• BIST 105.520
 • Altın 379,423
 • Dolar 6,8125
 • Euro 7,5605
 • Trabzon 19 °C

Üniversiteye Girişte Yeni Sistem Belli Oldu

Üniversiteye Girişte Yeni Sistem Belli Oldu
Üniversiteye Girişte Yeni Sistem Belli Oldu

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, "2018-2019 Eğitim Yılında Yükseköğretime Giriş Sınavının Yeni Adı, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'dır." Dedi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "2018-2019 Eğitim Yılında Yükseköğretime Giriş Sınavının Yeni Adının Yükseköğretim Kurumları Sınavı Olduğunu Açıkladı.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda Adayların İki Ayrı Oturuma Katılacaklarını Belirten Saraç, "İlk Oturumda Adaylar Temel Yeterlilik Testini Alacaktır. Bu Testte Adayların Muhakeme, Akıl Yürütme, Mantıklı Düşünme Odaklı Sözel Ve Sayısal Becerileri Yani Türkçeyi Doğru Kullanma, Okuma, Anlama, Kavrama Ve Dil Hakimiyetiyle Temel Matematiksel İlişkilerden Yararlanmasının Ölçülmesi Amaçlanmaktadır." İfadelerini Kullandı.

Saraç, Konuşmasına Şöyle Devam Etti:

"Türkçe Ve Temel Matematik Sorularından Oluşan Temel Yeterlilik Testi (TYT), Geçtiğimiz Senelerde Olduğu Gibi, Bu Sınavda Da Milli Eğitim Bakanlığımızın Ortak Müfredatına Dayalı Olacaktır. Bütün Adayların Bu Birinci Oturuma Girmesi Zorunludur. Birinci Oturumdan Sonra Öğle Arası Verilecektir. 40 Adet Türkçe Ve 40 Adet Matematik Sorusundan Oluşan Temel Yeterlilik Testi Cumartesi Günü Sabah Oturumunda Gerçekleştirilecektir. Bu Testin Sonucu Adayların Temel Yeterlilik Testi Puanını Belirleyecektir."

"Haziran Ayının Bir Hafta Sonu Cumartesi Günü Yapılacak"

Prof. Dr. Saraç, Öğleden Sonraki İkinci Oturumda Adayların Önceki Yıllarda Takip Edilen Usule Uygun Olarak Lise Müfredatına Dahil Yine Bilgisinin Esas Alınacağını Kaydederek, "Yükseköğretim Kurumları Sınavı, Dil Sınavı Hariç Haziran Ayının Bir Hafta Sonu Cumartesi Günü Yapılacak, İki Oturumlu Bir Sınavla Gerçekleştirilecektir. Yabancı Dil Sınavı İse Aynı Hafta Sonu Pazar Günü Tek Oturumda Gerçekleştirilecektir." Şeklinde Konuştu.

"Sınav Puan Türleri 18'den 5'e İndirildi"

Yükseköğretim Kurumları Sınavında, Sınav Puan Türlerinin 18'den 5'e İndirildiğini Belirten Saraç, Şöyle Konuştu:

"Sınav Beş Hafta Sonundan Bir Hafta Sonuna Çekilmiş, Altı Oturumdan Üç Oturuma İndirilmiştir. Türk Yükseköğretimi İçin Çok Önemli Bir Eşiği Atlıyoruz. O Değişiklik De Temel Yeterlilik Puanının Oluşturulması Ve Temel Yeterlilik Sınavıdır. Türkçe Ve Temel Matematiğin Merkezde Olduğu Temel Yeterlilik Esaslı Bir Değerlendirme Artık Söz Konusu Olacak."

Özel Yetenekle Öğrenci Alan Programlar

Saraç, Özel Yetenekle Öğrenci Alan Programlarda Geçen Sene Olduğu Gibi Baraj Puanının Bu Yıl Da Aynı Tutulduğunu Dile Getirerek, "Temel Yeterlilik Testi'ne Giren Ve Temel Yeterlilik Testi Puanı En Az 150 Olan Adaylar, Özel Yetenekle Öğrenci Alan Lisans Programlarını Tercih Edebileceklerdir." Bilgisini Verdi.

"Baraj Puanlarında Bir Değişikliğe Gidilmeyecek"

Temel Yeterlilik Testinin, Önlisans Ve Lisans Programlarının Tercih Edilebilmesi İçin Yükseköğretime Giriş Baraj Puanını Belirleyeceğini İfade Eden YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, "Bu Sene Geçen Seneki Önlisans Ve Lisans Programlarının Tercih Edilebilmesi İçin Gerekli Baraj Puanlarında Bir Değişikliğe Gidilmeyecektir." Dedi.

Önlisans Programı Tercihleri

Saraç, Adayların Bir Önlisans Programını Tercih Edebilmeleri İçin Temel Yeterlilik Testi Puanının En Az 150 Olması Gerektiğini Söyleyerek, Şunlara Kaydetti:

Bunun Altında Puan Alan Adayların Herhangi Bir Yükseköğretim Programını Tercih Etme Hakkı Bulunmayacaktır. Temel Yeterlilik Puanları 180 Ve Üzeri Olan Adaylar İse Lisans Programlarını Tercih Etmeye Hak Kazanacaktır."

"Riski, Mevcut Sisteme Göre Çok Daha Az"

Saraç, Yükseköğretim Kurumları Sınavıyla İlgili, "Riski, Mevcut Sisteme Göre Çok Daha Az Olan Yeni Bir Sisteme Geçiyoruz, Öğrenci Ve Bu Sınavı Yönetenler Açısından. Bunun İçin Hiç Vakit Kaybetmeden Bu Sene Uygulamaya Başlıyoruz." Dedi.

"Puanlar Bir Sonraki Yıl İçin De Geçerli Olacak"

Prof. Dr. Saraç, Temel Yeterlilik Testi Puanı 200 Ve Üzeri Olan Adayların Bu Puanlarının İstedikleri Takdirde Bir Sonraki Yıl İçin De Geçerli Olacağını Söyledi.

"Daha Sade, Yalın Ve Anlaşılabilir Bir Sisteme Geçtik"

Saraç, "ÖSYM'deki Hesaplamalardaki Birtakım Hataların Olması Biraz Da Bu Sistemin Karmaşık Yapısıyla Da İlişkili Diye Düşünüyoruz. Onun İçin Daha Sade, Daha Anlaşılır Hatta Bizim İçin De Daha Kolay Anlatılabilir Bir Sisteme Geçiyoruz.  Testlerin Ağırlıklarını Baktığımızda Bunu Görüyoruz, Oturumların Yayılışına Baktığımızda Bunu Görüyoruz. Dolayısıyla Daha Sade, Daha Yalın, Anlaşılabilir Bir Sisteme Geçtiğimizi İfade Edeyim. Bu Daha Çağdaş, Yükseköğretimde İleri Ülkelerde Uygulanan Bir Sistemin Bir Kısmını Buraya Nakletmiş Oluyoruz." İfadelerini Kullandı.

"İkinci Oturumda 4 Test Yer Alacak"

İkinci Oturumda Türk Dili Ve Edebiyatı-Coğrafya, Sosyal Bilimler, Matematik Ve Fen Bilimleri Olmak Üzere 4 Test Yer Alacağını Belirten Saraç, "Sorular Geçtiğimiz Senelerde Olduğu Gibi Bu Sınavda Da Müfredata Dayalı Olacaktır." Dedi.

Saraç, "Türkçe Dil Hakimiyeti, Onu Kullanma, Okuduğunu Anlama Ve Kavrama, Muhakeme, Bunları Sorgulama Burada Ön Planda. Matematikte De Lisedeki İleri Matematik Konuları Değil, Daha Temel Bilgilerin Sorgulanması Önemli." Şeklinde Konuştu.

1-172.png

Bu haber toplam 809 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Akçaabatın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0546 284 1461 Köksal Ustaoğlu