2022 SÜLEYMAN ÇELEBİ YILI AKÇAABAT’TA KUTLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 yılının "Süleyman Çelebi Yılı" olarak kutlanmasına ilişkin genelge yayımlanmasıyla birlikte Akçaabat’ta ‘Milli Manevi Hafıza ve Mevlid-i Şerif’ konulu konferans düzenlendi.

Konferansa Akçaabat Belediyesi Belediye Başkan Yardımcısı Serkan Özdemir’in yanı sıra daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Trabzon Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dr. İbrahim Erol’un konuşmacı olduğu programda Süleyman Çelebi’nin en önemli eserlerinden biri olan Mevlid olarak bilinen Vesiletün Necat adlı eseri anlatıldı. Konferansta Trabzon Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dr. İbrahim Erol, Vesiletün Necat’ın neden yazıldığını, hangi makamlarda yazıldığını ve manasının ne olduğunu anlattı. Mevlid (Vesiletün Necat)’tın çeşitli kısımlarını da uygun makamlarda seslendiren Dr. İbrahim Erol, ‘Her kültür kendi gökyüzüne bakar.’ sözü ile milletlerin milli ve manevi geleneklerinin, göreneklerinin ve duygularının benliklerinin oluşturduğunu örneklerle anlattı.

Programın son bölümünde konferansa katılan öğrenciler sorular sorudu; Trabzon Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dr. İbrahim Erol soruları cevapladı.

2022 yılının Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle Süleyman Çelebi Yılı ilan edilmesi vesilesiyle düzenlenen konferansta duygu ve düşüncelerini dile getiren Akçaabat Belediyesi Belediye Başkan Yardımcısı Serkan Özdemir, “Tarihimiz boyunca ülkemizde birçok bilim ve ilim insanı yetiştirmiştir. Tarihimizin önemli isimlerinden biri olan Süleyman Çelebi’nin 600. Ölüm yıl dönümünde O’nu yad etmek amacıyla bu konferansı düzenledik. Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle birlikte 2022 yılı Süleyman Çelebi yılı olarak ilan edildi. Bizler de düzenlediğimiz konferansta sizlere Süleyman Çelebi’yi, hayatını, kişiliğini ve eserlerini anlatmak istedik. Konferansımızda konuşmacı konuğumuz Trabzon Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dr. İbrahim Erol’a bizlerle paylaştığı değerli bilgiler için teşekkür ediyorum.   Mübarek gün ve gecelerde, doğum, ölüm, sünnet, evlenme, askere uğurlama gibi vesilelerle okutulan Mevlid-i Şerif; Süleyman Çelebi’nin en önemli eserlerindendir. Yazıldığı dönemden itibaren günümüze kadar çeşitli vesilelerle okutulmaktadır ve okutulmaya devam edecektir. Tarihimiz; önemli işlere imza atmış örnek alınacak kişilerle doludur. Bu kişileri tanımak; yaşam tarzlarını, karakterlerini, eserlerini, eserlerinin içeriğini bilmek hayatımızı şekillendirmede çok önemli rol oynar. Hayatlarınızı şekillendirirken rol model arayışlarınızda bu kişilerden esinlenmenizi temenni ederim. Sizler de akademik olarak en iyi şekilde yetişirken Milli ve manevi değerlerinizi asla unutmayın. Bunlardan taviz verirseniz kişiliğiniz eksik kalmış olur.” Şeklinde konuştu ve Trabzon Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dr. İbrahim Erol’a plaket takdim etti.

Editör: Köksal Ustaoğlu