T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla, Sultanbeyli Belediyesi tarafından bu yıl 15-18 Aralık tarihleri arasında 2’ncisi gerçekleştirilecek Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda yurt içi ve yurt dışından yarışmaya katılan seçkin filmler ile Türk sinemasının önemli isimleri sinemaseverlerle bir araya gelecek. Yarışmanın jüri başkanlığını ise Tabutta Rövaşata, Cenneti Beklerken gibi başarılı filmlerin yönetmeni Derviş Zaim üstlenecek.

Kültürel Çalışmalar dalında yüksek lisans yapmasının ardından Sinema ve Sanatta Yeterlilik programını bitiren yönetmen ve yapımcı Derviş Zaim, bugüne dek 10 film ve bir belgeselin yönetmenliğini yaptı. Derviş Zaim’in sırasıyla Tabutta Rövaşata, Filler ve Çimen, Çamur, Cenneti Beklerken, Nokta, Gölgeler ve Suretler, Devir, Balık, Rüya, Flaşbellek filmleri ve 2003 yapımı Paralel Yolculuklar belgeseli ulusal ve uluslararası festivallerden çok sayıda ödülle döndü. Çamur filmiyle 60. Venedik Film Festivali UNESCO Ödülü’nü alan Zaim, sinemaya sunduğu katkıdan dolayı 2020 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

Derviş Zaim, 1996 yılında seyircisiyle buluşan Tabutta Rövaşata isimli ilk filmiyle 33. Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kurgu ve 16. Uluslararası İstanbul Film Festivali Jüri Özel Ödülü gibi başarılar kazandı. Zaim, 1997 yılında Selanik Film Festivali Jüri Özel ve aynı yıl San Francisco Film Festivali En İyi Film ödüllerini alarak, çok sayıda uluslararası festivalden ödülle ayrıldı.

Yönetmen Zaim’in geleneksel el sanatlarının çekim estetiği ile sinema estetiğini bir araya getirdiği üçlemenin ilk filmi olan 2006 yapımı Cenneti Beklerken, 43. Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Efekt, 14. Adana Altın Koza Film Festivali Jüri Özel, En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Müzik, En İyi Düzenleme ödüllerini alırken; 2006 Kahire Film Festivali En İyi Sanatsal Katkı Ödülü’ne layık görüldü. Üçlemenin ikinci filmi olan 2008 yapımı Nokta, 45. Antalya Altın Portakal Film Festivali ve 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nden En İyi Yönetmen ödüllerini ve 4. Uluslararası Avrasya Film Festivali Eleştirmenler Ödülü, 2008 Kahire Uluslararası Film Festivali En İyi Dijital Film Ödülü’nü kazandı. Üçlemenin son filmi olan 2010 yapımı Gölgeler ve Suretler ise 22. Ankara Uluslararası Film Festivali En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini aldı.

Sinemanın yanı sıra yazarlık yönü de bulunan Zaim, 1992 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü alan Ares Harikalar Diyarında ve 2019 yılında Rüyet romanlarını yayımladı. Filmlerinin çoğunun senaristliğini ve yapımcılığını da üstlenen Zaim, hâlen çeşitli üniversitelerde sinema üzerine dersler veriyor.

Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması ile ilgili detaylı bilgi ve yarışma başvuruları için www.sultanbeylikisafilm.com adresi ziyaret edilebilir.

Editör: Köksal Ustaoğlu