• BIST 2.380,90
 • Altın 948.695
 • Dolar 15.9247
 • Euro 16.9948
 • Trabzon 14 °C

Trabzon'da Yaşayan Afganlı Mültecilerin Durumları İçler Acısı.

Trabzon'da Yaşayan Afganlı Mültecilerin Durumları İçler Acısı.

Trabzon’a Getirilen Ve Trabzon’da Yaşayan Yaklaşık 200 Kadar Afganistanlı Mülteci Açlık Ve Sefalet İçerisinde Yaşıyorlar.

Ekonomik Zorluklardan Ve Savaş Korkusundan Kaçarak Türkiye’ye Sığınan Afganistanlı Ve Suriyeli Mülteciler kısa Zaman Önce Türkiye’nin Değişik İllerine Yerleştirilmişlerdi. Bunlardan Trabzon’a Yerleştirilen 200 Kadar Afganistanlı Mülteci Kendi Ülkelerinde Yaşadıkları Ekonomik Zorlukların Aynısını Trabzon’da Yaşadıklarını Söylediler.

Sadece Savaşın Olmadığı Yalnız Terk Edilmişliğin Verdiği Ekonomik Şartların Sağlanmadığı Bir Yerde Ne Yapabileceklerini Kara Kara Düşünen Afganistanlı Mültecilerden Seit Abdullah(30)Yaptığı Açıklamada “Türkiye’yi Ve Türk İnsanını Çok Seviyoruz. Yalnız Devlet Bize Bakmıyor, Devlet Bizi Çalıştırmıyor,Kimse Bize İş Vermiyor,Kiralık Evlerde Kalıyoruz Kiramızı Ödeyemiyoruz,Doktora Gidiyoruz İlaç Alamıyoruz Bu Nasıl İştir Anlamış Değilim.”Açıklaması Yaparken Sözlerine Şu Şekilde Devam Etti.

-AFGANLI MÜLTECİ SEİT ABDULLAH’ın AÇIKLAMALARI

IMG_540540 Senedir Afganistan’da Savaş Var Oradan Kaçarak Trabzon’a Geldik.Ben Hasta,Arkadaşım Hasta,Çoğumuz Hasta.Birleşmiş Milletler Ve Devlet Bizleri Kendi Halimize Terk Etti.Sıkıntımız Çok,Babam Şehit Oldu,Annem Şehit Oldu,2 Tane Erkek Kardeşim Şehit Oldu,3 Tane Ablam Şehit Oldu Ve Savaştan Kaçarak Trabzon’a Geldik.Geldik Ama Gelen Tüm Afganlı Mülteciler Olarak Hepimizin Trabzon’da Çok Büyük Sıkıntısı Var.Şikayetimiz Türkiye Devletine Değil,Şikayetimiz Birleşmiş Milletlere!.

IMG_5411Bizleri Afganistan’lıları Trabzon’a Birleşmiş Milletler Getirdi Ve Yaşamaya Terk Etti. Trabzon’da Zor Şartlarda Kalıyoruz Trabzon’da Bizlere İş Veren Yok Evlerimizin Kiralarını Veremiyoruz. Bunlar Hep Sıkıntı Bizlere Sadece Yardımlar Vatandaşlardan Geliyor. Vatandaşların Yardımlarıda Uzun Süreli Değil Ara Ara Yardım Ediyorlar. Bizim Trabzon’da Bulunduğumuz Sürece Çalışma İznimizde Yok Çalışma İznimiz Olmayınca Çalışamıyoruz Ve Geçimimizi de sağlayamıyoruz.

IMG_5415Oturduğumuz Evin Kirası 300 Lira. Kira Parasını da Vatandaşların Verdiği Yardım Paraları İle Ödeyebiliyoruz. Türkler Çok Hayırsever, Yardımsever İnsanlar Onların Durumlarıda Çok Zor.1,2 Ay Yardım Yapıyorlar Daha Sonra Yardım Alamıyoruz Yapacak Olduğumuz Bir Şey Yok. Kimisi Ekmek Veriyor, Kimisi Yemek Veriyor Ancak 1 Aydan Sonra Yardım Alamıyoruz. Şuana Kadar Komşuların Yapmış Oldukları Yardımlarla Geçinebiliyoruz.

Trabzon Belediyesi Şuana Kadar Bizlere Hiçbir Şekilde Yardımda Bulunmadı. Yakacak, Yiyecek, Kira Ödeyememe Durumu İle İlgili Bizlere Yardımda Bulunmadı. Vatandaşların Hayır Yardımlarının Haricinde Kimse Bizlere Yardımda Bulunmuyor.

Trabzon Valiliği Sosyal Yardımlaşma İl Müdürlüğü Tarafından Yardım Alabildik Başka Herhangi Bir Kurumdan Yardım Almadık.

Aramızda Çalışan Arkadaşımız Yok. Çünkü Çalışma İznimiz Yok. Neden Çalışma İznimizin Olmadığından Da Haberimiz Yok. Hiç Değilse Çalışsak Ekonomik Olarak Geçimizi Sağlayabiliriz Ama Maalesef Bizlere Verilen Mülteci Kartlarında “Çalışma Hakkı Bahşetmez”Kaşesi Vuruldu Böylelikle Bulunduğumuz Ülkede Veya Şehirde Hiçbir İşte Çalışamıyoruz Zaten Çalışmamızda Yasak. Çalıştırılamadığımız Gibi Kendi Halimize Terk Edilmiş Bir Şekilde Yaşamımıza Vatandaşların Yardımları İle Trabzon’da Zor Şartlarda Ayakta Durmaya Gayret Gösteriyoruz.

IMG_5427Hepimizin Çalışacak Gücü Var Ama Elimizdeki Belgeler Bizlerin Çalışmalarına Engel Oluyor. Çok Sıkıntımız Var Ne Yapacak Olduğumuzu Bilemiyorum.

IMG_5424Türkiye’ye Geldiğimize Mutlumuyuz Mutsuzmuyuz Sorusunun Açıklamasına Gelince Ne Diyecek Olduğumuzu Bilemiyorum. Halimiz Perişan Elimiz Kolumuz Bağlı Siz Bu Şartlarda Mutlu Olabilirmisiniz. Afganistan’lı Olarak Bizler Türkiye’ye Geldik Ve Türk Kimliği İstiyoruz. Türkiye Devleti Bizlere Türk Kimliği Vermiyor. Bir Kaç Kez Talebimiz Oldu 5 Sene 6 Sene Bekleyeceksiniz Dediler. Bugün Buradayız Yarın Nerede Olacak Olduğumuz Belli Değil.

Benim Çok Sıkıntım Var. Eşim Çok Hasta, Başımdan Rahatsızlığım Var Her Akşam Sıkıntı Çekiyorum. Hastaneye Gittiğimizde Ücretsiz Muayene Olabiliyoruz Ama İlaç Alamıyoruz. Bizim İçin En Büyük Sıkıntıların Arasında İlaçlarımızı Alamamak Geliyor. Buna Bir An Önce Türkiye Devletinin Bir Çözüm Bulmasını İstiyoruz. Çoluk Çocuk Hasta Olduğumuzda Sadece Acil Servislerde Muayene Olabiliyoruz Ancak İş İlaçları Almaya Geldiğinde İlaçlarımızı Alamıyoruz.

IMG_5418Trabzon’da Yaşayan 50 Afganistanlı Aile Var Onlarında Sayısı 170-200 Kişi Arasında Değişiyor.200 Kişinin Durumu Hepimizin Durumu Gibi İçler Acısı.

Hepimiz Burada Trabzon’da Kendi Halimize Terk Edilmiş Başımızın Çaresine Bakmaya Çalışıyoruz. Gönüllü Yardımsever Vatandaşlar Olmasa Biz Trabzon’da Aç Kalırız. Türk Vatandaşlarından Allah Razı Olsun Hepsini Çok Seviyoruz Ama Bizleri Bu Duruma Düşüren Birleşmiş Milletler Halimiz Ne Olacak Diye Kara Kara Düşünüyoruz.

Afganistan’a Geri Dönmeyi Düşünemiyoruz Çünkü Orada Savaş Var Benim Bütün Ailemin Kafalarını Bıçakla Kestiler Hepsi Şehit Oldu Böyle Durumda Gitmeyi Asla Düşünemem.

-ONLARIN AÇLIKTAN SEFALETTEN BİR KENARDA ÖLMELERİNİ SEYRETMEK İSTEMİYORUZ.

IMG_5431Trabzon’a Yerleştirilen Afganistanlı Mültecilerin Bugüne Kadar Tüm İhtiyaçlarını Karşılayan Yardımsever Vatandaşlardan, Emine Aydın-Zekiye Durmuş Ve Nigar Bayraktar, Yaptıkları Açıklamada Tek Amaçlarının” Onlara Sahip Çıkılması, Küçükte Olsa Onlara Yardım Elinin Uzatılması, Onları Sahiplenmektir.”Başka Bir Amacımız Yok. Açıklamasında Bulundular.

Yardımsever Vatandaşlar Emine Aydın-Zekiye Durmuş Ve Nigar Bayraktar Açıklamalarına Şu Şekilde Devam Ettiler.

Afganlı Mültecilerin Bu Durumu Bizleri Çok Üzüyor. Hem Devletten Hem, Hem Hükümetten Hem Valilikten Son Derece Şikâyetçiyiz. Neden? Derseniz. Afganistan’lılara Yardımcı Olunmadığı İçin, Onları Trabzon’a Getirdikleri İçin, Trabzon’a Getirdikten Sonra Kendilerine Sahip Çıkılmadığı İçin, Trabzon’a Getirilen Afganlı Mültecilere Sağlık Kontrolleri Yapılmadığı İçin, Maddi Manevi Hiçbir Destekleri Olmadıkları İçin Kendilerinden Şikâyetçiyiz. Sağlık Kontrolleri Yok Hastamıdırlar Bilemiyoruz Açıkçası Açlık Sefalet İçerisinde Yaşıyorlar.

Bizler, Emine Aydın, Zekiye Durmuş, Nigar Bayraktar Ve Diğer Duyarlı Arkadaşlar Olarak, Kaşıktan, Çataldan, Tuvalet Kâğıdından, Bebek Bezine, Yatak Yorgan, Battaniye, Halı, Koltuk, Şohben, Soba Her Konuda “A” Dan “Z”Y Kadar Tüm Eksiklerini Yerine Getirmeye Çalışıyoruz.

Trabzon’da Yaşayan Afganistanlı Mülteciler İçin Trabzon’da Başvurmadığımız Kapı Kalmadı. Trabzon Valiliğine, Trabzon Belediyesine Gittim Sadece Trabzon Belediyesinden Onlara Verilmek Üzere 2 Tane Soba Alabildim. Trabzon Valiliğine Bağlı Sosyal Yardımlaşma Fonunun Kapısından İçeriye Dahi Sokulmadık. Valilik Sosyal Yardımlaşma Fonundan Bizlere Söylenen Şu Oldu”Onlar Tek Tek Gelecek Müracaat Edecekler, Çalışacaklar, Böyle Boş Oturmayacaklar Ve Herkes Başının Çaresine Bakacak.”Açıklamasını Yaptılar.

Kendi İmkânlarımızı Kullanarak Vatandaşlardan Ve Mahallelimizden Kapı Kapı Tek Tek Dolaşarak Onları Taşın Üzerinden Alıp Yatağa Yorgana Kavuşturduk Allah Yaptığımız Yardımları Görüyor Ama Devletimiz Maalesef Bunları Göremiyor.

IMG_5439Bunları Buraya Getirende Hükümet Sahip Çıkmayanda Hükümet. Ya Bunlara Sahip Çıkılsın Yada Geri Gönderilsin Bizim İstediğimiz Bu. Biz Buna Vahşet Diyoruz Çünkü Onları Bu Şekilde Görmek İstemiyoruz Onlara Sahip Çıkılmasını İstiyoruz. Onların Bir Kenarda Açlıktan Sefaletten Bir Kenarda Ölmelerini Seyretmek İstemiyoruz. Çünkü İçlerinde Saralı, Hastalıklı Çocuklar Ve Büyükler Var Yol Bilmezler İz Bilmezler Çok Acı Ve İçleri Sızlatan Bir Durum Var Ortada.

Bizim Tek Amacımız, Onlara Sahip Çıkılması, Küçükte Olsa Onlara Yardım Elinin Uzatılması, Onları Sahiplenmek. Çünkü Tarihimizi Okusunlar, Tarihimizde Bizim Osmanlı Devletinin Askerleri Açlıktan Kırılmışlardı Ancak Afganistanlı Kardeşlerimiz Altınını Eşyasını Satıp Bizim Askerimize Destek Olmuşlardır.”Aynı Şekilde Bizimde Geçmişten Ders Alıp Bugün Bizim İçimizde Olan Afganistanlı Kardeşlerimize Destek Olmamız Lazım. HABERİN GÖRÜNTÜSÜ-1 http://www.youtube.com/watch?v=YW_wiMv3sAg&feature=youtu.be HABERİN GÖRÜNTÜSÜ-2 http://www.youtube.com/watch?v=nb6TRsoDU1w

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Akçaabatın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0546 284 1461 Köksal Ustaoğlu