• BIST 98.415
 • Altın 277,449
 • Dolar 5,7824
 • Euro 6,4409
 • Trabzon 21 °C

YSK Gerekçeli Kararı Açıkladı

YSK Gerekçeli Kararı Açıkladı
YSK Gerekçeli Kararı Açıkladı

YSK Gerekçeli Kararı Açıkladı

YSK İstanbul Kararına İlişkin Gerekçeli Kararı Açıkladı. Karar YSK'nın İnternet Sitesinden Yayınlandı. Kararda Cumhurbaşkanı Erdoğan Ve Binali Yıldırım'ın "Oy Çalındı" İddialarının Yer Almadığı Görüldü.

Yüksek Seçim Kurulu, İstanbul'da Seçimlerin Tekrarlanma Kararı Ardından Bir Türlü Açıklanmayan "Gerekçeli Kararı" Açıkladı.15 Gün Sonra Açıklanan 250 Sayfalık Gerekçeli Karar YSK'nın İnternet Sitesinden Yayınlandı. 

"OY ÇALINDI" İDDİALARI YOK

Gerekçeli Kararda Cumhur İttifakı'nın "Oylar Çalındı" İddiasıyla İlgili İse Bir Açıklama Yer Almadı.

NET GEREKÇE 15 SAYFA

Gerekçeli Kararın 200 Sayfasında, İstanbul İlçe Seçim Kurullarının Kısıtlı, Ölü Seçmen Ve Sandık Kurullarıyla İlişkin Araştırma Sonuçları Ve Bu Araştırma Sonuçlarına İlişkin Değerlendirmeler Bulunuyor.15 Sayfalık Bölümünde İse Kararın Net Gerekçesi Yer Alıyor. Kararın Geri Kalan Bölümü İse Muhalefet Şerhlerinden Oluşuyor. YSK’nın Seçimi İptal Etmesinde Temel Dayanak ‘Sandık Kurullarında Yer Alan Sandık Kurulu Başkanlarının Kamu Görevli Olmaması’ Gösteriliyor.

KISA KARARDA YER ALMAYAN İDDİA

Gerekçeli Karar’da Kısa Kararda Yer Almayan "Oy Sayım Ve Döküm Cetvellerinde Önemli Usulsüzlükler Yapıldığı" İddialarına Yer Verildi.

Söz Konusu İddia İçin Şu İfadeler Kullanıldı:

"Yüksek Seçim Kurulu SEÇSİS Kayıtları İncelendiğinde Görüleceği Üzere, Oy Sayım Ve Döküm Cetvellerinde Önemli Usulsüzlükler Yapıldığı, 5.388 Mühürsüz, 694 Adet İmzasız, 214 Adet Boş, 498 Eksik, 919 Adet Rakam Belirtilmemiş, 1.135 Adet Sayısı Eksik Oy Sayım Ve Döküm Cetvelinin Söz Konusu Olduğu, 298 Sayılı Kanunun Denetim Ve Kontrol Mekanizmasının Ana Unsuru Ve Temelinin Oy Sayım Döküm Cetvelleri Olduğu, Dolayısıyla Oy Sayım Döküm Cetvellerinin Hukuken Tam Ve Eksiksiz Olması Seçimin Sıhhat Şartı Olduğu, İstanbul Seçimlerinde 8.848 Adet Usulsüz

T.C. YÜKSEK SEÇİM KURULU Karar No: 4219 4

Düzenlenmiş Oy Sayım Ve Döküm Cetvelinin, 1.000.000’u Aşkın Seçmenin Kullandığı Oyun Hukuki Akıbetinin Belirsizliğine Yol Açtığı"

754 SANDIK KURULU BAŞKANI

Kararda, “Seçim Sonucunun Belirlenmesinde En Önemli Unsurlardan Biri Sayım Döküm Cetvellerinin 108 Sandıkta Düzenlenmemiş Olması, Bu Sandıklardaki Seçim Sonucunun Güvenilirliğini Ciddi Biçimde Zedelemektedir” İfadeleri Yer Aldı.

Ayrıca, “CHP Adayı Ve AK Parti Adayı Arasında Oy Farkının 13.729 Olması Nedeniyle, 754 Sandıkta Sandık Kurulu Başkanlarının Kanun Hükmüne Aykırı Olarak Belirlenmesi Ve Bu Şekilde Oluşan Sandık Kurullarının Yaptıkları Seçim İş Ve İşlemlerine İtibar Edilemeyecek Olması, Sonuca Müessir Olay Ve Haller Kapsamında Değerlendirilerek Seçimin Neticesine Müessir Görülmüştür” Denildi.

KISITLI SEÇMEN İDDİALARI

Öte Yandan Kararda AKP'nin Kısıtlı Seçmen Ve Tutuklu-Hükümlülerin Oy Kullanmasına İlişkin Şu Açıklamalara Yer Verildi:

"Ayrıca Ara Kararımız Uyarınca İtiraz Dilekçesi Ve Ekleri Üzerinde İlçe Seçim Kurullarınca Yapılan İncelemeler Sonucunda 377 Adet Kısıtlının Oy Kullandığı, 6 Sandıkta Ölü Olan Kişilerin Yerine Oy Kullanıldığı, 41 Sandıkta Ceza İnfaz Kurumunda Bulunan Tutuklu Ve Taksirli Suçlardan Hükümlülerin Yerine Oy Kullanıldığı, 58 Sandıkta Ceza İnfaz Kurumunda Bulunan Hükümlülerin Yerine Oy Kullanıldığı, 224 Adet Zihinsel Engeli Nedeniyle Kısıtlı Olan Kişinin Oy Kullandığı Tespit Edilmiştir. Bu Şekilde Oy Kullanma Hakkı Olmamasına Karşın Oy Kullandığı Tespit Edilen Kişi Sayısının 706 Olduğu Görülmüştür.

Tüm Bu Nedenlerle Sonuca Etkili Sayıdaki Sandıkta, Sandık Kurulu Başkanlarının Kanun Hükümlerine Aykırı Olarak Görevlendirilmesi Ve Kanuna Aykırı Şekilde Oluşan Sandık Kurullarının Yaptığı Seçim İş Ve İşlemlerine İtibar Edilmesinin Mümkün Bulunmaması Hususu İle Bir Bütün Olarak Değerlendirilen Yukarıda İzah Edilen Diğer Kanuna Aykırılık Ve Usulsüzlükler, Seçimin Güvenilirliğini Ortadan Kaldıran Ve Seçim Sonucuna Müessir Olay Ve Haller Kapsamında Görülmüş, Bu Nedenle Seçimin İptali Ve Yenilenmesine Karar Verilmesi Gerekmiştir.

"SADİ GÜVEN: "TAM KANUNSUZLUK HALİ OLUŞMAZ"

Kararda YSK Başkanı Sadi Gücen'in Sandık Kurullarına İlişkin Düştüğü Not İse Dikkat Çekti. "Sandık Kurullarının Usulsüz Oluşması Tam Kanunsuzluk Halini Oluşturmaz" İfadelerini Kullanan Güven'in Kararda Yer Alan Açıklamaları Şöyle:"31 Mart 2019 Günü İstanbul’da Yapılan Seçimde; 2018 Yılında Değişen 298 Sayılı Yasanın 22. Maddesine Aykırı Sandık Kurulu Başkan Ve Üyesinin Görevlendirildiği Şüphesizdir. 2004 Ve 2009 Yılında Yüksek Seçim Kurulu Tarafından Verilen Kararlar Emsal Olmaz Denilebilir İse De Kararlar Verildiği Tarihte Yürürlükte Bulunan Yasadaki Sandık Kurulu Başkan Ve Üyelerinin Belirlenme Usulüne Aykırılık Haline İlişkin Olmakla 298 Sayılı Kanunun Değişik 22. Maddesine Aykırılıktan Farklı Değildir.

Sandık Kurullarının Usulsüz Oluşması Tam Kanunsuzluk Halini Oluşturmaz. Sandık Kurullarının Kuruluşuna İlişkin İşlemlerin Kesinleşmesinden Sonra Bu Kuruluşa Karşı Yapılacak İtirazlar Seçimden Sonra O Seçimlerin İptali İçin Tek Başına Bir İtiraz Sebebi Olarak İleri Sürülemez.

"YSK'nın Sitesinde Yer Verilen Gerekçeli Kararın Tam Metni İçin Tıklayınız."

 

ayder-turizm-logo-koksal-026.png

Bu haber toplam 311 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Akçaabatın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0546 284 1461 Köksal Ustaoğlu