Katılan öğrenciler Fen Bilgisi dersi kapsamında teorik ve pratik bilgiler kazanırken, kampüs içerisindeki fidan dikim töreninde 100 meyve fidanı toprakla buluştu. Konuşmacılardan Prof. Dr. Raif Kandemir buzulların sürekli eridiğini belirtirken, “Birkaç yılda sular 58 metre yükselebilir, okyanusa kıyısı olan bütün ülkeler göç etmek durumunda kalabilirler” dedi.

AKÇAABAT’TA YENİ MECLİS ÜYELERİ İLE İLK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ AKÇAABAT’TA YENİ MECLİS ÜYELERİ İLE İLK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ÖNCE TEORİK SONRA PRATİK DERS

Trabzon Üniversitesi Merkez Fatih Yerleşkesi Mahmut Goloğlu Kültür Merkezinde TRÜ Sıfır Atık Koordinatörlüğü öncülüğünde düzenlenen festivalin ilk ayağında Söğütlü Ortaokulu ve İskenderpaşa Ortaokulu öğrencileri pratik teorik Fen Bilgisi dersi işledi. Rektör Prof. Dr. Emin Âşıkkutlu’nun da yardımcılarıyla birlikte takip ettiği etkinliği düzenleyen Trabzon Üniversitesi Sıfır Atık Koordinatörü Doç. Dr. Nazihan Ursavaş Dünya Su Günü, Uluslararası Sıfır Atık Günü ve Orman Haftası içerisinde bulunduğumuza işaretle şunları söyledi: “Üç tarafı denizle çevrili ülke olsak da su sıkıntısı yaşayan ülkelerden biriyiz. Bu tehlikenin önüne geçmek için yeterince tedbir alamıyoruz. Artık az su ile yaşamayı öğrenmeliyiz.”

BUZULLAR ERİYOR TEHLİKE KAPIDA

Bilgilendirme bölümünde, halen KTÜ Jeoloji Bölümünde görevli olan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Raif Kandemir söz aldı: “Antarktika’da Türk Bilim üssü adlı araştırma birimimiz var. Tüm ülkeler ‘Barış ve Bilim’ çatı ilkesiyle orada bulunuyor. Antarktika dünyanın damacanası. Dolayısıyla sadece su için bile tüm ülkelerin Antarktika’da olması gerekiyor. Buzullar sürekli eriyor. Son birkaç yılda kıta 219 milyar ton buz kaybetti. Bu böyle sürerse dünyadaki su seviyesinin yakında 58 metre yükseleceği ve okyanusa kıyısı olan bütün ülkelerin göç etmek durumunda kalacakları değerlendiriliyor. Bazı deniz canlılarının da soyu tükenecek. İnsanlığın suyu ve havayı zehirlemekten acilen dönmesi gerekiyor.”

ÇOCUKLARDAN KAMPÜSE 100 FİDAN

Daha sonra Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Fen Bilgisi Anabilim Dalından Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Aytar ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden Çevre Mühendisi Arif Yılmaz sıfır atık/kaynakların sürdürülebilirliği konularında sunum yaptı. Araştırma Projesi Yarışmasında başarılı olan öğrenciler projelerini anlattıktan sonra öğrenciler arasında istasyonlarda düzenlenen etkinliklerde çocuklar eğlenceli anlar yaşadı. Su Sergisi’nin de açıldığı festivalin sonunda Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı Trabzon Orman Fidanlık İl Müdürlüğünce temin edilen 100 meyve fidanı toprakla buluşturuldu. Akademisyenler, öğretmenler ve kalabalık öğrenci grubu, Fatih Kampüsü içerisindeki yeşil alana hep birlikte ağaç dikti.

Editör: Köksal Ustaoğlu