın ardından Akçaabat Kaymakamı Yusuf Cankatar ve Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim Karadeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Köksal’a plaket ve çiçek takdim ettiler.

korfez-2

Editör: Köksal Ustaoğlu