Temel atma törenine; Adalet Bakan Yılmaz Tunç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Trabzon Milletvekili Mustafa Şen, AK Parti Trabzon Milletvekili Vehbi Koç, AK Parti Trabzon Milletvekili Yılmaz Büyükaydın, Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç,  AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik, Akçaabat Kaymakamı Ramazan Kurtyemez, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Akçaabat Cumhuriyet Başsavcısı Hacı Şeref Özsöğüt, AK Parti Akçaabat İlçe Başkanı Muhammet Ali Yılmaz, Siyasi Partilerin İl ve İlçe yönetimleri, kamu kurum ve kuruluşlarının daire amirleri, Trabzon ve Akçaabat protokol mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Temel atma töreninde konuşan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Bugün Akçaabat Adalet Sarayımızın açılışı vesilesiyle sizlerle beraberiz. Yeni adalet sarayımızın Akçaabatlı hemşehrilerimize hayırlı olmasını cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum. Trabzon'da bulunmaktan duyduğum memnuniyeti belirtmek istiyorum. Akçaabat'ımıza ve Trabzonlu hemşehrilerimize şükran borçluyuz. Ne yapsak azdır. Sn Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın sizlere selamını iletiyorum. Geçen hafta 12 askerimizi PKK'nın kalleş saldırısında şehit verdik. Buradan kahramanlarımızı Allah'tan rahmet diliyorum. Filistin'de insanlığın gözü önünde savaş suçu işlenmeye devam ediyor. İsrail’i lanetliyor; Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğunu vurgulayarak orada şehit olan tüm kardeşlerimize de Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Akçaabat'ın adalet sarayı ihtiyacı daha önceki milletvekillerimiz tarafından da takip edildi. Yatırım programına alındı. Milletvekillerimiz hayırlı olsun geldiklerinde Trabzon'umuz. Adalet binasına ihtiyacı var ihale sürecini hızlandırabilir miyiz dediler. Belirtilen süreden de önce Akçaabatı'mıza Adalet Sarayı kazandırarak vatandaşlarımıza hizmet vermeyi sağlamış olacağız. Biraz sonra temelini hep beraber atacağız. Değerli hemşehrilerim Adalet mülkün temelidir. Adalet hakliya hakkı olanı vermektir. Adaletin tam anlamıyla tesis edildiği yerde insan güçlüdür. Aile güçlüdür. Ailenin güçlü olduğu yerde toplum güçlüdür. Devlet güçlüdür. Adaletin güçlü olmasının en temeli hukuk devleti olmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle bugün burada temelini atacak olduğumuz Akçaabat Adalet Sarayı’mızın ülkemize, milletimize, Trabzon’umuza ve Akçaabat’ımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” Dedi.

BAŞKAN GENÇ PERSONELİ İLE BAYRAMLAŞTI BAŞKAN GENÇ PERSONELİ İLE BAYRAMLAŞTI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Trabzon Milletvekili Mustafa Şen, "Bugün bir Adalet sarayının temel atma töreni için burada bulunuyoruz. Sn. Bakanımızın ortaya koyduğu güçlü iradeye teşekkür ediyorum. Gecikme için Akçaabatlılardan özür diliyoruz. Sn. Bakanım deniz manzaralı adliyemiz oluyor. Az aşağı inince deniz, yıkadı çıkınca adalet sarayı, köyler daha yukarda da yaylalarımız. Sn bakanım yaylalarımıza da sizleri bekliyoruz. Sevgili Akçaabatlılar burada bırakmıyoruz. Bitmiyor bu iş. Önümüzdeki 1Birkac ay içinde Vakfıkebir of ve Araklı adliyelerimizin ihalesi yapılacak. Herkes bilir ki devletin dini adalettir. Umarım ki bu güzel binada vicdanlı hakkaniyetli bir şekilde adalet dağıtılır. Herkes buradan hakkını almış olarak ayrılır. Daha adil bir Türkiye daha adil bir dünya sloganıyla Cumhurbaşkanımızın adalete verdiği önemi biliyorsunuz. Hepinizi tekrar saygı ve sevgiyle selamlıyorum" dedi.

Akçaabat Adalet Sarayı’nın temel atma töreninde duygu ve düşüncelerini dile getiren Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, “Akçaabat’ımıza kazandırmayı hedeflediğimiz Akçaabat Adalet Sarayı’nın temel atma törenine, Kültür Sanat ve Turizm Şehri Akçaabat’ımıza hepiniz hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Sayın Bakanım Değerli katılımcılar, 2019 yılından bu yana başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, bakanlarımızın, milletvekillerimizin, Valimizin, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımızın, il ve ilçe başkanlarımızın ve hayırsever iş insanlarımızın destekleriyle Akçaabat’ımıza birçok yatırım ve hizmeti kazandırdık.  İlçemizin geleceğini turizmde görüyor ve turizm yatırımları başta olmak üzere, ulaşımdan altyapıya, istihdamdan spora ve eğitime, kadar ilçemizin geleceğine, çocuklarımızın ve gençlerimizin yarınlarına katkı sağlayacak proje ve yatırımları şehrimize kazandırıyoruz.  2019 yılı Mahalli idareler Genel seçimleri öncesinde vaat ettiğimiz projelerimizin büyük bir kısmını hamd olsun hayata geçirdik. Yatırımlarımızın bir kısmının inşaat çalışmaları devam ederken bir kısmının da proje çalışmalarını tamamladık. Akçaabat’ımızın önemli ihtiyaçlarından biri olan Adalet Sarayı Binamızın da bugün burada temelini atmanın ve bu büyük eseri ilçemize kazandırmanın hep birlikte mutluluğunu yaşıyoruz. Adliye binasının ihalesinin yapıldığından sonra, süreçle ilgili görüşmek üzere AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Trabzon Milletvekilimiz Mustafa Şen ve Önceki Dönem İlçe Başkanımızla sizin yanınıza geldiğimizde bu binanın yapılması konusundaki hassasiyetinizi yakinen görenlerden biri olarak, Akçaabat Belediye Başkanı sıfatı ile şahsım ve ilçem adına sizlere minnettar olduğu ifade etmek istiyorum. Kültür Sanat ve Turizm Şehri olan Akçaabat’ımıza değer katacak hizmetleri yapmaya gayret ettik inşallah sizlerin destekleri ile yapmaya da devam edeceğiz. Yaptığımız her işte bizlere ve şehrimize destek veren başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere,  Bakanlarımıza, önceki dönem bakanlarımıza, milletvekillerimize, önceki dönem milletvekillerimize, Valimize, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımıza, İl ve İlçe Başkanlarımıza, hayırsever iş insanlarımıza ve emeği geçen herkese şahsım ve ilçem adına şükranlarımı sunuyor, satın Bakanım sizleri Akçaabat’ta görmekten şeref duyduğumuzu ifade ederek tüm misafirlerimize bir kez daha güzel ilçemiz Akçaabat’ımıza hoş geldiniz sefalar getirdiniz diyorum.” İfadelerini kullandı.

Temel atma töreninde protokol üyeleri tek tek duygu ve düşüncelerini dile getirerek Akçaabat Adalet Sarayı’nın Akçaabat’a, Trabzon’a ve ülkemize hayırlı uğurlu olması temennilerinde bulundular.

Konuşmaların ardından Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a günün anısına tarihi Ortamahalle tablosu hediye ettiler.

Ardından protokol üyelerinin tamamının katılımlarıyla dualar eşliğinde butonlara basılarak temel atma töreni gerçekleştirildi.

Editör: Köksal Ustaoğlu