• BIST 98.415
 • Altın 277,449
 • Dolar 5,7824
 • Euro 6,4409
 • Trabzon 20 °C

Yeni Askerlik Sistemi Onaylandı!

Yeni Askerlik Sistemi Onaylandı!
Yeni Askerlik Sistemi Onaylandı!

Yeni Askerlik Sistemi Onaylandı!

Yeni Askerlik Sistemi Maddeleri Neler?

Yeni Askerlik Sistemi TBMM Tarafından Onaylandı, Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'da İmzaladı. Binlerce Vatandaş Yeni Askerlik Sistemi Yasası Maddelerini Merak Ediyor. Yeni Askerlik Sistemi İle Birlikte, Askerlik Süresi Altı Aya İnecek Ve Bedelli Askerlik Uygulaması Kalıcı Hale Getirilecek. Yasanın Yürürlüğe Girmesi Sonrasında Yaklaşık 100 Bin Kişinin Terhis Olması Bekleniyor.

Askerlik Süresini 6 Aya İndiren, Bedelli Askerlik Uygulamasını Kalıcı Hale Getirerek Askerlik Sistemini Yeniden Düzenleyen Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda Kabul Edilerek Yasalaştı. AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal Ve Arkadaşlarının İmzasını Taşıyan Askeralma Kanunu’na Göre, Askerlik Hizmeti Yedek Subay, Yedek Astsubay, Erbaş Ve Er Olarak Yerine Getirilecek. Hizmet Süresi, Erbaş Ve Erler İçin 6 Ay, Yedek Subay Ve Yedek Astsubaylar İçin 12 Ay Olacak.

Kanun, Yükümlülük Esasına Göre Silah Altına Alınacakların Yoklama, Sınıflandırma, Celp, Sevk, Erteleme, Muafiyet, Muvazzaflık, Cezalı Yükümlülere Yapılacak İşlemler, Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) Çeşitli Statülerde Görev Yaparken Ayrılan Personel Dahil Olmak Üzere Yedeklik Dönemleriyle TSK’ye Çeşitli Statülerde Katılan Personelin Askerlik Yükümlülüğünü Yerine Getirmiş Sayılması Ve Bunlardan Askerlik Hizmetini Tamamlamamış Bulunanların İşlemlerine İlişkin Esas Ve Usuller Düzenleniyor.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Her Erkek İçin Askerlik Çağı, Nüfus Kayıtlarına Göre, 20 Yaşına Girilen Yılın 1 Ocak’ından Başlayıp, 41 Yaşına Girilen Yılın 1 Ocak Gününde Sona Erecek.

YEDEK ASTSUBAYLIK GELİYOR

Yeni Askerlik Sisteminde “Yedek Astsubay” Olacak. Yedek Astsubay Adaylarından Öğreniminin Ardından “Astsubay Astçavuş” Nasbedilenler, Yedek Astsubay Olarak Görev Yapacak.

Yedek Astsubay Aday Adayları, 2 Veya 3 Yıl Süreli Yükseköğretim Kurumlarından, Dengi Olduğu Kabul Edilen Yurt Dışı Öğrenim Kurumlarından, 4 Yıl Ve Daha Fazla Süreli Yükseköğretim Kurumlarından Ve Dengi Olduğu Kabul Edilen Yurt Dışı Öğrenim Kurumlarından Mezun Olmaları Gerekecek.

ASKERLİK ÇAĞRI VE HİZMET SÜRESİ

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olan Her Erkek, Askerlik Hizmeti Yapacak. Askerlik Hizmeti; Yedek Subay, Yedek Astsubay, Erbaş Ve Er Olarak Yerine Getirilecek.

Savaş Veya Savaşı Gerektirecek Bir Durumda, Bu Kanuna Tabi Yükümlülerin Askerlik Hizmetini Yerine Getirmek Üzere Silah Altına Alınmalarının Esaslarını, Cumhurbaşkanı Belirleyecek.

Hizmet Süresi, Erbaş Ve Erler İçin 6 Ay, Yedek Subay Ve Yedek Astsubaylar İçin 12 Ay Olacak.

Askerlik Hizmet Sürelerini, İhtiyaca Göre Bir Katına Kadar Artırmaya Veya Yarısına Kadar Azaltmaya Cumhurbaşkanınca Karar Verilebilecek. Bu Şekilde Belirlenen Hizmet Süresi 6 Aydan Az Olamayacak.

İSTEYEN ERBAŞ VE ERLER 6 AY DAHA DEVAM EDEBİLECEK

İsteyen Erbaş Ve Erler, Sıralı Disiplin Amirlerinin Olumlu Değerlendirmesiyle Terhise Hak Kazandığı Tarihten İtibaren Milli Savunma Bakanlığınca Uygun Görülecek Sayıda Ve 6 Ay Süreyle Sınırlı Olmak Üzere Askerlik Hizmetine Devam Edecek, Bu Sürenin Sonunda Terhis Edilecek.

Bu Şekilde Askerlik Hizmetine Devam Edenlerin Vazgeçme Talepleri Kabul Edilmeyecek. Bu Yükümlüler Hakkında İlk 6 Aylık Hizmet Süresi İçin Ayrı, Diğer 6 Aylık Hizmet Süresi İçin Ayrı Terhis Belgesi Düzenlenecek.

Bu Kapsamda Askerlik Hizmetine Devam Edenlerin Sayı, İstek, Tercih Durumları Ve Özlük Hakları, İlgili Kuvvet Komutanlıklarınca Yürütülecek.

Bu Kapsamda Askerlik Hizmetine Devam Edenlere, Görevlerinin Devamı Süresince, Net Asgari Ücretten Az Olmamak Üzere Er Ve Erbaş Harçlıkları Kanunu Hükümlerine Göre Harçlık Ödenecek.

Milli Savunma Bakanlığı, Yedek Subay Ve Yedek Astsubay Yetiştirme Sürelerini Belirleyecek.

Askerlik Çağı, Cumhurbaşkanınca 5 Yıla Kadar Uzatılabilecek Veya Kısaltılabilecek.

Kanunda Tespit Edilen Esaslar Dışında Muvazzaflık Hizmetini Yapmadıkça Veya Yapmış Sayılmadıkça Hiçbir Yükümlü Askerlik Çağı Dışına Çıkarılamayacak.

Genelkurmay Başkanlığı, TSK’nin İhtiyaç Miktarını Ve Tahsis Oranını Milli Savunma Bakanlığına Bildirecek. Bakanlıkça İhtiyaç Miktarı Ve Oranlarına Göre Tahsis Yapılacak.

YEDEK SUBAY SEÇİMİ

4 Yıl Veya Daha Fazla Süreli Yükseköğretim Kurumlarından Mezun Olanlar İle Dengi Kabul Edilen Yurt Dışı Öğrenim Kurumu Mezunu Olanlardan, TSK’nin İhtiyaç Miktarı Yedek Subay Adayı Olarak Ayrılacak.

TSK’nin İhtiyaç Duyduğu Yedek Subay Miktarından Fazla Olan Yükümlülerden, İstekli Olanlardan İhtiyaç Miktarı Kadarı Askerlik Hizmetini Yedek Astsubay, Diğerleri Erbaş Ve Er Olarak Yerine Getirecek.

Yükümlülerin Yedek Subay Adayı Statüsüne Ayrılmasında Öncelikle TSK’nin İhtiyacı Olmak Üzere Yükümlülerin İstekleri De Dikkate Alınacak.

YEDEK ASTSUBAY SEÇİMİ

TSK’nin İhtiyacı Kadar Yedek Astsubay Adayları, 2 Veya 3 Yıl Süreli Yükseköğretim Kurumlarından, Dengi Yurt Dışı Öğrenim Kurumlarından, 4 Yıl Ve Daha Fazla Süreli Yükseköğretim Kurumlarından Ve Yetkili Makamlarca Dengi Yurt Dışı Öğrenim Kurumu Mezunlarından İstekli Olanlar Arasından Seçilecek.

TSK’nin İhtiyaç Duyduğu Yedek Astsubay Miktarından Fazla Olan Yükümlüler Askerlik Hizmetini Erbaş Ve Er Olarak Yerine Getirecek.

Yükümlülerin Yedek Astsubay Adayı Statüsüne Ayrılmasında Öncelikle TSK’nin İhtiyacı Olmak Üzere Yükümlülerin İstekleri De Dikkate Alınacak.

ayder-turizm-logo-koksal-071-168.png

Bu haber toplam 297 defa okunmuştur
Etiketler: , , ,
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Akçaabatın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0546 284 1461 Köksal Ustaoğlu