• BIST 2.554,08
 • Altın 979.15
 • Dolar 16.5963
 • Euro 17.5281
 • Trabzon 18 °C

Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet Eyüpoğlu Fındık Üreticilerine Uyarılarda Bulundu.

Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet Eyüpoğlu Fındık Üreticilerine Uyarılarda Bulundu.
Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet Eyüpoğlu Fındık Üreticilerine Uyarılarda Bulundu.

Vazgeçilmez Ürünümüz Fındıkta Bakım , Besleme  Ve Zararlılarla Mücadele

Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet Eyüpoğlu fındık üreticilerine uyarılarda bulundu. 

“Teknik Hizmetler Birimi Mühendislerimizin yapmış olduğu saha çalışmaları sonucunda  meteorolojik  olarak yaşanan  soğuk hava dalgası , don, fırtına vb. doğal  etkiler sonucu , tozlanma ve döllemede yaşanan problemlerden kaynaklı ürün miktarında bir önceki yıla oranlara azalma olduğu ,  hastalık ve zararlılara bağlı olarak da ürün kayıpları meydana gelebileceğinden bu yıl fındık bahçelerinde azami oranda  çalışmalarımıza gayret etmemiz gerekiyor. Fındık vazgeçilmezimiz.  Milli değere  sahip olan fındık ürünümüzün 1 tanesini dahi zayi etmeden hasadını gerçekleştirip çuvala koymamız gerekiyor. Her ay fındık bakımı için önemli .Haziran ayında da fındık bahçelerine gereken bakımları yapmalıyız.  Bundan dolayı değerli üreticilerimizin mağduriyet yaşamaması için konusunda uzman Ziraat Yüksek Mühendislerimize danışarak uygulamalarını o yönde yapmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

dsc-1224.jpg

Bölgemizde önemli gelir kaynaklarından biri olan fındık için tarım takvimine uyarak fındık bahçelerinde zararlılarla mücadele,  bakım ve besleme faaliyetlerine devam edilmelidir. Yapılan arazi faaliyetlerinde gözlemlenen durumlara göre bahçe temizliği ( dip sürgün alımı ve fındık bahçelerinde  tırpan atılması  ) yapılmalıdır.  Özellikle son yıllarda görülen külleme hastalığını önlemek ve en aza indirmek için kültürel mücadele olarak dip sürgün temizliği ve fındık bahçelerinde tırpan işlemleri yapılmalıdır. Külleme ile ilgili kimyasal mücadelede  saf kükürt, 100 g/L Kresoxim-methyl, 200 g/L Boscalid,  250 g/l Fluopyram+ 250 g/l Trifloxystrobin  gibi etkili madde içeren ilaçlar kullanılabilir. Bahçelerde iyi bir hava hareketinin sağlanması şarttır. Unutulmamalıdır ki aynı zamanda bahçe içinde bulunan bu yabancı otlar ve dip sürgünleri bitki besin elementlerine ortak olmakta ve fındık gelişimi için gerekli olan besin elementlerini topraktan sömürmektedirler.  Yine bu aylar içinde atılamayan azotlu gübrelerin 2. ya da 3. turları bitkilere toprak tahlili sonuçlarına göre bitki dal iz düşümlerine verilmelidir. Yapraktan uygulama olarak içerisinde Bor, Çinko, Demir, Mangan, Molibden gibi iz element içeren   sıvı ya da toz formda olan sulandırılabilir  gübreler bitkilere verilmelidir. Makro element (NPK) içerikli MAP ve MKP gibi gübrelerde yine yapraktan 20 gün arayla bitkilere verilebilir.  Fındık kurdu ve yeşil kokarca ile mücadeleye devam edilmelidir.  Bu fındık zararlılarının her birinin ortalama 200 adet fındık tanesine zarar verdiği unutulmamalıdır. Bu zararlılar ile kimyasal mücadelede Thiacloprid + Deltamethrin,  150 g/l Thiacloprid + 20 g/l Deltamethrin, Methiocarb etken maddeli ilaçlar kullanılabilir.

1dalkiran-zararlisive-feromon-tuzak-001.jpg

Yine bölgemizde fındık bahçelerinde büyük oranda zarar veren Dalkıran zararlısı ile de mücadeleye devam edilmelidir. Kültürel mücadele olarak bulaşık dallar kesilerek araziden uzaklaştırılmalı  ve imha edilmelidir. Hava sıcaklıklarının artmasıyla Dalkıran zararlısının çıkışlarını gözlemlemek için fındık bahçelerine kitlesel tuzakların (Feromon Tuzakları, dekara ortalama 1 adet )  asılmasıyla yapılan takip sonucunda Haziran ve Temmuz aylarında bu zararlılara karşı kimyasal mücadele yapılmalıdır. Kimyasal mücadelede  Methiocarb veya Chlorpyrifos+Cypermethrin 400+40 g/l  etkili maddeli ilaçlar kullanılarak çıkış yoğunluğuna bağlı olarak 15-20 gün arayla en az iki defa ilaçlama yapılmalıdır.

2kullemefindik-kurdu-ve-yesilkokarca-001.jpg

Not: Kimyasal ilaçlar ve sulandırılabilir gübreler üzerlerinde yazan karışabilirlik durumuna göre karıştırılmalıdır. Aksi durumda kimyasallar birbirini bozar ve etkisiz hale gelir. Bundan dolayı karıştırmak istediğimiz kimyasallardan birer ölçek alıp ayrı bir kap içinde karıştırıp çökelme olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer çökelme yoksa ilaçlamaya karışım yapılarak devam edilir. Çökelme olursa ilaçlar kesinlikle birbirleri ile karıştırılmadan ayrı ayrı uygulanmalıdır.

3-015.jpeg4-015.jpeg5-010.jpeg6-040.jpg7-003.jpeg8-003.jpeg9-tirpan.jpgbodemormanset2-081.png

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Akçaabatın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0546 284 1461 Köksal Ustaoğlu