• BIST 89.898
 • Altın 193,587
 • Dolar 4,8448
 • Euro 5,6556
 • Trabzon 22 °C

Trabzonspor Kulübü Başkanı Usta: Sistemin İyi Yönetilmesi Lazım

Trabzonspor Kulübü Başkanı Usta: Sistemin İyi Yönetilmesi Lazım
Trabzonspor Kulübü Başkanı Usta: Sistemin İyi Yönetilmesi Lazım

Trabzonspor Kulübü Başkanı Usta, Türk Futbolunun Sağlıklı Bir Zeminde Yeniden Doğuşa İhtiyacı Olduğunu Ve Sistemin İyi Yönetilmesi Gerektiğini Söyledi.

Trabzonspor'un El Sadd Takımı İle Bu Akşam Yapacağı Özel Maç İçin Katar'a Gelen Usta, Basın Mensuplarının Sorularını Yanıtladı.

Ligin İlk 7 Haftalık Bölümünü Değerlendiren Usta, "Geriye Dönüp Baktığımızda Fazlasıyla Üzüldüğümüz Maç Alanyaspor Maçı. Hiçbir Şekilde Ne Benim, Ne Oyuncuların, Ne Taraftarların Aklından Kolay Kolay Çıkarmadığı Maç. Onu Tabii Ki Kabul Etmek Mümkün Değil. 50 Yılda Olan Şey Orada Oldu. Ne Olursa Olsun Trabzonspor Olarak Maçı 3-0'dan 4-3 Vermemiz Büyük Yara Oluşturdu. Beni De Çok Üzdü." Dedi.

Usta, Beşiktaş Maçını Daha İyi Anlamak İçin Öncesine Bakmaları Gerektiğine Dikkati Çekerek, Şöyle Devam Etti:

"Daha Öncesinde Fenerbahçe-Beşiktaş Maçı Vardı. Tüm Türkiye'de Tartışılan Konu Beşiktaş'ın Mağduriyeti Konusuydu. Verilen, Verilmeyen Pozisyonlar, Kartlar Konuşuldu. Biz De Beşiktaş İle Yaptığımız Maç Öncesi Bir Tek Kelime Söylemedik. Maçtan Sonra Da Konuşmadık Ama Milli Takımın Da Tam Elendiği Haftaya Baktığımızda 'Türkiye'de Niye Bu İşler Böyle Oluyor'un Net Cevabını Beşiktaş Maçına Da Bakarak Vermek İstiyorum. Gerçekten Adalet Duygusu Ortadan Zedelenmeye Başlandığında Bunun Bedelini Bir Şekilde Ödemeye Hep Birlikte Başlıyoruz. İş Dönüyor Dolaşıyor, Hakkaniyet Meselesine, Hak Edenin Karşılığında Ne Bulup Bulmadığına, İyi Bir Düzenin Olup Olmamasına, Doğru Bir Sistemle Yönetilip Yönetilmediğimize Geliyor."

Beşiktaş Maçında Kucka İle Talisca Arasındaki Pozisyonu Örnek Gösteren Usta, Sözlerini Şöyle Sürdürdü:

"Bu Pozisyonu Hep Birlikte Yaşadık. O Pozisyonda Verilen, Verilmeyen Karar Türkiye'nin Fotoğrafıdır. Türkiye, Bundan Sonrası İçin İyi Şeyler Yapacaksa Bu Sistemin İyi Yönetilmesi Lazım. Göz Göre Göre İnsanların Adalet Duygusunun Zedeleneceği İşlerin İçerisinden Hep Beraber Çıkmamız Lazım. Futbolda Lehte Aleyhte Kararlar Hep Olacak Ama Herkesin Gözünün Önünde Olan Pozisyonlarda Doğrular Rahatça Yapılamadığında Bunun Bedelini Ödüyoruz. Bu, Futbolcu Seçiminde, Kadro Kurarken De Böyle, Sonucunu Gerçekten 80 Milyon Ödüyor. Beşiktaş Maçına Kayıp Olarak Her Ne Kadar Baksam Da İçinde Yaşananlara Baktığımda Yine De Bizim İçin İyi Diyebilirim. Ben Bunu Derken Okay'ın Pozisyonuna Değinmeden Geçmeyeceğim. Talisca'yı Konuşuyorsa Okay İle İlgili De Durum Var. Olması Gereken Neyse Olması Lazım. Talisca'ya Da Okay'a Da Gereken Yapılacak Ama Herkes De Şunu Görecek, Futbol Böyle Düzendir, Sistemdir. Doğrular Yapılmalı. Aynı Şeyi Bir Önceki Sene De Orada Yaşamıştık. Quaresma'ya Yusuf Erdoğan'ın Pozisyonu Vardı. Bütün Bunlar, Hep Birlikte Yeni Bir Yolculuğa Çıkmamız Gerektiğini Ortaya Çıkarıyor."

Muharrem Usta, Hakemlere De Bu Ailenin En Önemli Parçaları Olarak Baktığını Vurgulayarak, "Aslında Eleştirim Onların Bireysel Durumlarına Değil, Ne Fırat'ın (Hakem Fırat Aydınus) Kendisine Bunu Söylüyorum, Ne Başkasına. Ben Sistemle İlgili Eleştiri Yapıyorum. Sistemsel Sorun Oldu Mu İnsanlar Önünü Doğru Göremiyorlar. Göremediklerinde İstemeyerek De Olsa Bu Tarz Durumlar Ortaya Çıkıyor. Türk Futbolunun Sağlık Bir Zeminde Yeniden Doğuşa İhtiyacı Var. İnşallah Bunu Hep Beraber Başarırız. Birini Ötekileştirerek, Hakemleri Bu İşin Ana Unsuru Yaparak Buradan Çıkamayız. Ben Onların Bu Sistemde En Önemli Ana Aktör Olduğunu, Aleyhimize De Olsa Destek Olmamız Gerektiğini Düşünüyorum

Ama Yeni Bir Düzene De Emin Olun İhtiyacımız Var. Ülkenin, Milli Takımın Durumuna Üzüldüğü Günde Bunu Söylemem Gerektiğini Düşünüyorum." Değerlendirmesinde Bulundu.

Yusuf Ve Abdülkadir'e Teklifler

Bordo-Mavili Kulübün Başkanı, Genç Oyuncuları Yusuf Yazıcı Ve Abdülkadir Ömür'e Transfer Teklifleri Gelmesi Konusunda Yöneltilen Bir Soruyu Şöyle Yanıtladı:

"Türkiye'de Genç Oyuncuların Ortaya Çıkması Konusunda Sorun Yaşıyoruz. Bizim Açımızdan Gururlu Dönem. Aynı Dönemde Çok Kaliteli İki Oyuncumuz Türkiye'nin Gündemine Oturmuş Durumda. İkisini De Önemsiyoruz. Sadece Biz Değil, Yurt Dışında Birçok Kulüp Bu İki Oyuncumuzu Takip Ediyor, Önemsiyor. Bizlerle Görüşmeler Yapıyorlar. Rakamlar Konusuna Şu Anda Girmem Çok Sağlıklı Değil. Trabzonspor İçin Olması Gereken Şu, Herhangi Bir Oyuncu Yusuf, Abdülkadir, Bir Başkası Da Olabilir Bizim Açımızdan Değerini Bulduğu Dönemde Trabzonspor İçin Gönderilmesi Uygun Olduğuna İnanıyorsak Tabii Ki Değerlendirebileceğimiz Durumdalar. Onlar Gittikçe Üzerlerine Koyacaklar, Daha Çok Çalışacaklar. Ben De Onlarla Görüşüyorum. Oldular, Gözüyle Bakmıyoruz. Yusuf Ve Abdülkadir İçin Çok İyi Teklifler Geliyor, Bundan Sonra Daha Da İyileri Gelecek Ama Onlar Henüz Yolun Başındalar. Türkiye'ye Örnek Oldular. Biz De Trabzonspor Altyapısına Bu İki Güzide Oyuncuyla Şu Mesajı Veriyoruz; 'Onlar Yaptıysa Siz De Yapabilirsiniz.' Altyapıda Birçok Genç İçin İdol Oldular. O Ağabeylerine Bakarak 'Biz De Abdülkadir, Yusuf Olabiliriz.' Cesareti Onlara Geldi. Gençlerimizi Daha Yakından Takip Ediyoruz. Umut Ediyorum Ki Daha Nice Yusuflar Ve Abdülkadirler Altyapıdan Çıkacak."

Trabzonspor'un Borcu

Trabzonspor'un Borucunun Eritilmesi Konusunda Da Usta, "Yönetime Geldiğimizde Mali Kongrelerde Açıklamıştık. Yaklaşık 600 Milyon Lira Borç Vardı. Ara Ara Bir Kaç Kez De Söyledim. Belki Sık Gündeme Getirdiğimizde Hepimizin Morali Bozuluyor. Trabzonspor'un Yıllık Bütçesine Denkleştirdiğinde Geliri Gideri Birbirini Karşılar Durumda Olması Çok Zor. Biz Bunu Çok Yoğun Uğraşılarla Sponsorlukla Denk Düşürebiliyoruz. Bunu Denk Bile Yapsak Eski Borçlardan Dolayı Yıllık Kur Farkı Ve Faizden 120 Milyon Lira Trabzonspor Üzerine Yıllık Yük Geliyor. Seçildiniz, 3 Yıl Geçti. Her Şeyi Denk Yaptınız. Bütçenizin Gelir Gider Kalemini Sponsorluklarla Denkleştirdiniz. Ancak Borcun Üstüne 3 Yılda 3 Tane 120 Milyon Lira Faiz Ve Kurdan Fark Geliyor. Biz Seçileli İki Yıl Oldu, Her Yıl 120 Milyon Yük Geldi. Böyle Olunca Da Borç, 600 Milyondan 850- 900 Milyon Liraya Varıyor." İfadelerini Kullandı.

Usta, Trabzonspor'un Yapması Gerekenin Projelerle Bu Borç Rakamını Aşağıya Çekmek Olduğunu Vurgulayarak, Şunları Kaydetti:

"Seçildiğimizde İki Projeden Bahsediyorduk. Biri Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nin Kamulaştırmasıydı. Olur Mu? Şu Anda Görünen O Ki Pek Olmuyor. Oradan Kazanç Elde Etme Azaltıldı. Bir Diğeri Kartal Tesisleri. Orası Kiralık. Milli Emlak'tan Satın Alınıp Üstüne Proje Yapılabilir Mi? Orada Satın Alma Fiyatı Yüksek. Bütün Bunlar Olmasına Rağmen Biz Şu Anda İstediğimizin Karlılığı Elde Edemesek De Yine Trabzonspor'a Kazanç Elde Edecek Projeyi Yürütüyoruz. Satın Alma Süreci Var, Başbakanlıktan Onay Çıktı. Yeni Projeler Üretmemiz Gerekecek Ama İçinde Bulunan Duruma Baktığımızda Çok Uğraşsanız, Denk Bile Yapsanız Her Yıl Üzerine 120 Milyon Yük Geliyor."

1-149.png

 

Bu haber toplam 589 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Akçaabatın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0546 284 1461 Köksal Ustaoğlu