Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, şehir merkezini; görünüm ve kullanılabilirlik açısından oldukça geliştiren projeleri hayata geçirdi.

Söz uçar, eser kalır düsturu ile Akçaabat’a yeni meydanlar kazandırıldı; sahil park revize edildi, sokak sağlıklaştırmalarıyla hem Akçaabat modern bir görünüm kazandı hem de şehrin turizm potansiyeli arttı.

AKÇAABAT’TA YAŞAM KALİTESİ ARTTI

Modern çağın gereklerine uygun, Akçaabatlıların ihtiyaçlarına ve isteklerine yönelik projeler tasarlayıp bu projeleri hayata geçiren Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, şehre nefes aldıran işlerden bir kaçını anlattı.

“Akçaabat’ımız için yaptığımız projelerde ve şehrimize kazandırdığımız yatırımlarımızda uzun vadeli planlama, vizyon ve kararlılık ilkelerini önde tuttuk.” Diyen Başkan Ekim sözlerine şöyle devam etti; “Akçaabatlılarımızın yaşam kalitesini arttırmak ve günlük yaşamlarını kolaylaştırmak, şehrimizin modern bir siluet kazanmasını sağlamak öncelikli hedeflerimiz arasında yer aldı.

CHP TRABZON MİLLETVEKİLİ AV. SİBEL SUİÇMEZ “ALICI DA SATICI DA DERTLİ” CHP TRABZON MİLLETVEKİLİ AV. SİBEL SUİÇMEZ “ALICI DA SATICI DA DERTLİ”

Projelerimizde ve yatırımlarımızda turizmi teşvik etmeyi, şehrin ekonomik ve sosyal gelişimine katkıda bulunmayı, şehrin kimliğini ve karakterini yansıtan özgün ve sürdürülebilir eserler yaratmayı ve bu eserlerin gelecek nesillere miras olarak kalmasını gaye edindik. Sokak sağlıklaştırmalarından park ve yeşil alanların oluşturulmasına, turizmden tarihi eserlerin restorasyonuna kadar birçok alanda şehrin çağdaş ve sürdürülebilir bir geleceğe doğru ilerlemesine katkıda bulunduk. Bu minvalde yaptığımız çalışmalar kapsamında Akçaabat Sahil Parkımız yenilenen yüzüyle hizmete açıldı.  

Yürüyüş ve bisiklet yollarıyla, denize sıfır oturma alanlarıyla, dokuya ve mimariye uygun seyir terasları ve kafeteryalarıyla, aktivite alanlarıyla, revize edilen amfi tiyatrosuyla, yöresel ürün satış alanlarıyla, çocuk parklarıyla, yenilenen aydınlatma, sulama, güvenlik sistemi ve kent mobilyalarıyla sahilimiz artık dört mevsim canlı.  Yediden yetmişe herkesin severek kaliteli zaman geçirdiği denize nazır Millet Bahçemiz dolup taşıyor.  Sosyal donatı alanları, millet kıraathanesi, kütüphane, çocuk oyun alanları, yürüyüş yolları, dinlenme ve piknik alanları, birbirinden farklı ve çok çeşitli bitkileriyle görenleri mest ediyor. Sirkülasyonun en yoğun olduğu yerlerden biri olan Fatih Parkı’nı bütüncül bir yaklaşımla ele alıp yeniledik.

Burada zemin çalışması, kent mobilyaları, engelli rampaları, büfeler, ışıklandırma, peyzaj ve güvenlik çalışmaları ve hatıra alanları oluşturduk. Fatih Parkı, modern Akçaabat’a uygun bir kent meydanı niteliği kazandı.  Akçaabat çarşı bölgesinde sokak sağlıklaştırmaları yaptık. Bu kapsamda cephe giydirmeleri, boya ve düzenleme işlemleri, zemin iyileştirmeleri, dükkan cephelerinin yenilenmesi, tabela standardizasyonu çalışmalarını tamamladık. Ayrıca İstiklal Caddemizi araç trafiğinden arındırarak bu alanda açık AVM Modeli uyguladık. Ortamahalle sokak sağlıklaştırma projemizle mahallenin sokaklarında bulunan tarihi yapıların cepheleri iyileştirildi; yol ve kaldırım düzenlemeleri yapıldı; sokak kaplamaları ve aydınlatma elemanları mevcut dokuya uygun olarak yenilendi. Hem Akçaabat’ın hem de Ortamahalle’nin cazibesini arttıracak olan Ortamahalle Müzemizi şehrimize kazandırdık. Ortamahalle’de bulunan tarihi yapıyı aslına uygun olarak restore ettik. Müzemizin içerisinde Akçaabat’ımızın tarihini yansıtan eserler ve kalıntılar yer alıyor.”

B8A39151 Edce 40Dd B216 0D313C378E45

Editör: Köksal Ustaoğlu