Aylık toplantılarına devam eden Akçaabat Belediyesi Kültür Araştırma Kurulu’nun Aralık Ayı toplantısı Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim başkanlığında yapıldı.

Kültür Araştırma Kurulu’nun Aralık Ayı toplantısının gündeminde 31. Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali’nin tarihi, 17 Şubat Akçaabat’ın Kurtuluşunun kutlama programının içeriği ve 28 Kasım Akçaabat’ın İlçe Oluş gününün aynı zamanda ‘Akçaabatlılar Günü’ olarak kutlanması yer aldı.

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim başkanlığında Aralık Ayı toplantısını gerçekleştiren Kültür Araştırma Kurulunun aldığı karar doğrultusunda 31. Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halkoyunları Festivali, 20-23 Temmuz 2023 tarihleri arasında yapılacak.

Genel değerlendirme, görüş ve önerilerin yer aldığı toplantının son bölümünde Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, kurul üyelerine ilçedeki çalışmalar hakkında bilgi verdi. Başkan Ekim, 31'incisi düzenlenecek olan Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali’nin Akçaabat için önemine değinerek şunları kaydetti; “Geçmiş dönemlerden bu yana şehrimizde yapılan kültürel ve sosyal faaliyetler neticesinde ilçemiz “Kültür Sanat ve Turizm Şehri Akçaabat” sloganı ile anılmaktadır. Biz de bu slogana yakışır organizasyonlar düzenlemeye önem veriyoruz. Bilindiği gibi Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivalimize yurt içinden ve yurt dışından birçok halk oyunları grupları katılıyor. Şehrimize gelen misafir gruplarımız hem Akçaabat’ımızı geziyor hem de Akçaabat’ımızın kültürünü öğreniyor. Halk oyunları grupları Akçaabat’ımızı kendi memleketlerinde anlatıyor, tanıtıyor; bizim gönüllü turizm elçilerimiz oluyorlar. Festival kapsamında Akçaabat’a gelen halk oyunları grupları şehrimizin tarihini, doğasını ve kültürünü tanıtmakta bizlere katkı sağlıyorlar. Festivalimizin gündüzü çok renkli gecesi ise gerek yöresel gerekse ülke çapında ünlenmiş sanatçıların konserleriyle şenlikli geçiyor. Festivalimiz boyunca tüm şehir eğlenceye doyuyor. Kültür Araştırma Kurulu ile birlikte istişare ederek 2023 yılında 31. Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halkoyunları Festivali, 20-23 Temmuz 2023 tarihleri arasında yapılmasına karar verdik. Ayrıca Akçaabat için büyük önem arz eden 17 Şubat Akçaabat’ın Kurtuluşunun kutlama programının içeriğini belirleyerek 2022 yılında ilke kez kutladığımız, bundan sonra her yıl kutlayacağımız,  28 Kasım Akçaabat’ın İlçe Oluş gününün içeriğini ve bu anlamlı günün aynı zamanda ‘Akçaabatlılar Günü’ olarak kutlanmasını kararlaştırdık. Kültür Araştırma Kurulu ile birlikte aldığımız bu kararların ilçemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.”

Editör: Köksal Ustaoğlu