Trabzon'da 3. İpekyolu İşadamları zirvesi

Trabzon'da düzenlenen 3. İpekyolu işadamları zirvesini tanıtmak amaçlı basın toplantısı yapıldı.

İPEKYOLU İŞADAMLARI ZİRVESİ NEDİR?

İpekyolu işadamları Zirvesi, İpekyolu hinterlandında bulunan ülkeler ile Kardeniz Ekonomik İşbirliği ve geliştime platformudur. iki gün boyunca firmaların önceden ayarlanmış yüz yüze ikili görüşmelerinde bulunacağı ve katılan diğer kuruluşlar ve firmalarla notworking ve görüşme imkanı bulacağı uluslararası bir organizasyondur.

İşte bu organizasyon kapsamında düzenlenen toplantının açılış konuşmasını Ankara Trabzon Vakfı Başkanı Birgül Aygün, yaptı.

Konuşmasında 3.İpekyolu işadamları zirvesinin önemi vurgulayan Aygün'ün ardından toplantıda yerini alan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzü Gümrükçoğlu, konuşma yaptı.

Sadece Trabzon için değil bölge için bu faaliyetin önemini vurgulayan Trabzon valisi Abdi Celil Öz şunları söyledi;

Bölgesel ve küresel gelişimlerin ardından Trabzon'un geçmişte ki önemini biliyoruz bugün yarın da gereke kara yolu gerek havayolu konusunda Trabzon'un bugün ve yarında hazır olması gerekir. İpekyolu kapsamında katılacak olan Rusya ve İran'da bölgeye verilen önemi gösteriyor. Dış Ticaret yapısında gerekli eksiklikleri giderebilmek için kapıları zorluyoruz. Geçen hafta Rusya Ankara Büyükelçisi burdaydı girişimler konusunda ki fikirlerini ortaya koydu. Dolayısıyla siz çalışırsanız önünüzdek açılmayan kapılar açılıyor. Bu konu da gerek TTSO gerek Vakıflar  herkes diğer organizasyonlarda olduğu gibi destek verdiler.

Cumhurbaşkanımızın gelişiyle önemli kararlar alındı yatırımların hızanması ve yapılması amacıyla. Bölgede ulaşım yapısıyla bu bölgenin ticaret, spor, kültür ve sanat merkezi olacaktır. Ben emeği geçenlere teşekkür ediyor trabzon ve Ülkemize hayırlı omasını temenni ediyorum.