Tarım Ve Orman Bakanlığı, DSİ Genel Müdürlüğünde 2000 Yılından Beri Çeşitli Birimlerde Mühendis, Şube Müdürü, Bölge Müdür Yardımcısı Ve Bölge Müdürü Olarak Görev Yapmış Olan, 29 Temmuz 2021 Tarihinden İtibaren İse Dsi Genel Müdür Yardımcısı Olarak Görev Yürüten Mehmet Akif Balta, 28 Aralık 2022 Tarihinde, Prof. Dr. Lütfi Akca'dan DSİ Genel Müdürlüğü Görevini Devralarak Çalışmalarına Başladı.

Görevi Devraldıktan Sonra Yazılı Bir Açıklama Yapan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Dsi Ülkemizin Kalkınmasında Kilometre Taşlarından Olup, Bir Markadır. DSİ’nin Hizmetlerinden Faydalanmayan Tek Bir Vatandaşımız Yoktur. Düne Kadar Olduğu Gibi Bundan Sonrada Durmadan, Yılmadan, Yorulmadan Ve Gece Gündüz Demeden Daha Çok Çalışmaya Devam Edeceğiz. Bizler Bugün Bu Bayrağı Devralmış Olmaktan Gurur Duymakla Birlikte Bu Bayrağı En İleriye Taşımakla Mükellef Olduğumuzun Bilincindeyiz. ‘Müslümanın İki Günü Eşitse Ziyandadır’ Hadis-İ Şerifinden Yola Çıkarak, Yarın Bugünden Daha Çok Çalışacağız. Bilindiği Üzere İklim Değişikliği Su Kaynakları Üzerinde Olumsuz Etkisini Göstermektedir. Bu Sebeple Su Kaynaklarının Korunması Ve Etkin Kullanımının Önemi Daha Da Artmıştır. Dünyayı Etkisi Altına Alan Salgın Süreci Ve Bununla Birlikte Yaşanan Gıda Krizi De Suyun Önemini Bir Kez Daha Gözler Önüne Sermiştir. Su, Hayatın Merkezinde Olduğu Gibi Kalkınmanın Da Merkezindedir. Susuz Bir Kalkınmanın Mümkün Olmadığı Aşikârdır.  Bundan Dolayı Kurumuzun Çalışmalarının Önemi Artmıştır. Her Gün Bir Önceki Günden Daha Çok Çalışmamız Gerekmektedir. Yarın Karşılaşacağımız Sorunları Aşmak İçin Bugün Daha Çok Çalışacağız. Su Kaynaklarının Yönetiminde, Günümüz Şartları Dikkate Alındığında “Risk Yönetimi” Anlayışımızın Merkezini Teşkil Etmektedir. Çünkü İklim Değişikliğinin Ortaya Çıkardığı Risklerin Yanı Sıra Kuraklık, Sel Ve Taşkınların Tabiatında Var Olan Belirsizlikler De Bulunmaktadır. Bu Belirsizlikleri Ortadan Kaldırmak İçinde Su Yönetiminin En Tepesinde, Suyu Planlayan Ve Bu Plan Dâhilinde Su Yapılarını İnşa Eden Dsi Gelmektedir. Bu Tesisleri İnşa Ederken Ülkemizin Su Arzını Arttırmayı Su Talebini İse Azaltmayı Mümkün Kılacak Mühendislik Çözümler Üretme Gayreti İçindeyiz. Sonuç Olarak Su Kaynaklarımızı Gıda Ve Enerji Arz Güvenliğine Olabildiğince Katkı Sağlayacak Bir Planlamayla Yönetmek İçin Mesai Mefhumu Gözetmeksizin Çalışıyor, Hangi Havzada Hangi Faaliyette Bulunacağımızı, Hangi Ölçüde Su Tüketeceğimizi Titiz Hesaplarla Belirliyoruz.'' Dedi.

Sayın Cumhurbaşkanımızın İfadesi İle ‘’Suyumuzu Korumakla Vatanımızı Korumak Arasında Hiçbir Fark Yoktur.’’

Dolayısı İle Bizlerde ‘Su Vatandır ’Diyoruz. Vatana Hizmetkâr Olmaya Devam Ediyoruz.

'Dolayısı İle Ülkemizin 2023 Yılı Hedefleri Doğrultusunda Suyumuzu İsraf Etmeden Ve Su Kaynaklarımızı En Verimli Şekilde Kullanmak İçin Gece Gündüz Demeden Mesai Mefhumu Gözetmeden Çalışacağız. Bize Bu Görevi Tevdi Eden Tarım Ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vahit Kirişçi'ye Ve Görevi Devraldığım Sayın Prof. Dr. Lütfi Akca'ya Şükranlarımızı Sunuyorum. Allah Bizi Milletimize Karşı Mahcup Eylemesin. Rabbim Yar Ve Yardımcımız Olsun.''

Mehmet Akif Balta Kimdir?

1975 Yılında Trabzon’da Doğdu. İlkokulu Trabzon Akçaabat Merkez İlkokulu, Orta-Lise Tahsilini Akçaabat İmam Hatip Lisesinde Tamamladıktan Sonra 1997 Yılında  Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden Mezun Oldu. Kısa Bir Süre Özel Sektörde Çalıştıktan Sonra 1999 Yılında Erzurum’da Kısa Dönem Olarak Askerliğini Tamamladı.18.07.2000 Tarihinde Dsi Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğünde Mühendis Olarak Göreve Başladı. 2000 Yılından Beri Dsi’de Çeşitli Birimlerde Mühendis, Şube Müdürü, Bölge Müdür Yardımcısı Ve Bölge Müdürü Olarak Çalışmıştır. 29 Temmuz 2021tarihinden İtibaren Dsi Genel Müdür Yardımcısı Olarak Görev Yapmaktadır.  Evli Ve İki Çocuk Babasıdır.

Editör: Köksal Ustaoğlu