• BIST 2.868,44
 • Altın 1032.937
 • Dolar 17.941
 • Euro 18.5274
 • Trabzon 27 °C

Ulusal Kanser Kurulundan Bomba Karar

Ulusal Kanser Kurulundan Bomba Karar

Ulusal Kanser Kurulundan Bomba Karar ''Yılbaşından Sonra Solaryuma Girmek Yasak ''

Kanserle İlgili Ulusal Politikaların Görüşülmesi Ve Kanserle İlgili Konularda Eylem Planlarının Hazırlanması İle İlgili Bilimsel Görüşler Almak Amacıyla Ulusal Kanser Danışma Kurulu Toplantısı Düzenlendi.

Türkiye’nin Tüm Üniversite Ve Araştırma Hastaneleri İle Birlikte Dalında Uzman 200’ E Yakın Bilim Adamlarından Oluşan Ulusal Kanser Danışma Kurulu Ve Alt Kurul Üyeleri Kanser Daire Başkanlığının Ev Sahipliğinde 8-9 Aralık 2014 Tarihinde Ankara Da Bir Araya Geldi.

Toplantıda Açılış Konuşması Yapan Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı  Sayın Prof. Dr. Seçil Özkan Kurumun Çalışmalarından Bahsederken, Belirlenen Politikalar Işığında Kanserle Mücadeleye Devam Edeceklerini Bildirdi.

 Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Şencan Sağlıkta Dönüşüm Projelerinin Kapsamında Kurulacak Olan Ve Artık Yasalaşan Türkiye Ve Sağlık Enstitüleri Birliği’nin Çalışma Ve Yapılanma Prensiplerinden Bahsetti.

Açılış Konuşmalarının Ardından 12 Alt Kurul Gruplar Halinde Kanser Konusunda Kendilerine Sorulan Soruların Cevaplandırılması Çalışmalarına Başladı. İkinci Gün İse Alınan Kararların Sunumları Yapılarak Ukdk Toplantısı Sonlandırıldı.

İlk Defa Hasta Derneklerinden Bir Kaçı Bu Kurulda Söz Aldı. Karadeniz Bölgesini Temsilen Kanserle Uğraşan Trabzon Umut Ve Savaşım Derneği.

Başkanı Dr Baki Ulusal Kanser Politikalarının Belirlenmesi Ve Eylem Planlarının Geliştirilmesine Katkı Sağlanmasının Amaçlandığı Bu Toplantıda, Kanser Hastalarının Tanı, Tedavi Ve İzlemlerinde Karşılaşılan Sorunlarla İlgili Çözüm Önerilerinde Bulunuldu... Toplantıda Ayrıca, Toplumun Kanser Konusunda Doğru Bilgilendirilmesi Ve Bilinçlendirilmesi İçin Önerilerde Bulunuldu. Dedi.

Ankara'da Düzenlenen Ulusal Kanser Kurulundan Bomba Gibi Karar Çıktı Artık 18 Yaş Altı Kimse Solaryuma Giremeyecek 18 Yaş Üstü İse Solaryumun Etkilerinden Dolayı Kanser Olmam Halinde Davacı Olmayacağımı Kendi İsteğimle Solaryuma Girdiğimi Beyan Ederim Yazan Evrağı İmzalayacak Ve Ondan Sonra Solaryuma Girebilecek ...

Kanser Daire Başkanı Murat Gültekin İse Dünya Ölüm Nedenleri İçinde Kanserin Birinci Sıraya Yerleştiğini İfade Ederek, Bunun Artık Global Bir Sorun Haline Geldiğini Belirtti.

Türkiye'de Kansere Bağlı Ölüm Oranının Yüzde 21 Olduğunu İfade Eden Gültekin, Bu Oranın Ab Ortalamasının Gerisinde Kaldığını Bildirdi. Dünyada Kansere İlişkin Sorunların Gelecekte Türkiye İçin De Geçerli Olma İhtimaline Dikkati Çeken Gültekin, Bu Nedenle Düzenli Kayıtçılık, Önleme, Tarama Ve Tedavinin Güçlendirilmesinin Altını Çizdi.

Gültekin, Türkiye'de Artık Kanser İstatistiklerinin Çok İyi Bir Şekilde Tutulduğunu Ve Dünyada Bu Alanda Önemli Bir Yere Gelindiğini Belirterek, "Son İstatistiklere Göre, Birçok Kanser Türünde Beklenen Hız Artışını Görmedik. Bunu Takip Etmeye Devam Edeceğiz" Dedi.

Verilere Göre, Türkiye'de Meme Ve Akciğer Kanserinde Çok Az Azalma Tespit Edildiğini İfade Eden Gültekin, Kanserin Kontrol Altına Alınabilmesi İçin Tütün Ve Obezite İle Mücadele Edilmesi Ve Kanser Taramalarına Ağırlık Verilmesi Gerektiğini Bildirdi.

Gültekin, "Türkiye'de Kanser Bir Miktar Daha Fazla Genç Yaşlarda Görülüyor. Bu Da Beklenilen Bir Şey. Çünkü, Türkiye Genç Nüfusa Sahip Bir Ülke" Diye Konuştu

Yılbaşından Sonra 18 Yaş Altına Solaryum Yasaklanıyor

Sağlık Bakanlığı, 18 Yaş Altındakilerin Solaryuma Girmesini Yasaklayan, Yetişkinlerin De Zararları Konusunda Yazılı Onayları Alındıktan Sonra Kullanmalarını Öngören Yönetmelik Üzerinde Çalışıyor. Yönetmeliğin Yılbaşından Sonra Yürürlüğe Girmesi Planlanıyor.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Seçil Özkan, Kanserle Mücadelede Başarılı Olmak İçin Risk Faktörlerinin En Aza İndirilmesi Gerektiğini Söyledi.

"Yönetmeliğin Ocak Ayı İçerisinde Çıkması Öngörülüyor"."

"Pek Çok Ülkede 18 Yaş Altındakilere Kullanım Yasaklanmıştır"

 Kanser Daire Başkanı Murat Gültekin De "Yapay Bronzlaşma Cihazları Aracılığıyla Olan Uv Maruziyetinin Kanser Nedeni Olduğunun Belirlenmesinin Ardından Pek Çok Ülkede Yakın Tarihte Bu Konuda Düzenlemelere Gidilmiş, Özellikle De 18 Yaş Altındakilere Kullanım Yasaklanmıştır" Dedi.

 Trabzon Umut Ve Savaşım Derneği Başkanı Dr Nimet Baki Ulusal Danışma Kuruluna İlk Defa Çağrılan Bir Kaç Sivil Toplum Örgütü Olarak Güzel Çalıştay Hazırladık. Ve Sunduk.

Diğer Danışma Kurulları Da  Raporlarını Hazırladılar Ve Bizlerle Paylaştılar... Bizlere Bilimin Işığını Veren Tüm Hocalarımıza Teşekkürler. Dedi..

1544361_10152924861869696_6457207048145030237_n

1907323_10152924437309696_1632592390761156482_n

10858480_10152924415489696_8937003428902579135_n

ukdkAs

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Akçaabatın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0546 284 1461 Köksal Ustaoğlu