Akçaabat ilçesine bağlı Yenimahalle’de yaşayan ve işyeri de aynı yerde yer alan kemençe ustası Caner Dertli açtığı kemençe imalat atölyesinde kemençe üretimi yapıyor.

Caner Dertli, şimdilerde ise iş yerine gelen müşterilerini kemençe çalarak karşılıyor.

ÇOCUKLUK HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ, HEM ÇALIYOR HEM SATIYOR

Küçük yaşlarda çocukluk hayali olan kemençe merakına Akçaabat Yenimahalle’de açtığı imalat atölyesine kavuşan dertli, zamanla üretime geçerek kemençe satmaya başladı.

İş yerinde kemençe üretimi yapan kemençe ustası Caner Dertli, "Kemençe merakım çocukluğumdan gelen heves oldu. Bir arkadaşımın vesilesi ile kemençe ile tanıştım. 'Bunu nasıl çalarım, nasıl bundan ses çıkarırım?' diye arkadaşıma sordum. Daha sonra çok da profesyonel olmasam da kendimi mutlu edecek kadar çalmaya başladım. Bazen buraya gelen müşterilerimize mini kemençe konseri veriyorum. İş yerimize gelen arkadaşlarımıza ya da özel müşterilerimize kemençe çalarak onlara farklı bir renk katıyorum." dedi.

Dertli, Atölyemde el yapımı kemençe imal ediyorum. Yaptığım kemençelerin tamamını Erik, ardıç, dut ve kiraz ağacından yapıyorum. Özellikle son yıllarda yurt dışındaki vatandaşların kemençeye olan ilgisi daha da arttı. Kemençenin son yıllarda daha da yayılmasının ardında, gurbetçilerin kültürlerini gittikleri ülkede devam ettirme çabası var. Şu anda Akçaabat’ta yer alan imalathanemizden yurt içi başta olmak üzere Avrupa’nın değişik ülkeye kemençe satışı yapıyorum.

Adres:

CANER DERTLİ

Kemençe İmalat Atölyemiz Sabah:10.00 – akşam:22.00 Saatleri Arasında Açıktır.

İnstagram: kemenceprofessi

Facebook: Caner Dertli

İletişim:0 543 583 92 83

Editör: Köksal Ustaoğlu